Dėl ko atsiranda gimdos kaklelio gleivinės uždegimai?

Teksto dydis:

Dėl ko atsiranda gimdos kaklelio gleivinės uždegimai?

2023-04-24 11:54

Endocervicitu arba cervicitu – gimdos kaklelio gleivinės uždegimu – serga maždaug apie 50 proc. lytiškai aktyvių vaisingo amžiaus moterų. Pasak gydytojo akušerio ginekologo doc. dr. Tomo Biržiečio, atpažinti šią ligą nėra sunku. Moterys turėtų atkreipti dėmesį į tokius simptomus kaip gausios išskyros, makšties niežėjimas ar perštėjimas, „deginimo“ pojūtis.

Uždegimas atsiranda dėl skirtingų sukėlėjų

„Endocervicitą dažniausiai sukelia chlamidijos, ureaplazmos, virusai, pirmuonys (šie sukėlėjai dažniausiai perduodami lytiniu keliu), Haemophilus influenzae, A grupės streptokokai, pneumokokai (pastarieji išplinta po organizmą kraujo keliu, sergant kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis), anaerobinės bakterijos (Gardnerella vaginalis ir kt.), kurios mankštyje paprastai atsiranda, sutrikus jos natūralios floros pusiausvyrai ir sergant bakterine vaginoze“, – vardino „Nordclinic“ doc. dr. T.Biržietis.

Žarninės lazdelės, stafilokokai, Candida grybeliai patenka iš makšties į gimdos kaklelio kanalo spindį kylančiuoju keliu, sergant makšties uždegimu – vaginitu. Anot gydytojo akušerio ginekologo, būna ir tokių atvejų, kai net ir esant gimdos kaklelio uždegimo požymiams, sukėlėjas nerandamas.

Ne mažiau svarbūs yra šie ligą provokuojantys veiksniai:

 • Uždegiminiai procesai dubens organuose — vulvovaginitas, endometritas, gimdos priedų uždegimas, šlapimo pūslės uždegimas (cistitas).
 • Mechaniniai gimdos kaklelio kanalo sužalojimai invazinių diagnostikos procedūrų metu, aborto, gimdymo metu.
 • Hipererginės reakcijos arba gimdos kaklelio kanalo dirginimas dėl įdėtos gimdos spiralės, cheminio spermicido naudojimo, latekso prezervatyvų ar kitų vietinių kontracepcijos priemonių.
 • Atrofiniai pokyčiai dėl mažesnio estrogeno lygio perimenopauzės ir menopauzės metu.
 • Bendras imuniteto susilpnėjimas dėl kitų lėtinių ligų, (endokrininės ligos, vartojami imunosupresiniai vaistai.)
 • Labai aktyvus lytinis gyvenimas, partnerių kaita nenaudojant barjerinių kontraceptikų.

Simptomų gali ir nebūti

Dalis endocervicito atvejų, kaip teigė akušeris ginekologas dr T.Biržietis, gali būti ir besimptomiai. Uždegimas gali būti nustatomas atlikus citologinį gimdos kaklelio tepinėlį, tačiau neretai moteriai pasireiškia šie požymiai:

 • gausios išskyros iš makšties, kurios, priklausomai nuo sukėlėjo, gali būti itin nemalonaus kvapo, gelsvos, žalsvos, pūlingos,
 • gali būti skausmas pilvo apačioje,
 • makšties niežėjimas ir perštėjimas,
 • „deginimo“ pojūtis makštyje.

Gydymas priklauso nuo ligos sukėlėjo

Cervicito diagnostika, pasak akušerio ginekologo, nėra sudėtinga, tiesiog pasireiškus simptomams reikalingas ginekologinis ištyrimas: „Skystoje terpėje atliekamas gimdos kaklelio tepinėlis, iš kurio matoma gimdos kaklelio uždegiminė reakcija ir tuomet galima nustatyti sukėlėją. O jį nustatyti svarbu, siekiant parinkti tinkamiausią gydymą“.

Jeigu moterį vargina skausmas mažajame dubenyje, atliekamas ir ultragarso tyrimas tam, kad būtų įvertintos kitos galimos skausmo priežastys. Nediagnozavus ir negydant, pasak gydytojo, ūmus cervicitas gali pereiti į lėtinį.

„Jeigu kartu prasideda dubens uždegiminė liga, tai gali lemti lėtinius mažojo dubens skausmus, lytinio gyvenimo sutrikimus, nevaisingumą, didėja negimdinio nėštumo tikimybė. Todėl endocervicitą būtina laiku diagnozuoti ir gydyti. Paprastai gydymas yra ambulatorinis, skiriami antibakteriniai geriamieji ir vietiškai veikiantys vaistai“, – paaiškino dr. T.Biržietis.

Šios ligos profilaktikai itin svarbu:

 1. lytinio gyvenimo kultūra, įpročiai ir higiena (vengti lytinių santykių kraujavimo metu, neplauti makšties po lytinio akto);
 2. barjerinės kontracepcijos – prezervatyvų naudojimas (ypač su nauju partneriu, analinių santykių metu, po pastarųjų iškart vengti vaginalinių santykių, kad žarnyno mikroflora nepatektų į makštį);
 3. laiku kreiptis į gydytoją ginekologą.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Petr Buzek 2023-05-08 19:54

Ar tau reikia paskolos???? Asmeninės paskolos ar verslo paskolos???? Pakalbėk su manimi apie tai. KONTAKTŲ PAVADINIMAS: Ponas Petras Buzekas, jei susidomėjote, susisiekite su mumis adresu::::::petrbuzekloanfirm@gmail.com
Whatsapp dabar: +639773415435