Kūdikių alergija karvės pienui / Shutterstock nuotr.

Kūdikių alergija karvės pienui: laiku pastebėkite simptomus

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-30 12:37
Vaikų alergologė doc. O. Rudzevičienė Kas yra maisto alergija? Alergija maistui – padidėjęs imuninės sistemos atsakas į tam tikrą maisto produktą ar maisto priedą. Greitojo tipo imuninės reakcijos atsiranda per 2 valandas po kontakto su maisto alergenu. Lėtojo tipo alerginių reakcijų sukeltų simptomų gali atsirasti po 24-72 valandų ar net vėliau.
Kuo skiriasi maisto alergija ir maisto netoleravimas?

Maisto netoleravimas nėra tas pats, kas maisto alergija. Maisto netoleravimas atsiranda dėl fermentų trūkumo, farmacinių arba produktuose esančių biologiškai aktyvių medžiagų sukeltos reakcijos. Šių reakcijų nesukelia imuninė sistema. Dažniausiai tokias reakcijas sukelia maisto produktai, turintys daug: 1) histamino (švieži produktai – pomidorai, špinatai, vėžiagyviai, lašiša, apelsinai; apdoroti maisto produktai – fermentiniai sūriai, kiauliena, konservuotas tunas, dešrelės); 2) tiramino ir feniletilamino (šokoladas, konservuota žuvis, fermentinis sūris); 3) histaminą atpalaiduojančių produktų (braškės, kiaušinio baltymas, kiauliena, cinamonas, šokoladas, ananasas, papaja, ankštiniai). Maisto netoleravimo sukeltos reakcijos primena alerginius simptomus, pasireiškiančius odoje, virškinimo ir kvėpavimo organų sistemose. Kūdikiams ir mažiems vaikams maisto netoleravimas pasitaiko retai.

JAV aštuoni maisto produktai dažniausiai išprovokuoja alergiją maistui, dėl to jie dažnai vadinami „didžiuoju aštuonetu“ – tai pienas, kiaušiniai, žemės riešutai, kiti riešutai, javai, žuvis, vėžiagyviai, soja.

Kokia yra dažniausiai pasitaikantys maisto alergenai?

Yra aštuoni maisto produktai, kurie dažniausiai sukelia alergiją:

  1. pienas;
  2. kiaušiniai;
  3. žemės riešutai;
  4. kiti riešutai;
  5. javai;
  6. žuvis;
  7. vėžiagyviai;
  8. soja.

Alergija karvės pieno baltymams yra viena dažniausių maisto alergijų, kurią diagnozuoja kūdikiams ir mažiems vaikams. Pienas yra pagrindinis maistinių medžiagų šaltinis pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius (motinos pienas arba dirbtinis pieno mišinys). Didžioji dalis kūdikiams skirtų dirbtinių mišinių gaminami iš karvės pieno, dėl to alergija karvės pienui dažniausiai diagnozuojama vaikams, kurie maitinami dirbtiniais pieno mišiniais.

Kodėl mano vaikui atsiranda alergija pienui?

Tai dar nevisiškai ištirta, tačiau yra žinomi maisto alergijos rizikos faktoriai. Tai yra:

  • jeigu vaiko brolis arba sesuo arba kuris iš tėvų turi bronchinę astmą, dermatitą, arba maisto alergiją, vaikas paveldi didesnę riziką išsivystyti maisto alergijai;
  • vaikams, kuriems ankstyvame amžiuje atsiranda atopinio dermatito požymių, kyla didesnė maisto alergijos atsiradimo grėsmė.

Kokie yra alergijos karvės pienui simptomai

Alerginės reakcijos į maistą, nepriklausomai nuo jų mechanizmo, gali lemti įvairius klinikinius požymius odoje, virškinamajame trakte, kvėpavimo organuose, rečiau – kituose organuose.

Alergijos karvės pienui simptomai pasireiškia odoje, virškinimo arba kvėpavimo organų sistemose. Kai kuriems vaikams gali atsirasti greita ir sunki reakcija į karvės pieną, pavyzdžiui, niežtintis bėrimas, tam tikrų kūno dalių (lūpų, vokų, ausų ir kitų) patinimas, triukšmingas kvėpavimas, arba vėmimas. Retais atvejais kai kuriems vaikams gali išsivystyti anafilaksinė reakcija – gyvybei gresianti reakcija, kuriai esant būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos.

Reakcijos gali atsirasti vėliau – po kelių valandų arba netgi po trijų dienų, vartojant karvės pieno produktus. Vaikams gali atsirasti vienas arba keli iš žemiau aprašytų simptomų.

Galimi simptomai – arba kada reikėtų galvoti apie alergiją?

Virškinimo sistemos simptomai:

  • atpylinėjimas;
  • vėmimas;
  • viduriavimas;
  • dažnas verksmas;
  • pilvo pūtimas;
  • kraujo arba gleivių priemaišos išmatose;
  • vidurių užkietėjimas.

Odos simptomai:

  • paraudimas;
  • egzemos tipo bėrimai;
  • dilgėlinė;
  • bėrimas raudonomis dėmelėmis, papulėmis (spuogeliais);
  • niežėjimas;
  • vokų, lūpų arba veido tinimas.

Kvėpavimo sistema:

  • išskyros iš nosies, čiaudulys;
  • švokščiantis kvėpavimas;
  • kosulys;
  • apsunkintas įkvėpimas/iškvėpimas.

Kiti simptomai:

  • vaikas nepakankamai priauga svorio;
  • vaikas atsisako nuo valgio;
  • vaikas labai aikštingas, susijaudinęs, sutrikęs miegas.

Vaikui, turinčiam alergiją karvės pienui, gali būti vienas arba keli iš aukščiau išvardintų simptomų. Šie simptomai nepatvirtina alergijos karvės pienui diagnozės, tačiau tai padės Jums papasakoti apie savo vaiko simptomus šeimos gydytojui.

Ar mano vaikui galėtų būti alergija karvės pienui?

Jūs galite pasinaudoti šiuo simptomų sąrašu, norėdami įvertinti, ar Jūsų vaikui gali būti alergija karvės pienui, bet tai nepatvirtinta diagnozės – visi šie simpomai yra nespecifiniai ir gali būti sergant ir kitomis ligomis. Simptomus būtina vertinti kartu su fizikiniais tyrimo duomenimis, kurį vykdo patyręs gydytojas, kuris taip pat papildomai išsiaiškins kokiomis alerginėmis ligomis serga šeimos nariai.

Kaip diagnozuojama alergija karvės pienui?

Alergiją karvės pienui gali diagnozuoti šeimos gydytojas arba pediatras. Jeigu yra įtarimų dėl alergijos karvės pienui, gydytojas užduos kelis klausimus, patikslinant klinikinius požymius ir nusiųs pas specialistą – vaikų alergologą. Klausimai galėtų būti tokie, kaip žemiau išvardinti, ir kiti.

Ar kuris iš šeimos narių serga alergine liga? Jei taip-kiek laiko ir kokia? Ar kūdikį maitinote motinos pienu, ar adaptuotu mišiniu? Koks vaiko svorio augimas? Kokie vaiko simptomai?

Apklausus, specialistas (vaikų alergologas) gali nutarti atlikti kraujo tyrimą arba odos mėginius. Siekiant patikslinti diagnozę, galimai, pasiūlys bandomąjį laikotarpį, kuriuo reikės pašalinti iš vaiko valgiaraščio karvės pieną ir pieno produktus. Jeigu, praėjus 2-4 savaitėms po karvės pieno ir jo produktų pašalinimo iš maisto, vaiko alergijos simptomai pranyksta, tai gali padėti patvirtinti alergijos karvės pienui diagnozę.

Kaip gydoma alergija karvės pienui?

Jeigu diagnozuojama alergija karvės pienui, gydoma visiškai pašalinus karvės pieną ir jo produktus iš vaiko valgio raciono.

Ar galiu ir toliau žindyti kūdikį, jeigu jam diagnozuota alergija karvės pienui?

Taip. Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiui. Jeigu kūdikis nuo gimimo gavo tiktai motinos pieną ir atsirado įtarimų dėl alergijos karvės pienui, gydytojas pasiūlys Jums pašalinti karvės pieną ir visus pieno produktus iš valgiaraščio, siekiant įvertinti, ar simptomai sumažėjo.

Svarbu, kad Jūs vartotumėte atitinkamus produktus, kurie galėtų pakeisti karvės pieną, ir maisto papildus, kurie užtikrina reikalingą kalcio kiekį. Jeigu kūdikiui ir toliau pasireiškia alergijos karvės pienui simptomai, gydytojas gali pasiūlyti kūdikį maitinti specialiu tam skirtu mišiniu.

Ką daryti, jeigu mano kūdikis maitinamas adaptuotu pieno mišiniu?

Jeigu Jūsų vaikas maitinamas adaptuotu pieno mišiniu, Jūs privalote jį pakeisti specialiu mišiniu alergiškiems vaikams. Jį vadina taip pat „hipoalerginiu mišiniu”, ir jį paskiria gydytojas.

Kas yra hipoalerginis mišinys?

Hipoalerginiai mišiniai yra dviejų rūšių: labai hidrolizuotų baltymų mišiniai ir amino rūgščių mišiniai.

Labai hidrolizuotų baltymų mišiniai gaminami iš karvės pieno, tačiau yra ypatingai apdorojami taip, kad baltymai suskaidomi į smulkesnius fragmentus, dėl ko sumažėja alergijos atsiradimo galimybė.

Amino rūgščių mišinys sudėtyje neturi karvės pieno. Jis sudarytas iš atskirų amino rūgščių, kurios yra smulkiausi baltymus sudarantys vienetai, nesukeliantys alergijos. Amino rūgščių mišinys skirtas labai alergiškiems kūdikiams, kuriems alergijos karvės pienui simptomai visiškai nepranyksta, valgant labai hidrolizuotų baltymų mišinį.

Jūsų šeimos gydytojas, pediatras arba alergologas paskirs Jūsų kūdikiui tinkamiausią mišinį.

Ar galima naudoti sojos arba kokį kitą adaptuotą mišinį?

Dauguma alergiškų karvės pienui kūdikių toleruoja sojų mišinius, alerginės reakcijos sojos baltymams atsiranda 10-14% kūdikių, dažniau iki 6 mėnesių amžiaus. Europos vaikų gastroenterologų ir mitybos specialistų draugija bei Amerikos Pediatrų Akademija rekomenduoja, kad sveikiems kūdikiams turi būti pirmiausia skiriami karvės pieno mišiniai, o ne sojų mišiniai, kurie ypač neturėtų būti skiriami kūdikiams iki 6 mėnesių. Sojų mišiniuose gali būti mažesnė mineralų ir mikroelementų absorbcija dėl sudėtyje esančių fitatų, randami izoflavonai, pasižymintys silpnu estrogeniniu poveikiu. Sojų mišiniai gali būti skiriami kūdikiams virš šešių mėnesių amžiaus tik tais atvejais, jei kūdikiai netoleruoja labai hidrolizuotų baltymų mišinių arba jeigu pastarieji mišiniai yra per daug brangūs tėvams, arba veganų šeimose.

Šie mišiniai taip pat nėra skirti vaikams, turintiems alergiją karvės pienui:

  • dirbtiniai mišiniai be laktozės („lactose free”), nes šių mišinių sudėtyje yra karvės pieno, todėl jie netinka vaikams, turintiems alergiją karvės pienui;
  • „Comfort” dirbtiniai mišiniai, nes šie mišiniai sudėtyje turi karvės pieno ir nėra tinkami vaikams, turintiems alergiją karvės pienui.

Kodėl mano vaiko dirbtinis mišinys kvepia kitaip ir turi kitokį skonį, nei paprastas pienas?

Dirbtiniai mišiniai skirti vaikams, turintiems alergiją karvės pienui, yra šiek tiek kitokie ir dėl to jie kvepia kitaip ir turi kitokį skonį, nei paprastas pienas. Nenuogąstaukite, kūdikiai ir maži vaikai labai greitai pripranta prie įvairių skonių, ypač tuomet, kai dirbtinis mišinys yra vienintelis jų maistinių medžiagų šaltinis.

Kas bus, kai reikės pradėti vaiką primaitinti tirštesniu maistu?

Maždaug 4-6 mėnesių amžiaus reikia pradėti vaiko maitinimą šaukšteliu. Vaikams, turintiems alergiją karvės pienui, svarbu neduoti produktų, kurių sudėtyje yra pieno, siekiant išvengti alerginės reakcijos. Jums teks kruopščiai skaityti maisto produktų etiketes, siekiant sužinoti, ar produkto sudėtyje yra karvės pieno. Gydytojas pasiūlys Jūsų vaikui skirtų produktų rinkinį, ypač, jeigu vaikas alergiškas ir kitiems maisto produktams (žuviai, kiaušiniams, sojai). Didžioji dalis maisto produktų, kurie siūlomi kūdikiui pirmaisiais mėnesiais (pav., daržovių košė arba vaisių tyrė), sudėtyje neturi pieno.

Ką daryti, kai kūdikis augdamas vis mažiau valgo pieno mišinio?

Didžioji dalis pieno mišinių kūdikiams sukurti kaip vienintelis maisto šaltinis iki šešių mėnesių amžiaus. Iki metų amžiaus mišinį naudoja kartu su vis didėjančiu tirštesnio maisto kiekiu. Būtina toliau laikytis dietos be pieno produktų. Paklauskite gydytojo apie galimą alternatyvą karvės pienui, kaip užtikrinti vaikui reikalingą kalcio kiekį. Prieinami amino rūgščių dirbtiniai mišiniai alergiškiems vaikams nuo 1-10 metų amžiaus. Svarbu žinoti, kad didžiajai daliai vaikų alergija karvės pienui praeina trejų metų amžiaus.

Ką tai reiškia – dieta be karvės pieno ir jo produktų?

Kai vaikas pradės valgyti tirštesnį maistą, būtina įsitikinti, kad vaikui siūlomų produktų sudėtyje nėra pieno. Pradžioje tai lengva, nes pirmieji kūdikiams siūlomi produktai, tokie, kaip daržovių košė, vaisių tyrė, ryžių košė sudėtyje neturi pieno ir todėl, greičiausiai, nesukels alergijos. Vaikai turintys maisto alergiją, gali reaguoti į kelis produktus, todėl svarbu siūlyti tiktai vieną naują produktą per savaitę. Taip bus lengviau atskleisti, kurie produktai sukelia alergines reakcijas.

Vaikui augant produktų įvairovė didėja, dėl to būtina kruopščiai tikrinti produktų etiketes, kad įsitikinti, ar produkto sudėtyje nėra karvės pieno baltymų.

Apsiperkant venkite šių produktų, kurių negalima vartoti, jeigu iš maisto būtina pašalinti karvės pieną.

  • pasukos;
  • sviestas/sviesto riebalai;
  • kazeinas – tai karvės pieno baltymai, dėl to svarbu vengti produktų, kurie sudėtyje turi kazeinatų, hidrolizuoto kazeino, natrio kazeinato, kalcio kazeinato, amonio kazeinato, magnio kazeinato, kalio kazeinato;
  • sūris;
  • plakta grietinėlė arba dirbtinė plakta grietinėlė;
  • varškė;
  • hidrolizuoti pasukų baltymai;
  • hidrolizuotas pasukų cukrus;
  • laktoglobulinas;
  • laktoalbuminas;
  • laktozė;
  • margarinas;
  • pienas (šviežias, apdorotas ypatingai aukštoje temperatūroje, šutintas, kondensuotas, pieno milteliai);
  • pieno sausoji medžiaga.

Kiti naudingi patarimai, laikantis dietos be karvės pieno

  • Atsiminkite, kad kompanijos kartais keičia produktų sudėtį, todėl patikrinkite ženklinimą kiekvieną kartą prieš produkto įsigijimą.
  • Venkite produktų, kurie parduodami be įpakavimo, ir kurie neturi ženklinimo,
  • Prekybos centre rinkitės produktus dietinio maisto lentynose,
  • gaminant valgį, pienas gali patekti į kitus produktus, jeigu naudojami tie patys įrankiai. Jeigu valgote restorane, geriau pasakyti restorano darbuotojams, kad vaikas turi alergiją karvės pienui, ypač, jeigu reakcija būna sunki.

Svarbu atsiminti, kad būtina reguliariai konsultuotis su gydytoju dėl vaiko dietos, siekiant užtikrinti vaikui visas būtinas maisto medžiagas.

Ar būtina duoti vaikui, turinčiam alergijai karvės pienui, vitaminų arba mineralinių medžiagų?

Dirbtinių mišinių vaikams, turintiems alergiją karvės pienui, sudėtyje yra visos maisto medžiagos, būtinos vaiko augimui ir vystymuisi. Didėjant tiršto maisto proporcijai svarbu įsitikinti, ar vaikas gauna pakankamą kiekį kalcio.

Straipsnio autorė vaikų alergologė doc. O. Rudzevičienė