Antroji oda ant kojų – patogūs batai

Teksto dydis:

Antroji oda ant kojų – patogūs batai

Pasak Vašingtono universiteto archeologo Eriko Trinkaus, žmonės, gyvenę Europoje prieš 26-30 tūkstančių metų, dėvėjo patogius batus. Ištyręs suakmenėjusias žmonių liekanas, rastas šiuolaikinėje Čekijoje, mokslininkas nustatė, jog šių žmonių pėdų pirštų kaulai silpni, palyginti su tais pačiais jų protėvių kaulais. Tačiau tuo pat metu kojų kaulai buvo stiprūs. Peršasi logiška išvada – buvo išrasti gerai nuo žemės izoliuoti ir pėdą palaikantys batai. Avint tokius batus, skirtingai nei vaikštant basomis, pėdos pirštai nėra per daug suspausti, todėl tos epochos žmonių kojos ir buvo neišsivysčiusios.

Ką avime mes dabar? Juk didelei daliai mūsų, bent jau moterims, batai, pirmiausia turi būti gražūs, stilingi, madingi. Kas, kad nepatogūs – pakentėsime…

O kaip žaloja kojas nepatogūs batai, ar susimąstome? Galvojame: na, pavargo kojos, pailsės, ir vėl ausiuosi tokius, kokiais staiposi Viktorija Bekhem. O juk ji su jais neina į darbą ar paskaitas, ji su jais tik pozuoja…

Taigi:

 • Ankšta avalynė sutrikdo pėdų kraujotaką, skatina prakaitavimą, nuospaudų atsiradimą, tarpupirščių įtrūkimus, įvairias kojų nagų deformacijas.
 • Kai nuolat traumuojama oda, atsiranda pūslių, nutrynimų, net pūlingų infekcijų. Dėl šilumos ir nuolatinės drėgmės gali išsivystyti grybelis.
 • Be to, ilgesnį laiką avint nepatogią avalynę, pėdos verčiamos į vieną pusę ir gali susiformuoti ydinga pėda.
 • Ilgiau avint ankštą smailėjančiomis nosimis avalynę, pirštai nuolat spaudžiami, todėl gali „iššokti“ kauliukai, atsirasti nuospaudų.
 • Nuolat avint aukštakulnius batelius, sutrumpėja Achilo sausgyslė, gali atsirasti venų varikozė, stuburo, klubo sąnario ligos.
 • Dėl ankštos, sintetinės, kietos avalynės kojos gausiau prakaituoja.

  Pirmoji ir svarbiausia batų funkcija buvo ne puošti, o apsaugoti pėdą nuo sužeidimų bei traumų. Kad atliktų šią savo funkciją, jie privalo būti patogūs ir tikti konkrečiai pėdai. Per siauri, per platūs, per maži ar per dideli batai – nuolatinio nepatogumo ir įvairių traumų priežastis. Maža to, jie deformuoja pėdą. Madingi batai taip pat gali būti patogūs, reikia tik rasti kompromisą ir negriebti pirmų pasitaikiusių.

  Susiruošėte į parduotuvę pirkti batų? Kad vėl neparsineštumėte tokių, kurie tik užims vietą lentynoje, kuriuos tik graužiamas sąžinės, jog išmetėte pinigus, kartais apsiausite ir vėl grįšite skaudančiomis kojomis, turite nesiblaškyti, o renkantis žinoti, kas svarbiausia.

 • Batus geriausia pirkti į pavakarę, nes tada koja būna kiek patinusi. Išvengsite rizikos nusipirkti per mažus batus.
 • Rinkdamiesi batus nepamirškite svarbiausios taisyklės: batai turi prisitaikyti prie pėdos, o ne pėda taikytis prie bato, todėl rinkitės tuos batus, kurie labiausiai atitinka jūsų pėdos formą.
 • Pasimatuoti reikia ne tik savo dydžio batus, bet ir dydžiu mažesnius bei didesnius: skirtingų gamintojų dydžiai dažnai skiriasi. Batus ne tik pasimatuokite, bet ir apsiavę jais (abiem!) pasivaikščiokite parduotuvėje po matavimuisi skirtą zoną.
 • Batai per siauri? Nepirkite jų. Nesitikėkite, kad prasitampys. Prasitampo tik itin geros odos batai, ir tai ne visada.
  • Noriu aukštakulnių! Atvėsinkite emocijas, tegu padirba protas, juk vos pastovite, o kaip su jais vaikščiosite? Pažiūrėkite į dailius batelius žemesniu kulniuku.
 • Na, nebent batelių reikia vienam vakarui, kada tik sėdėsite ir siūbuosite užsikėlusi koją ant kojos. Juk aukštakulniai – tai apkrova ne tik pėdai, bet ir nugarai, keliams, blauzdoms.

  Nepamirškite, kad gera avalynė turi gerą ventiliaciją, yra minkšta ir lengva, palaiko pastovų pėdos mikroklimatą. Žiemą patartina avėti batus su natūraliu ar dirbtiniu kailiu. Vasarą, priešingai, svarbiausia yra gera avalynės ventiliacija, nes tik tuomet pėda nekaista, o batuose nesirenka drėgmė. Jei avalynė neatitinka higienos reikalavimų, susikaupęs prakaitas dirgina odą, ji maceruojasi, greičiau atsiranda odos ligos.

  Ką dar reiškia batai: su jais gali atrodyti jauniau! Jei dėvite džinsus, nepabijokite apsiauti ir patogių sportinių batelių. Jie tarsi ranka nuims pora dešimtmečių, o ir kojos jausis itin smagiai. Dabar tikrai rasite jums patinkančių sportinio stiliaus batelių.

  Knygoje „Jaunai inteligentei. APSIRENGIMO, KOSMETIKOS IR GRAŽAUS ELGESIO MENAS” išleistoje 1934 Kaune buvo rašoma (kalba netaisyta), kad jaunos inteligentės savo garderobe turi turėti „Juodus ir šviesius (moderniškos spalvos) pusbačius. Žiemai kaliošus ir botus. Baliui pritaikintus suknelei šilkinius lengvus batelius”. Ir dar: „Norint apsisaugoti nuo nuospaudų, reikia bent dukart per savaitę plauti kojas šiltame vandeny su muilu ir nešioti patogius batus. Daugelis moterų nešioja labai mažus batus, manydamos, kad maža koja yra grakštumo ir elegancijos pažymys. Tačiau labai apsirinka. Per maži batai eiseną padaro nenatūralią, o perdaug trumpa ir jau tuo pačiu plati koja visai neelegantiškai atrodo. Patogus batas yra pagrindinė sąlyga, jei norime gražiai ir grakščiai atrodyti.”

  Ką čia bepridursi?… Na, nebent, kad kojas reikia prižiūrėti kruopščiau. Bet, tai jai kita tema.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Rimantas 2012-10-16 17:17

Manau dalis iš jūsų esate girdėjė apie Teimurova pasta, kuri labai gerai panaikina nemalonius kojų kvapus.
Teimurova pasta – tai kremas, kuris apsaugo ir gydo kojas nuo prakaitavimo ir nemalonaus kvapo.
Didžiajai daliai žmonių rezultatas pasirodo jau 3-4 naudojimo dieną.

Plačiau: http://neprakaituok.info
Tinklapis mano, užsakinėju ir siunčiu - aš. Papasakokit apie mane savo pažįstamiems, draugams, kolegoms, šeimos nariams, kuriuos galbūt iš tiesų kankina ši problema. Ačiū.