Kaip padėti sau gydantis nuo krūties vėžio?

Teksto dydis:

Kaip padėti sau gydantis nuo krūties vėžio?

2016-03-07 13:18

Krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga, tačiau gydymo galimybės gerėja, ir požiūris į ligą po truputį keičiasi – šiandien krūties vėžys jau nebelaikomas nuosprendžiu. Nūdienos problema – ne tik pati liga, bet ir dėl jos gydymo atsirandantys šalutiniai poveikiai, kurie gąsdina ligones. Kokius nepageidaujamus poveikius gali sukelti gydymas ir kaip padėti sau juos įveikti?

Šalutiniai poveikiai priklauso nuo gydymo būdo

Tradiciniai krūties vėžio gydymo metodai yra chirurginis gydymas, chemoterapija,  spindulinė terapija, hormonų ir biologinė terapija. Jie parenkami individualiai, atsižvelgiant į pacientės būklę, amžių, ligos stadiją, navikui būdingus bruožus ir kitus veiksnius.

Tačiau kiekvienas gydymo metodas turi jam būdingų šalutinių (nepageidaujamų) poveikių. Po operacijos (chirurginio gydymo) gali varginti skausmas, operacinės žaizdos patinimas, peties lanko srities tirpimas, jautrumo sumažėjimas, peties sustingimas, pooperacinės žaizdos gijimo problemos ir kt.

Kadangi chemoterapiniai preparatai veikia visas greitai besidauginančias organizmo ląsteles (ypač vėžines), chemoterapijos metu nukenčia ir sveiki audiniai – virškinamoji sistema, burnos gleivinė, kaulų čiulpai, lytinės ląstelės ir kt. Su tuo yra susiję tokie dažniausi šalutiniai poveikiai, kaip pykinimas ir vėmimas, plaukų slinkimas, su kraujodaros slopinimu susiję šalutiniai poveikiai (mažakraujystė, infekcijos, kraujo krešumo sutrikimai), burnos, dantenų ir gerklės problemos, viduriavimas, vidurių užkietėjimas,  poveikis odai ir nagams, poveikis inkstams ir šlapimo pūslei, poveikis kepenų funkcijai, poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai, fizinis ir psichologinis poveikis lytinei sistemai, nuovargis ir kiti.

Spindulinio gydymo metu ir vėlesniu laikotarpiu gali išsivystyti tokie nepageidaujami poveikiai, kaip krūties odos pokyčiai (pvz., odos paraudimas, niežėjimas, odos kapiliarų išsiplėtimas), krūties pabrinkimas, skausmingumas, jautrumas, krūties sumažėjimas, rankos silpnumas, patinimas (limfinė edema), širdies veiklos sutrikimai, plaučių pažeidimas ir kt.

Hormonų terapijos metu gali pasireikšti kūną užliejančios karščio bangos, prakaitavimas, kūno svorio padidėjimas, makšties sausumas ar išskyrų iš makšties pagausėjimas, šleikštulys, retai vėmimas ar viduriavimas, sąnarių skausmingumas, sustingimas, osteoporozė, plaukų išretėjimas, galvos skausmai. 

Vienas iš nepageidaujamų biologinės terapijos poveikių yra toksinis poveikis širdžiai, kiti – alerginės reakcijos, gripą primenantys simptomai, galvos skausmas ir t.t.

Minėti šalutiniai poveikiai sukelia ne tik fizinius, bet ir emocinius negalavimus, dažniausiai susijusius su pasikeitusia kūno išvaizda. Moterys pajunta nevisavertiškumo jausmą, neretai jas užvaldo prieštaringos emocijos – širdgėla, baimė, pyktis, apmaudas. Dažnai neigiamos emocijos, moterį apėmusios po krūties operacijos ir papildomo gydymo, pažeidžia jos lytinį gyvenimą.

Patarimai, kaip sumažinti galimus šalutinius poveikius

Nepageidaujamus poveikius galima suskirstyti į fiziologinius ir psichologinius/emocinius. Moterims suvaldyti nepageidaujamus fiziologinius pokyčius gali padėti tokie patarimai.

Jeigu kamuoja pykinimas, vėmimas:

  • Venkite gausaus valgio, kad skrandis nebūtų perpildytas.
  • Valgykite ir gerkite lėtai, gerai sukramtykite.
  • Susilaikykite nuo saldaus, kepto ar riebaus maisto.
  • Valgykite šaltą ar kambario temperatūros maistą.
  • Venkite kvapų, kurie jus erzina, pvz., virtuvės kvapų, dūmų ir pan.
  • Gerkite vėsias, nesaldintas vaisių sultis ar negazuotą mineralinį vandenį.
  • Čiulpkite ledo kubelius, mėtinius ar rūgščius saldainius.
  • Po valgio pailsėkite sėdėdami, negulkite į lovą mažiausiai dvi valandas.
  • Jeigu chemoterapijos metu paprastai jaučiate pykinimą, nevalgykite mažiausiai keletą valandų prieš gydymą.
  • Jeigu pykinimas vargina rytais, iš pradžių stenkitės suvalgyti kieto maisto.

Jei yra apetito stoka:

Tęsinį skaitykite čia >>

Komentuoti