Assisted hatching - pagalbinis embriono dangalo paruošimas

Teksto dydis:

Assisted hatching -  pagalbinis embriono dangalo paruošimas

2016 geg. 17 10:52

Sudėtingą žmogaus organizmą sudaro apie 38 trilijonai ląstelių ir visos jo kilo iš mažytės ląstelės – zigotos. Nenuostabu, kad tokį sudėtingą kelią, nuo milimetro nesiekiančio būsimo organizmo iki žmogaus, lydi įvairūs sunkumai. Implantacija – vienas sudėtingiausių procesų būsimo žmogaus kelyje, nes čia galioja dėsnis – viskas arba nieko. Kas yra implantacija, kokie sunkumai iškyla jos metu ir kaip šiuolaikinė medicina gali juos įveikti pasakoja Vaisingumo klinikos embriologė Jelena Ramanauskė.

Kas apsaugo embrioną?

Pažvelgę į žmogaus embrioną per mikroskopą galėtumėte matyti, kaip embrionas tiesiog švyti mikroskopo spinduliuose. Taip „šviečia“ apsauginis „skaidrusis“ dangalas (lot. zonae pellucidae), kuriuo yra apsuptas embrionas. Šviesos spinduliai patekę ant embriono paviršiaus lūžta ir matomas „sidabrinis“ embriono švytėjimas.

Trys pagrindinės skaidriojo dangalo funkcijos:

  1. Apsaugo nuo mechaninių pažeidimų. Iki implantacijos embrionas „plaukioja“ gimdos ertmėje, kur „šiltai“ gaubiantis dangalas labai reikalingas.
  2. Glikoproteino molekulės (iš kurių ir susidaro dangalas) reguliuoja normalų kiaušialąstės apvaisinimo procesą. Jos užtikrina, kad patektų ir kiaušialąstę apvaisintų tik vienas spermatozoidas.
  3. Atrankinis medžiagų transportas, reikalingas embrionui  maisto medžiagoms gauti iš aplinkos. Šių savybių dėka apvaisinta ląstelė gali toliau vystytis, augti ir užaugti iki sveiko vaiko.

Kaip vyksta implantacija?

Prieš implantaciją į moters gimdą žmogaus embrionas „išeina“ iš savo apsauginio  skaidriojo dangalo panašiai kaip viščiukas ritasi iš kiaušinio lukšto. Net medicininis terminas „hatching“, naudojamas embriologijoje, kildinamas iš „to hatch out“ – „išsiristi iš kiaušinio“.

Paprastai išėjimas iš skaidriojo dangalo įvyksta 5-6 embriono vystimosi dieną, kuomet embrionas pasiekia blastocistos stadiją. Blastocitas yra viena iš kelių embriono vystymosi „stotelių“, kai būsimas vaikutis yra ląstelių kamuolėlis. Praradusi skaidrųjį dangalą blastocistą pasiruošusi „kibti į gimdos gleivinę“ – gali įvykti implantacija.

Kas trukdo įvykti implantacijai?

Dažniausiai embrionas savarankiškai įveikia šį etapą, bet būna tokių atvejų, kai blastocista negali „išsinerti“ iš apsauginio dangalo, ir tai reiškia, kad implantacija gali neįvykti. Problema gali slypėti sutrikusioje embriono skaidriojo dangalo morfologijoje (forma ar sandara). Tai būtų vienas iš savarankiško embriono hatching‘o trikdžių. Būtent tokiu ypatingu atveju, atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūrą, laboratorijos sąlygomis, galima padėti embrionui pagalbiniu embriono skaidriojo dangalo paruošiamu – paploninimu, taip vadinama „assisted hatching“ procedūra.

Kada rekomenduojama „assisted hatching“?

Pagalbinė skaidriojo dangalo paruošimo procedūrą laboratorinėse sąlygose rekomenduojama taikyti kuomet:

  • skaidrioji embriono zona yra storesnė nei 15 µm arba netolygi,
  • pacientės amžius daugiau nei 36 metų,
  • po kelių pagalbinio apvaisinimo procedūrų pacientei nepavyko pastoti (kuomet buvo gera perkeliamų embrionų kokybė ir gimdos gleivinė buvo tinkamai paruošta),
  • yra nustatyta 3 – 4 stadijos endometriozė. Endometriozė – tai liga, kuria susergama, kai panašus į gimdos gleivinę audinys atsiranda ir veša už gimdos ertmės ribų,
  • aukštas folikulų stimuliuojančio hormono (FSH) lygis kraujyje,
  • talpinant šaldytus embrionus ar blastocistas.

Kaip atliekama procedūra?

Siekiant pasiekti efektyvesnių pagalbinio apvaisinimo procedūrų rezultatų embriono skaidriojo dangalo paruošimo laboratorinėse sąlygose procedūros idėja  kilo jau 1980 metų pabaigoje, o 1990 metų pradžioje pradėta aktyviai taikyti. Dangalo ploninimui pradžioje buvo taikomi taip vadinami „mechaninis“ ir „cheminis“ ploninimai, tačiau dabar daugelis užsienio klinikų taiko pati saugiausią ploninimo metodiką – lazeriu.

Kuo skirias metodikos?

Kuomet atliekamas „mechaninis“ dangalo ploninimas, specialia mikroadata skaidrus dangalas du kart praduriamas, dėl ko formuojasi siauras plyšys, per kurį blastocista gali greičiau išeiti iš apsauginio apvalkalo.

Taikant „cheminio“ ploninimo metodiką, skaidrus dangalas veikiamas specialiu rūgščiu tirpalu, kurį mikroinstrumentais biologas – embriologas uždeda ant nedidelio ploto dangalo, tuomet formuojasi anga, kurios diametras yra apie 20µm. Po šios procedūros embrioną kelis kartus reikia gerai praplauti specialiuose terpėse tam, kad nebūtų žalingų pažeidimų nuo naudotos agresyvios rūgšties.

Kadangi „assisted hatching“ procedūra rutinineje laboratorinėje praktikoje pradėta taikyti ne taip ir seniai pačiu saugiausiu šios procedūros būdu laikomas lazerinis dangalo ploninimas. Lazerinis „assisted hatching“ atliekamas naudojant mikromanipuliacinę įrangą – plonu lazerio spinduliu per optinę linzę ploninamas dangalas. Ši metodika yra tiksli, saugi ir efektyvi. Pati optimaliausia metodika laikoma kai naudojamas infraraudonasis spindulys, kurio diametras yra apie 1480 nm.

Kada reikia „padėti“ embrionui?

Nors pagalbinė embriono skaidriojo dangalo ploninimo procedūra tapo paprasta rutinine laboratorinė manipuliacija, ją  pagalbinio vaisinimo praktikoje taiko tik tuomet, kai to tikrai reikia. Skaidrusis embriono dangalas (lot. zonae pellucidae) – apsauginis embriono barjeras. Nors ši procedūra taikoma laikantis visų saugumo reikalavimų, pati ploninimo procedūra kartais gali pažeisti embrioną. Būtent dėl to galutinį sprendimą pagalbinės  skaidriojo embriono dangalo ploninimo procedūros taikymui nulemia individualus esamos situacijos vertinimas, kartu su porą gydančiu gydytoju, biologu- embriologu, taip pat atsižvelgiama ir  į pačių pacientų norą taikyti šią metodiką.

Kur kreiptis?

Vaisingumo klinika gali pasidžiaugti tuo, kad esame vieninteliai Lietuvoje galintys taikyti lazerine pagalbinę skaidriojo embriono dangalo ploninimo procedūrą, siekiant padidinti pacienčių pastojimo rezultatus. Procedūra atliekama saugiai, neveikiant embrionų mechaniniais, cheminiais veiksniais. Kompiuterinės programos pagalba galime tiksliai ir greitai išmatuoti skaidriojo dangalo storį, nustatyti ploninimo vietą ir pritaikyti lazerio spindulį tam, kad padidintumėm embriono implantacijos galimybes į moters organizmą.

Kalbėjosi Rūta Jakimavičiūtė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Giedre 2017 geg. 15 15:58

Sveiki,man isodino dvi blastocistas geguzes 1diena,vakar geguzes 14diena pradejau labai negausiai pakraujuoti:(Ar galiu dar tiketis stebuklo?
Aciu uz atsakyma