Atostogos be „tų dienų”. Tema moterims

Teksto dydis:

Atostogos be „tų dienų”. Tema moterims

Šį kartą kalbėsime ne apie kontraceptinių tablečių teikiamus privalumus, patikimumą apsaugą nuo neplanuoto nėštumo. O apie tai, kaip kontraceptinės tabletės gali pagelbėti planuojant norimą mėnesinių laiką.

Atėjo vasara – kelionių, maudynių, aktyvaus poilsio metas. Dažnokai pakviesta į iškylą moteris nuliūsta: „deja, man „tos dienos”, kurios apribos galimybę pasirinkti šviesius drabužius ar džiaugtis vandens teikiamais malonumais. O ką daryti, jei laukia kelios savaitės atostogų, kai teks ilgokai pasėdėti autobuse ir nebus galimybės tinkamai higienai?
Dažnai gydytojų ar vaistininkų klausiama, ar galima pakeisti: priartinti arba nukelti planuojamas mėnesines, o gal ir visai jų išvengti.

Pagalba moterims – kontraceptinės tabletės

Vartojant fazinius kontraceptikus galima mėnesines paankstinti - tiesiog nutraukti tablečių gėrimą tiek dienų anksčiau, kiek norisi, kad prasidėtų kraujavimas.

Taip pat galima mėnesines ir pavėlinti. Pavyzdžiui, jeigu vartojate fazinį (kombinuotą) kontraceptiką, natūraliausiai atkartojantį moters ciklą, nes tabletėse yra skirtingos hormonų dozės) baigusi gerti vienos pakuotės tabletes, galite iš kitos pakuotės išgerti tiek baltų tablečių, kiek dienų vėliau norite, kad prasidėtų kraujavimas. Tačiau vartojant šio kontraceptiko negalima mėnesinių pavėlinti daugiau nei 15 dienų.

Konkretų modelį pateikia ginekologas – endokrinologas, medicinos mokslų daktaras Vytautas Klimas: Norėdama pavėlinti mėnesines, pradėkite vartoti sekančią kombinuotų kontraceptinių tablečių (KKT) pakuotę nedarydama 7 dienų pertraukos. Kai laikas menstruacijoms bus tinkamas, padarykite 7 dienų pertrauką ir po to vartokite KKT įprastiniu būdu. KKT rekomenduojama vartoti 21 dieną, po to padaryti 7 dienų pertrauką ir t.t., nepriklausomai nuo buvusio menstruacinio ciklo. Per tą 7 dienų pertrauką pasireškia trumpas, negausus menstruacinio pobūdžio kraujavimas. Tabletes patartina vartoti vakare. Vartojimo laikas yra neribotas. Jį nutraukti reikia norint pastoti arba atsiradus kontraindikacijoms. Jokių kitų pertraukų, išskyrus 7 dienas prieš pradedant gerti kitą pakuotę nereikia daryti.

Lengviausia mėnesinių datą keisti vartojant vienfazius kontraceptikus, t.y. tokius, kurių visose tabletėse yra vienodi veikliųjų medžiagų kiekiai. Tokių kontraceptikų dažniausiai skiriama moterims.

  • Jeigu vartojate vienfazį kontraceptiką, kurio pakuotėje yra placebo tablečių, reikia gerti tik tabletes su veikliosiomis medžiagomis, neveikliąsias tabletes išmesti, o tada pradėti gerti naujos pakuotės veikliąsias tabletes.
  • Jei norite, kad kraujavimas prasidėtų anksčiau, kontraceptiko vartojimą nutraukite tada, kai norite, kad prasidėtų kraujavimas.
  • Jeigu norite, kad mėnesinės būtų vėliau ar tiesiog jų visai vieną mėnesį nebūtų, baigusi gerti visas vienos pakuotės tabletes nedarykite pertraukos ir pradėkite gerti kitos pakuotės tabletes. Jų vartojimą nutraukite tada, kai norite, kad prasidėtų mėnesinės, arba suvartokite visas, – taip kraujavimo nebus du mėnesius.


    Ar tai gali pakenkti?

    Kartais vartoti kontraceptines tabletes keletą ciklų be pertraukų patariama moterims, kurias vargina galvos skausmai, endometriozė ar gimdos miomos, taip pat jeigu moteris vartoja vaistų nuo epilepsijos. Vartojant antrąją pakuotę be pertraukos yra šiek tiek didesnė tepimo ar kraujingų išskyrų atsiradimo tikimybė, tačiau mažesnė neplanuoto nėštumo tikimybė, net jei vieną tabletę pamiršite išgerti.

    Tačiau medikai perspėja, kad savarankiškai kaitalioti mėnesinių datą gali būti pavojinga. Juk niekas konkrečiai negali pasakyti, kaip organizmas elgsis, keletą mėnesių be pertraukos gaudamas hormonų. Nors yra atlikta tyrimų, kurie paneigė abejones dėl trombozės bei kepenų pakenkimo pavojaus, vis dėlto jus gydantis gydytojas ir jūs pati turėtumėte gerai apsvarstyti naudą, kurios tikitės, ir žalą, kuri gali atsitikti.

    Atsakymus, kaip galima vartojant kontraceptikų pakeisti mėnesinių datą, taip pat rasite informaciniame lapelyje, esančiame kiekvieno kontraceptiko dėžutėje arba knygelėje, kurią jums davė kontraceptiko skyręs gydytojas.
  • Komentuoti

    Skaitytojų komentarai (5)

    justina 2014-06-25 08:48

    ar veiks kontraceptines tabletes, jei jos pradedamos gerti pirma karta gyvenime, ne menesiniu metu? kokie pasaliniai veksniai gali buti , to jog ne per menesines isgeriau?

    kristina 2012-06-05 09:49

    Sveiki, turiu problemele, kontroceptiniu tableciu negeriu jau 6men. vartodavai mirelle kontroceptines. Dabar jos turetu buti apie 19d. kurio metu turiu iskirtine kelione, ir nenoreciau kad jos man sugadintu kelione. Jei as pradeciau gerti kontroceptika ar nusikeltu menesines veliasniam laikui. Ir ar labai blogai padaryciau jei ne ciklo diena gerciau tabletes.