Kai net ir žiemą pila karštis…Klimaksas

Teksto dydis:

Kai net ir žiemą pila karštis…Klimaksas

2016-09-07 14:00

Karščio pylimais (KP) vadinamas netikėtas karščio pojūtis viršutinėje kūno dalyje, tai labiausiai paplitęs artėjančio klimakso simptomas. Pylimai stebimi apytiksliai 85% menopauzės atvejų ir yra viena dažniausių kreipimosi į gydytojus priežasčių. Jie gali suteikti moteriai nemažai nepatogumų, ir todėl tokių simptomų varginamoms pacientėms reikalinga medicinos pagalba bei kontrolė. 
 
O kaip moterys pačios gali sau pagelbėti? Kad sumažėtų tokių pojūčių dažnis ir jėga gydytojai rekomenduoja šiek tiek pakoreguoti savo gyvenimo būdą ir ne per daug nervintis dėl klimakterinių pasikeitimų organizme, o taip pat pasinaudoti hormonine ir nehormonine terapija. 
 
· Gyvenimo būdo ir įpročių pakeitimas: kad šiek tiek sumažėtų KP dažnumas ir intensyvumas, gydytojai rekomenduoja šiek tiek pakeisti gyvenimo būdą. Visų pirma, reiktų nustatyti veiksnius, kurie turi poveikį šio pojūčio dažnumui ir jėgai, ir pagal galimybes, stengtis jų vengti. Tokiems veiksniams priklauso alkoholinių gėrimų, kavos ir gėrimų, turinčių kofeino, vartojimas, buvimas saulėje ir pan. Stenkitės dėvėti lengvus, neapgulančius kūno drabužius ir nevalgyti riebaus maisto. Valgykite kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių. Stresas darbe ir namuose taip pat įtakoja pylimų jėgą, todėl klimakterinio amžiaus moterims rekomenduojama praktikuoti kokias nors atpalaiduojančias technikas, pavyzdžiui, jogą ir meditaciją, padedančias efektyviai atsikratyti streso.

· Gilus kvėpavimas: kai kurių tyrimų duomenimis, gilus diafragminis (iš pilvo) kvėpavimas padeda reguliuoti KP intensyvumą. Gydytojai rekomenduoja daryti tokį kvėpavimo pratimą: mažiausiai du kartus per dieną 15 – 20 minučių kvėpuoti tokiu dažnumu: šeši – aštuoni įkvėpimai – iškvėpimai į minutę.

·  Fitnesas: Reguliarios fitneso treniruotės (pusvalandinės treniruotės mažiausiai penkis kartus per savaitę) padeda efektyviai kontroliuoti KP intensyvumą ir dažnumą. Racionalūs fiziniai krūviai kraujyje sumažina kai kurių hormonų, turinčių poveikį kiaušidėse besigaminantiems estrogenui ir progesteronui, kiekį. 

Jei vis tiek, nežiūrint į jūsų pastangas gyventi sveiką gyvenimą, atsisakius rūkalų ir alkoholio, KP dažnumas ir jėga nemažėja, jie trukdo jums dirbti ir normaliai bendrauti su aplinkiniais, kreipkitės į ginekologą – jis būtinai jums parinks tinkamą gydymą. Gal būt teks pasinaudoti hormonine terapija. Bet tuomet nereiktų pamiršti, kad egzistuojantys vaistai negydo KP, o tik suteikia laikina palengvėjimą ir sumažina nemalonius simptomus – pylimai būna retesni arba jų nemalonus poveikis ne toks ryškus.
Kai kuriais atvejais KP gydymo proceso metu išnyksta ir vėl atsiranda, kai jūs nustojate vartoti vaistus. Tai aiškinama tuo, kad yra sunku numatyti kaip ilgai ir intensyviai tie pylimai tęsis. Norint išvengti pakartotino KP, po to kai nustojote vartoti vaistus, ginekologas gali rekomenduoti palaipsniui mažinti preparato dozes, kad vaistų vartojimo nutraukimas būtų mažiau pastebimas. 
  • Hormoninė terapija (estrogeno vartojimas): jei nėra draudimų, tai labiausiai tinkama KP gydymo forma. Hormoninė terapija nesuteiks staigaus efekto, jos poveikis pasireiškia tik po keleto mėnesių. Yra keletas preparatų estrogeno pagrindu, iš kurių ginekologas parinks tinkantį būtent jums, atsižvelgdamas į klimakso simptomus, kitus susirgimus ir bendrą sveikatos būklę. Estrogenas taip pat sumažina ir kitus klimakso simptomus bei požymius, tokius kaip nemiga, vaginos sausumas, užmaršumas arba nesugebėjimas susikaupti, o taip pat padeda pašalinti šlapimo sistemos problemas.
  • Vaistų, neturinčių estrogeno, vartojimas: estrogenas daugeliui moterų suteikia palengvėjimą. Bet jei jo vartoti negalima arba jis sukelia rimtas sveikatai pavojingas reakcijas, gydytojas gali rekomenduoti vaistus, kurių sudėtyje estrogeno nėra. Įprastai siekiant sumažinti KP intensyvumą ir dažnumą siūlomas progestinas ir klonidinas.
  • Vitamino E vartojimas: kai kurie tyrimai rodo, kad papildų su vitaminu E vartojimas, leidžia sumažinti KP dažnumą ir intensyvumą. Nežiūrint į tai, norint nustatyti ar moteriai toks gydymo tipas efektyvus, ir kam konkrečiai jis tinka, reikia papildomų tyrimų. Svarbu nepamiršti, kad neprotingas vitamino E vartojimas gali pakenkti sveikatai. Vitaminas E – riebaluose tirpstantis vitaminas, todėl palaipsniui jo kiekis organizme kaupiasi, o šio vitamino perteklius yra sveikatai kenksmingas. 

Patarimai, kaip palengvinti nemalonius klimakso simptomus

 
Patartina vartoti raudonėlio antpilą: du šaukštus raudonėlių žolės suberkite į termosą ir užpilkite dviem stiklinėmis verdančio vandens, palikite nusistovėti valandą laiko, nukoškite. Antpilą išgerkite per dieną pusę valandos prieš valgį. 
Nuo stipraus prakaitavimo patartina gerti šalavijų antpilą: 1 ar 2 šaukštus vaistinio šalavijo lapų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, palikite 15-20 minučių nusistovėti, nukoškite. Šį antpilą mažais gurkšneliais išgerkite per dieną. Tačiau ne ilgiau kaip 3 mėn. Iš eilės. 
Kai dažnai išmuša raudonis, vargina padidėjęs dirglumas, patartina vartoti vaistinio valerijono šaknų antpilą: 10 g sausų, susmulkintų valerijono šaknų suberkite į termosą ir užpilkite stikline verdančio vandens, palikite nusistovėti valandą laiko, nukoškite. Gerkite po 1-2 šaukštus 3-4 kartus per dieną.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (4)

Erika 2018-07-01 23:00

Man jau pries metus prasidejo klimaksas, ir labai prakaituoju,labai nervuota, pykstu ant visu, ka patartumet daryti.. aciu

Angelė 2017-02-02 15:35

Na, mano amžius jau artėja link klimaksinio periodo, tad gana dažnai užklumpa
<a href="http://www.manomedicina.lt/2016/06/informacija/prakaitavimas-naktimis-labas-ir-viso-gero/
" alt="karščio bangos naktį">karščio bangos naktį</a>. Dėl to labai nepergyvenu, juk natūralu. Atidžiai perskaičiau straipsnį, tad tikrai sutinku, kad iš pradžių vertėtų pakeisti gyvenimo būdo įpročius.

Edita 2010-08-17 11:04

Nuotraukoje smiltyninis &scaron;lamutis (Helichrysum arenarium)