Naudingi patarimai, kaip rūpintis vaiko mityba per mokslo metus

Teksto dydis:

Naudingi patarimai, kaip rūpintis vaiko mityba per mokslo metus

2015 rugs. 3 06:33

Prasidėjus naujiems mokslo metams, tėvams ne mažiau svarbu pasirūpinti tinkama vaikų mityba mokykloje ir po pamokų. Nors sveika ir visavertė mityba svarbi visus metus, tačiau mokslo metais padidėja vaikui tenkantis krūvis. Maitinimo paslaugų įmonės „Kretingos maistas“ mitybos skyriaus vadovė Aldona Blyžienė sako, kad susitvarkyti su šiais iššūkiais padės reguliari mityba – pusryčiai, pietūs, vakarienė ir sveiki užkandžiai tarp pagrindinių valgymų.

Moksleivio diena: ką pasiūlyti pusryčiams, pietums ir vakarienei

Moksleivio diena turėtų prasidėti nuo visaverčių, rekomenduojama – šiltų pusryčių. Pasak įmonės „Kretingos maistas“ mitybos skyriaus vadovės, galima rinktis iš keleto variantų, kuriuos derėtų kaitalioti, kad vaikui nepabostų.  

„Pusryčiams tinkamiausi angliavandenių gausūs patiekalai. Tai gali būti košė, javainiai su grūdais ar rupios duonos sumuštiniai su liesa mėsa, fermentiniu ar varškės sūriu bei daržovėmis. Pusryčiai suteikia darbingai dienos pradžiai reikalingos energijos, tad blogiausias variantas – jų visai atsisakyti“, – teigia A. Blyžienė.

Pietums tinkamiausi mėsos ir žuvies patiekalai su daržovėmis. Augančiam organizmui itin vertinga liesa mėsa, tokia kaip jautiena ar paukštiena, tad ją į moksleivio valgiaraštį reikėtų įtraukti bent kelis kartus per savaitę. Garnyrui rekomenduojami ryžiai, grikiai ir žalios, virtos arba troškintos daržovės, o riebaluose keptų daržovių derėtų vengti. Tėvai gali būti ramūs – mokyklose per pietus į šiuos reikalavimus yra atsižvelgiama, o savaitgaliais ar atostogų metu visaverčių pietų patiekimas tampa „namų darbais“ moksleivių tėvams.

Iš mokyklos namo grįžusio vaiko vakarienė turėtų būti lengva, bet gausi baltymų – pavyzdžiui, liesa žuvis, mėsa, pieno produktai. Labai svarbu nepraleisti nei vieno valgymo ir rūpintis, kad tarp pusryčių ir pietų bei pietų ir vakarienės nebūtų pernelyg dideli tarpai – ilgai nevalgius ir tuščiu skrandžiu prisėdus prie stalo tikėtinas persivalgymas. Jo išvengti padės sveiki ir skanūs užkandžiai tarp pagrindinių valgymų.

Nepamirškite priešpiečių dėžutės

Laukdami ilgosios pertraukos ar vakarienės, kurią pagamins iš darbo sugrįžę tėvai, vaikai neretai praalksta. Tam, kad moksleivis nesumanytų alkio malšinti bulvių traškučiais ar kitais menkaverčiais produktais, reikėtų pasiūlyti sveiką alternatyvą. Vaikams į priešpiečių dėžutę būtų galima įdėti vaisių, riešutų ar grūdų batonėlių, ryžių ar kukurūzų trapučių. Ne mažiau svarbu paskatinti vaiką tarp pagrindinių valgymų gerti pakankamą kiekį vandens – 6–8 stiklines, o saldžių, gazuotų gėrimų derėtų vengti.

Mitybos specialistų teigimu, moksleivis per pusryčius turėtų suvartoti apie 20–25 proc., per pietus – 30–40 proc. pavakariams ar priešpiečiams – 10–15 proc. o vakarieniaudamas – 20–25 proc. bendro dienos energijos kiekio. Tokiu atveju vaikas visą dieną jausis energingas, jam nebus sunku išlaikyti dėmesį pamokose ar būrelyje, o sugrįžus namo – paruošti namų darbus. Be to, tikėtina, kad vaikystėje suformuoti tinkami mitybos įpročiai – reguliariai valgyti ir sveikai užkandžiauti – išliks visą gyvenimą.

Judrumas ne mažiau svarbus nei sveika mityba

Nors tėvai kartais nori palepinti vaikus saldumynais, greitu maistu ar gazuotais gėrimais, svarbu, kad tokių produktų moksleivių racione būtų kuo mažiau – netinkama mityba gali skatinti nutukimą, sukelti virškinimo organų ligas, mažakraujystę ir sutrikdyti visavertį vaiko vystymąsi.

Pasak „Kretingos maisto“ mitybos skyriaus vadovės, tam, kad vaikas gebėtų mokytis ir užsiimti kita protine veikla, svarbu ne tik tai, ką vaikas valgo, bet ir kiek jis juda.

„Jei prieš penkiolika metų vaikai vakarus ir vasaras leisdavo kieme, spardydami kamuolį ar žaisdami gaudynių, dabar juos labiau vilioja kompiuterio ar televizoriaus ekranas. Svarbu suderinti sėdimą ir judamą veiklas bei pasirūpinti, kad vaikas bent kelias valandas per dieną aktyviai praleistų gryname ore. Sveika mityba ir judrumas – geriausia nutukimo prevencija, darbingumo ir geros nuotaikos garantas“, – teigia A. Blyžienė.

Mitybos specialistė priduria, kad didžiausią įtaką ugdant vaiko sveikos gyvensenos įpročius turi tėvų pavyzdys – jei sveika ir reguliari mityba taps visos šeimos įpročiu, jos mielai laikysis ir mažiausi šeimos nariai.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Amelia Ava 2021 liep. 15 02:20

Nu am știut niciodată că aș putea obține on-line freze de vrăji bune și fiabile care ar putea ajuta cu adevărat oameni ca mine care aveau nevoie de ajutor pentru relații. M-am despărțit de soțul meu când s-a despărțit de mine și m-am întors la fostul său iubit, încât am fost atât de devastată și de sufletă. Nu am fost eu până când un prieten de-al meu m-a trimis la un bărbat grozav numit Great Baba Ogbogo că ar putea fi de ajutor situației mele. La început, m-am îndoit și ulterior l-am contactat și mi-a spus că va primi o dragoste vrajă pregătită pentru mine pentru a-mi aduce prietenul înapoi la mine. După ce am făcut lucrurile necesare, am făcut totul așa cum mi-a spus și, spre marea mea surpriză, am primit un apel de la iubitul meu că vine acasă și îi pare rău pentru tot ce m-a făcut să trec. Rezultatul a avut succes și astăzi, trăim fericiți. I-am dat cuvântul că voi împărtăși experiența mea cu lumea, astfel încât ceilalți să poată primi ajutor de orice fel de la el. Puteți să-l trimiteți prin e-mail prin: greatbabaogbogotemple@gmail.com sau pentru răspunsuri urgente, scrieți-l pe linia sa de WhatsApp +2349020168697 ... Vă mulțumesc minunat BaBa Ogbogo