Ar įmanoma pasirinkti kūdikio lytį: ką sako mokslininkai?

Teksto dydis:

Ar įmanoma pasirinkti kūdikio lytį: ką sako mokslininkai?

2011-10-28 07:36

Ar galime pasirinkti būsimo kūdikio lytį?

Taip, pasirinkti kūdikio lytį techniškai iš tiesų įmanoma, dėka nevaisingumo gydymo pažangos, kuri leidžia gydytojams sukurti arba identifikuoti tam tikros lyties embrioną. Kita vertus, šiandienos lyties selekcijos galimybės nėra tolygiai efektyvios ir prieinamos.

Pats tiksliausias lyties selekcijos metodas dažniausiai yra ir pats brangiausias (kaina skaičiuojama dešimtimis tūkstančių dolerių), dažnai pasitelkiamas drauge su nevaisingumo gydymu ir nevaisingumą gydančiais vaistais, kurie neapsieina be šalutinio poveikio. Jei esate pasiruošę pasinaudoti viena iš šių galimybių, privalėsite susidurti su griežtais teisiniais reikalavimais. Kai kuriais atvejais taikomi metodai nėra legalūs, kol nesate susituokę ir neturite bent vieno vaiko, kurio lytis yra priešinga, nei norėtumėte susilaukti. Kai kurios klinikos taip pat taiko amžiaus apribojimus arba reikalauja atlikti hormonų testą, kuris įrodytų, kad moteriai dar neartėja menopauzė.

Ir atminkite, kad motina gamta lyties atrankos žaidime labiau pasitarnavo berniukams. Remiantis oficialiai išplatintais duomenimis, kuriuos 2004 m. paskelbė Nacionalinis sveikatos statistikos centras, apytiksliai 1,050 berniukų tenka 1,000 mergaičių.

Kokie lyties selekcijos metodai egzistuoja šiandienos pasaulyje, ar jūs atitinkate teisinius reikalavimus, kad galėtumėte jais pasinaudoti ir kokios šių metodų kainos?

Apžvalga: aukštųjų technologijų lyties selekcijos technika

Aprašytieji lyties selekcijos būdai išsivystė iš dviejų egzistuojančių nevaisingumo gydymo metodų: apvaisinimo in vitro (IVF) ir dirbtinio apvaisinimo. IVF procesas prasideda nuo vaisingumą skatinančių vaistų, kurie stimuliuoja kiaušides ir priverčia jas subrandinti po kelis apvaisinti galimus kiaušinėlius iš karto. Įprasto ciklo metu reikalų turima tik su vienu galimu apvaisinti kiaušinėliu. Šie vaistai gali būti vartojami ir ruošiantis dirbtiniam apvaisinimui, o ne tik IVF. Dirbtinio apvaisinimo metu gydytojas naudoja kateterį, kuriuo įšvirkščiamas koncentruotos spermos mėginys tiesiai į gimdą.

IVF metu priešingai, apvaisinimas įvyksta išorėje, t.y. mėgintuvėlyje. Gydytojas tam tikru būdu gauna kiaušinėlius iš moters kiaušidžių, įterpdamas specialų virbalą pro makšties sienelę. Procedūros metu taikoma anestezija. Gautieji kiaušinėliai apvaisinami sperma petri lėkštelėje. Po 2 – 5 dienų gydytojas įveda apvaisintus kiaušinėlius – embrionus į pacientės gimdą plono kateterio pagalba. Kiek embrionų bus įvedama į gimdą, priklauso nuo pacientės amžiaus, embrionų kokybės ir nevaisingumo istorijos. Jei moteriai daugiau nei 35 – eri ir embrionai atrodo tinkami naudojimui, į gimdą jų patalpinama ne daugiau nei du.

Preimplantacijos genetinė diagnostika (PGD)

Ką tai reiškia?

Apvaisinimo in vitro (IVF) technika, kurios metodą taikant embrionai sukuriami ne gimdoje ir yra tiriami dėl galimų genetinių apsigimimų bei lyties.

PGD buvo pristatytas 1989 m. Šis metodas buvo išimtinai taikomas poroms, turinčioms rimtų genetinių sutrikimų ir norinčioms sumažinti riziką, turėti genetiškai apsigimusį kūdikį. Šiandien PGD metodas dar vis taikomas dėl tos pačios priežasties, tačiau yra naudojamas ir tada, kai moteris yra sulaukusi daugiau nei 35 m. amžiaus arba patiria pasikartojančius persileidimus. Tik keletas klinikų siūlo šį metodą taikyti lyties selekcijai, kas yra laikoma šio metodo taikymo nemedicinine priežastimi.

Efektyvumas

Pastebimas beveik 100 procentų efektyvumas.

Kaip atliekama

IVF metu kiaušinėliai apvaisinami sperma petri lėkštelėje. Vienetinė ląstelė ar ląstelės po kurio laiko išimamos iš 3 – 5 dienų amžiaus embrionų ir tiriamos dėl lyties požymių.

Įprasto IVF ciklo metu mokslininkai stengiasi išsiaiškinti, kurie embrionai tinkami apvaisinimui. Tačiau taikant PGD metodiką, embrionai tiriami ir dėl genetinių nukrypimų bei lyties. Į gimdą patalpinami tik sveiki embrionai, taip sumažinama persileidimo arba apsigimimų tikimybė. Priešnėštuminiai testai, tokie kaip amniocentezė arba chorioninis villus mėginių paėmimas (CVS) rekomenduojamas moterims, sulaukusioms daugiau nei 35 metų amžiaus. Šių testų pagalba taip pat nustatoma apsigimimų rizika.

Įprasto IVF ciklo metu, gydytojai paprastai įveda du ar daugiau embrionų į moters gimdą – jų skaičius priklauso nuo pacientės amžiaus, embrionų kokybės ir reprodukcinės istorijos. (Jei moteriai 40 ir daugiau metų, įvedami 4 arba 5 embrionai). Tuo tarpu taikant PGD, gydytojai įveda ne daugiau nei 2 kruopščiai atrinktus embrionus ir labai tikėtina, kad nėštumas vystysis sėkmingai.

Privalumai

Jei pastojate taikant PDG, tikimybė susilaukti trokštamos lyties kūdikio egzistuoja beveik 100 procentų.

Likę nepanaudoti embrionai užšaldomi. Jie gali būti panaudoti kito apvaisinimo metu, jei įvyko persileidimas arba norima turėti daugiau vaikų ateityje. Tiesa, užšaldytų embrionų įsitvirtinimas gimdoje ne visada toks sėkmingas kaip neužšaldytų, tačiau pakartotinė procedūra mažiau invazinė ir pigesnė.

Trūkumai

Vienas PGD seansas gali kainuoti apie 20,000 dolerių.

Procedūra invazinė ir kiaušinėlių paėmimas iš kiaušidžių gali būti skausmingas.

Vaisingumą skatinantys vaistai, kuriuos reikia vartoti, gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį tokį kaip svorio augimas, vidurių pūtimas, galūnių tinimas ir pablogėjęs rėgėjimas.

Dirbtinis apvaisinimas padidina tikimybę susilaukti dvynukų ar didesnio skaičiaus naujagimių. Remiantis naujausiais Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, 38 procentai dvynukų buvo pradėti dirbtinio apvaisinimo būdu.

Beveik 43 procentai pirminių IVF būna sėkmingi, tačiau tikimybė pastoti tokiu būdu mažėja su amžiumi. Kai kurie gydytojai tvirtina, kad didesni nuopelnai visgi tenka PGD, nes jo metu atrenkami tik tinkamiausi pastojimui embrionai.

Pacientai turi nuspręsti, ką darys su nepageidaujamos lyties embrionais: užšaldys, sunaikins ar atiduos kitoms, susilaukti vaikų siekiančioms poroms arba paaukos moksliniams tyrimams.

Kaina

IVF ciklas kainuoja apytiksliai 12,400 dolerių. PGD kainuoja 3,000 – 6,000 tūkstančiais dolerių daugiau.

Prieinamumas

Daugelis vaisingumo klinikų, teikiančios PGD paslaugą draudžia ja naudotis tik lyties selekcijai. Privalote turėti medicininių priežasčių, tokių kaip genetiškai paveldimos ligos arba besikartojantys persileidimai, arba būti atitinkamo amžiaus (38 m. ir daugiau). Tiesa, Amerikoje yra keletas medicinos centrų, taikančių šią procedūrą tik dėl lyties selekcijos priežasties.

babycenter.com

Komentuoti