Kontracepcija po aborto

Teksto dydis:

Kontracepcija po aborto

Termino „abortas“ apibūdinimas – platus – nėštumo iki 28 savaičių nutraukimas natūraliu arba dirbtiniu būdu. Savaime įvykęs abortas dar vadinamas persileidimu. Kad būtų paprasčiau, medicininis abortas paprasčiausiai ir vadinamas abortu. Šis terminas naudojamas ir buitinėje terminologijoje.
 
Gaila, bet daugelis (moterų ir ypač vyrų) labai lengvabūdiškai žiūri į abortą. Toks požiūris mažų mažiausiai neteisingas, nes civilizuotame Pasaulyje abortas turėtų būti kaip kraštutinė priemonė, ypatingai nepageidaujama, nes ji labai žalinga moters ir jos būsimų vaikų sveikatai. Pačios rimčiausios aborto pasekmės – nevaisingumas, kūdikio neišnešiojimas (persileidimas), mažojo dubens organų uždegimai. Galimos gimdos ir gimdos kaklelio traumos ir įvairios komplikacijos, kraujavimas, mėnesinių ciklo sutrikimai, negimdinis nėštumas, didesnė tikimybė susirgti gimdos ir krūties vėžiu. Visa tai gali atimti iš moters vieną nuostabiausių Pasaulio stebuklų – kūdikio gimimą.
 
Bet, šiaip ar taip, abortas jau padarytas. Gimdos gleivinė traumuota, nėštumas nutrauktas. Tačiau gebėjimas pastoti po aborto labai greitai atsistato (kartais per 10-12 dienų), be to, moterys po aborto paprastai lygiai taip pat seksualiai aktyvios kaip ir prieš jį. Turėkite omenyje, kad lytinių santykių geriau atsisakyti, kol vis dar iš makšties pasirodo kraujingų išskyrų. O vėliau reikėtų imtis kontraceptinių priemonių.
 
Hormoninės apsisaugojimo priemonėslabai efektingos. Didesnio kontraceptinio efektyvum galima tikėtis tik po chirurginės sterilizacijos. Tam galima ryžtis tik tuomet, jei Jūs nusprendėte vaikų daugiau nebeturėti (įskaitant visus atsitiktinumus, nenumatytas situacijas, tame tarpe ir tragiškas), o kitais atvejais reikėtų imtis hormoninės kontracepcijos.
 
Kombinuotos kontraceptinės tabletės – pats geriausias kontracepcijos būdas po aborto, kadangi be aukšto kontracepcijos efektyvumo jos dar turi ir gydomųjų savybių: normalizuoja mėnesinių ciklą, mažina kraujavimą, apsaugo nuo endometriozės vystymosi ir lytinių organų uždegimo. Tabletes reikia pradėti vartoti tą pačią dieną, kai daromas abortas. Šio metodo efektyvumas priklauso nuo tablečių vartojimo reguliarumo, tai yra – nuo Jūsų sąmoningumo ir disciplinos.
 
Priemonės, turinčios gestageno – mini tabletės, injekcijos, priemonės, įvedamos po oda, – labai aukšto efektyvumo, nedidina trombozės rizikos, neturi įtakos kraujospūdžiui, kepenų veiklai. Be to, šios priemonės padeda gydyti daugelį moterų lytinių organų ligų.
Po aborto rekomenduojamos kontraceptinės injekcijos. Pagrindiniai jų trūkumai – įvairūs menstruacinio ciklo sutrikimai, svorio augimas, o taip pat turi praeiti ilgas laiko tarpas, kol organizmas atsistato ir moteris vėl gali pastoti. Pirmoji injekcija daroma iškart po aborto, o po to kartojamos kas 3 mėnesius.
 
Priemonės, įvedamos po oda, taip pat pasižymi aukštu kontraceptiniu efektyvumu, ilgalaikiu poveikiu. Tuo pačiu nereikia nuolat rūpintis, kada gerti tabletes. Tai, sutikite, iš tiesų labai patogu. Jos įvedamos po oda, padarius nedidelį įpjovimą peties srityje, iškart po aborto.
 
Barjerinės apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo priemonės (prezervatyvai, diafragmos, gimdos kaklelio gaubtai) efektyvios moterims po aborto, ypač naudojant kartu su spermicidais, tačiau jų imtis reikėtų paskutiniu atveju, kadangi jų kontraceptinis efektyvumas nėra didelis.
 
Barjerinių priemonių privalumai: užkertamas kelias ligoms, plintančioms lytiniu keliu, neturi šalutinio poveikio, jas lengva įsigyti, jos nebrangios. Prisiminkite, kad šių priemonių efektyvumas pirmiausiai priklauso nuo to, kaip tiksliai laikysitės jų naudojimo taisyklių. Diafragmos negalima naudoti po aborto, padaryto vėlesniu nėštumo metu (vėliau kaip po trečio nėštumo mėnesio). Šiuo atveju diafragmos įvedimą reikia atidėti 4-6 savaitėms, kol gimdos kaklelis įgaus ankstesnes savo formas.
 
Chirurginę sterilizaciją galima atlikti iškart po aborto, jeigu chirurgas įsitikinęs, kad nėra infekcijos ir turi raštišką moters sutikimą (prisiminkite, kad sterilizacijos procesas negrįžtamas!). Chirurginės sterilizacijos taip pat negalima atlikti iškart po nėštumo nutraukimo, jei aborto metu buvo komplikacijų.
 
Priemonių, įvedamų į gimdą, po aborto geriau nenaudoti, nes jos gali sukelti įvairius pašalinius poveikius. Tai gali būti skausmas (gimdos susitraukimas, kaip reakcija į įvestą antikūnį), rizika susirgti dubens organų uždegimais, sutrikęs mėnesinių ciklas, gimdos perforacija. Jei Jūs vis tik nusprendėte rinktis priemones, įvedamas į gimdą (žinoma po konsultacijos su gydytoju), tai atlikti patariama praėjus 4-6 savaitėms po aborto (atsistačius mėnesinių ciklui).
 
Iškart po aborto nerekomenduojama naudoti biologinių apsisaugojimo priemonių, nes jos mažai efektyvios (per metus pastoja 10-30 moterų iš 100) ir yra nepatikimos iki pirmųjų mėnesinių, atsiradusių po aborto.

Komentuoti