Atostogos, infarktas ir pirštų galiukai

Teksto dydis:

Atostogos, infarktas ir pirštų galiukai

2011 birž. 5 09:53

Infarktas dažniausiai kerta... per pirmąsias dvi atostogų dienas?

Jei miokardo infarktas (MI) pasireiškia per atostogas, dažniausiai tai vyksta pirmosiomis dienomis, praneša leidinys Psychosomatic Medicine.

Kaip rašo daktaras Willem J. Kop ( Bethesda, Merilendo Medicinos Mokslų Universitetas), atostogaujant įprastinė aplinka keičiasi. Nauji provokuojantys veiksniai gali žmonėms, jau turintiems širdies patologijas ar su rizikos faktoriais, pvz. hipertonija, sukelti miokardo infarktą (MI). Žinoma, tai nereiškia, kad žmonės, kenčiantys nuo širdies ir kraujagyslių sistemos susirgimų, visai neatostogautų. Teigiama, kad bendrai per atostogas MI rizika sumažėja.

Šiame tyrime autoriai išanalizavo 92 pacientų, kuriems MI vystėsi atostogų metu, 62 žmonių, kuriems per atostogas iškilo kitų, nekardiologinių sveikatos problemų, ir 30 žmonių, kuriems MI vystėsi dirbant, duomenis.

Pasirodė, kad MI 2,5 karto dažniau vystėsi, jei žmogus per atostogas keliavo savo automobiliu, ir 10 kartų dažniau – jei jis apsistodavo motelyje ar gyveno palapinėje, o ne viešbutyje. Visi šie veiksniai susiję su tam tikru diskomfortu ir streso sustiprėjimu. Be to, „atostoginis” MI dažniau pasireikšdavo žemesnio išsilavinimo žmonėms, ir atostogaujantiems su šeima.

Kaip pastebėta, MI vyko per pirmas dvi atostogų dienas (21,1 proc.). „Būtent tada žmogus nors yra dar vis paniręs į savo problemas, jai turi prisitaikyti prie naujos aplinkos”, mano daktaras Willem J. Kop Kop.

Širdies ligas galima atpažinti, pažiūrėjus į pirštų galiukus

JAV Mėjo klinikos mokslininkai sudarė neinvazinį (ne traumuojantį) testą, kuriuo, tiriant pirštų galiukų kraujagysles, galima atpažinti širdies ligas net pačiose ankstyviausiose stadijose.

Kaip mano kardiologas Amir Lerman, aterosklerozė pažeidžia ne tik širdies kraujagysles, bet ir bendrai visą organizmo kraujotakos sistemą. Todėl jei yra pastebimi pirštų kraujagyslių pasikeitimai, tai reiškia, kad panašūs pasikeitimai vyksta ir širdies arterijose. Ištyrus pirštų kraujagysles, galima pakankamai tiksliai nusakyti koronarinių kraujagyslių būklę.

Ne traumuojanti ir saugi periferinių pirštų kraujagyslių tyrimo metodika leidžia dažnais atvejais pakeisti tokią traumuojančią procedūrą, kaip angiografija ir laiku pastebėti tuos pacientus, kuriems reikia aktyvaus širdies patologijų gydymo.

Atsižvelgiant į tai, kad naujoji metodika trunka ne ilgiau kaip 20 minučių, ji gali būti rekomenduojama, kaip skriningo (aktyvaus ligonių, turinčių širdies ir kraujagyslių patologijų, išaiškinimo) metodas.

Komentuoti