Damos, kontracepcija ir rūkymas

Teksto dydis:

Damos, kontracepcija ir rūkymas

2011-05-31 10:42

Žinomi ir naudojami kelis šimtus įvairiausi kontraceptiniai metodai nepakeitė požiūrio į vaisingumo kontrolę taip, kaip geriamieji kontraceptikai. Kontraceptinės tabletės vis dažniau atsiduria moterų rankinėse, kur ne viena įsimeta ir… cigarečių pakelį.

Profesorius, Lietuvos kontraceptologijos draugijos prezidentas Vacys Sadauskas perspėja, jog kontraceptikų vartojimas ir rūkymas – prastas derinys. Statistikos rodikliai liudija, jog rūkančių žmonių Lietuvoje daugėja. Vis dažniau rūko moterys, pastaraisiais metais jų padaugėjo dvigubai – šiuo metu rūko kas aštunta mūsų šalies silpnosios lyties atstovė. Nemaža dalis moterų šio įpročio neatsisako ir sulaukusios vyresnio amžiaus.

Prof. V. Sadausko teigimu, moterys, vartojančios kontraceptikus, kaip ir kitus vaistus, ir neatsisakančios rūkymo, rizikuoja savo sveikata. „Rūkančių moterų organizmas yra gerokai silpnesnis ir jautresnis. Moterys, kitaip nei vyrai, greičiau įpranta rūkyti ir tampa labiau priklausomos nuo nikotino. Nereikia pamiršti, kad nuolatinis rūkymas moteris greičiau sendina, 2-3 metais priartina klimakterinį laikotarpį”, – aiškina profesorius.

Vyresnio amžiaus rūkančių moterų organizmas pažeistas labiausiai. Kiekvienas gydytojas, prieš skirdamas pacientei kontraceptikų, turėtų pasidomėti, ar šios nerūko. „Rūkymas gali tik paspartinti šalutinių medikamentų poveikių atsiradimą,“ – įsitikinęs V. Sadauskas.

„Hormoninės tabletės nėra žalingos. Atvirkščiai, jos sumažina riziką susirgti daugeliu ligų: mažėja kiaušidžių, gimdos vėžio tikimybė, moterys apsaugomos nuo osteoporozės, reumatoidinio artrito, krūties ligų. Be to, šie preparatai palengvina mėnesines, mažėja jų gausumas bei pavojus susirgti mažakraujyste. Galima sakuti, kad hormoninės tabletės prailgina moterų jaunystę, nes klimakso požymiai atsiranda žymiai vėliau,” – teigė profesorius.

 

Rūkančias moteris gydytojai turėtų perspėti, kad kontraceptikai joms bus ne tokie veiksmingi. Be to, hormoninės tabletės, kaip ir visi vaitai, gali sukelti šalutinį poveikį, kurį rūkančios moterys pajus ryškiau nei nerūkančios.

Tabakas – jau savaime nuodas. Tyrimai įrodė, jog tabakas sukelia daugiau kaip 20 ligų. Rūkantieji dažniau serga kraujagyslių, širdies, plaučių, skrandžio ligomis. Kasmet Lietuvoje nuo rūkymo miršta 7-8 tūkst. žmonių. Devyni iš dešimties palučių vėžiu sergančių žmonių taip pat rūko. Anksčiau plaučių vėžys buvo laikomas vyriška liga, tačiau pastaraisiais metais jis vis dažniau parklupdo ir rūkančias moteris. „Maža to, beveik visos, nuo infarkto mirusios moterys, rūkė,” – tvirtina V. Sadauskas.

„Ilgus metus rūkančioms ir hormonines tabletes vartojančioms moterims gali kilti ir komplikacijų, iš kurių dažniausi – venų išsiplėtimai, kraujo krešumo pakitimai. Moterys gali sirgti rūkymo sukeliamomis skrandžio bei kepenų ligomis. Todėl visoms, ypač vyresnio amžiaus moterims, rekomenduočiau atsisakyti rūkymo. Tokiu žingsniu jos tik sustiprintų savo sveikatą,” – tvirtino V. Sadauskas.

Kiek mūsų šalies moterų vartoja kontraceptikus, tikslių duomenų nėra. Apklausos liudija, jog pačią efektyviausią nėštumo reguliavimo priemonę – kontraceptines tabletes – renkasi tik apie 5-6 proc. moterų. Dauguma apklausoje dalyvavusių moterų pripažino nenaudojančios jokių kontraceptinių priemonių, ir kontracepciją patikinčios savo partneriams.

Vis dėlto net 97 proc. apklaustųjų nėštumą nutraukusių moterų žinojo apie kontraceptines tabletes, tačiau jų žinios apie medikamentų organizmui daromą žalą buvo klaidingos. Didžioji dalis moterų įsitikinusios, kad vartojant kontraceptines tabletes padidėja svoris, sutrinka menstruacijų ciklas, atsiranda rizika susirgti įvairiomis ligomis ir t.t.. Net trečdalis apklaustųjų moterų klaidingai manė, kad kontraceptikai neapsaugo nuo nėštumo.

Moterys nelinkusios gerti kontraceptikų dar ir dėl to, kad dauguma jų įsitikinusios, jog vėliau nebepastos, be to, kai kurių jų partneriai prieštarauja šių preparatų vartojimui.

Kad Lietuvoje dar trūksta informacijos apie kontraceptikus liudija ir abortų statistika. Nors pastaraisiais metais Lietuvoje abortų skaičius sumažėjęs, tačiau kasmet mūsų šalyje nėštumą nutraukia keliolika kartų daugiau moterų negu kitose valstybėse.

Specialisto komentaras

Med. Dr. gyd. Renatas Samulėnas

Jei moteris vartoja kontraceptines tabletes ir daug rūko ( po pakelį ir daugiau per dieną), jai gali padidėti kraujo krešumas. Dėl to dažniau susergama ūmiomis širdies ir kraujagyslių ligomis. Į rūkymo keliamą pavojų ypač turėtų atsižvelgti 35 ir vyresnė moterys, kadangi nuo šio amžiaus labai padažnėja komplikacijų, sukeltų padidėjusio kraujo krešumo. Tokiais atvejais patariama atsisakyti ne hormoninės kontracepcijos, o rūkymo, nes pastarojo nepataisoma žala organizmui jau seniai įrodyta ir niekam nekelia abejonių. Neretai klausiama, ar moterys niekaip nesugebančios atsisakyti šio žalingo įpročio, gali vartoti hormonines kontraceptine tabletes. Gali, tačiau vyresnėms, nei 30 metų moterims, tai nerekomenduojama. Tokiais atvejais dažniausiai skiriami kontraceptikai su ypatingai maža estrogeno (moteriško lytinio hormono) doze.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-26 17:04


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

smalsioji 2013-06-27 15:22

sveiki man 21m esu gimdziusi pries 2m jau 9men naudoju kontaceptines tabletes ir rukau kokia rizika man grese? ar tai labai blogai? bandau mazyti ir mesti bet is kart neiseina? lauksiu atsakymo aciu.