Ką galėčiau padovanoti savo dukrai?

Teksto dydis:

Ką galėčiau padovanoti savo dukrai?

Rūpestingi tėvai vėlyvą rudenį jau ima galvoti apie Kalėdines dovanas. Tačiau šis straipsnis ne apie dovanas šioms Kalėdoms. Tai straipsnis apie dovaną visam gyvenimui...
Ar žinote, kad žmogaus papilomos virusas (ŽPV) – labiausiai paplitusi lytiniu keliu plintanti infekcija. Užsikrėsti ŽPV galima bet kokio intymaus genitalijų ir odos kontakto metu. ŽPV gali užsikrėsti ir būti nešiotoju bet kas – tiek moterys, tiek vyrai. Maždaug 20 milijonų žmonių yra nuolat užsikrėtę žmogaus papilomos virusu. Nustatyta, kad 8 iš 10 moterų kada nors gyvenime užsikrės ŽPV. Yra daugybė šio viruso atmainų. Kai kurie žmogaus papilomos virusai gali sukelti lyties organų ikivėžinius pažeidimus ir vėžį. Kiti žmogaus papilomos virusai sukelia lyties ar kitų organų karpas.
 
Jei šeimoje yra mergaitė, kuriai šiuo metu 12 – 16 metų, pats laikas ją paskiepyti nuo žmogaus papilomos viruso, kuris merginoms ir moterims gali sukelti daug sveikatos problemų: gimdos kaklelio, išorinių lyties organų, makšties vėžį, lyties organų karpas, gerklų papilomatozę. Vakcina nepigi, tačiau jei tėvams ji yra per brangi, galbūt reiktų paprašyti senelių, krikšto tėvų pagalbos. Juk tai neįkainuojama investicija į būsimos moters gyvenimą, o gal net gyvybę.
 
Kodėl svarbu bręstančią mergaitę jau šiandien paskiepyti nuo ŽPV?
 
Labiausiai paplitę vėžį sukeliantys žmogaus papilomos viruso tipai yra 16 ir 18. ŽPV onkogeninių (vėžį sukeliančių) tipų sukelta infekcija gali praeiti savaime, tačiau kai kurioms moterims, kurių organizme tam tikrų tipų ŽPV infekcija išliks, per 10 – 15 ar daugiau metų nuo užsikrėtimo gali išsivystyti gimdos kaklelio, išorinių lyties organų, makšties ikivėžiniai pažeidimai ar vėžys. Nėra būdų nustatyti, ar moters organizmas bus pajėgus sunaikinti virusą, ar ne. Nustatyta, kad 3 iš 4 moterų užsikrečia ŽPV būdamos 15 – 24 metų, būtent per pirmuosius 2 – 3 lytinio gyvenimo metus. Pusė moterų, kurioms išsivysto gimdos kaklelio vėžys, yra tarp 35 ir 55 metų amžiaus, o daugelis jų vėžį sukeliančiais tipais užsikrėtė paauglystėje arba iki trisdešimtųjų gyvenimo metų.
 
Labai liūdna gimdos kaklelio vėžio statistika Lietuvoje. Dažniau nei Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys Europoje diagnozuojamas tik Rumunijoje... Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 500 naujų gimdos kaklelio vėžio susirgimo atvejų. Kas antra moteris miršta. Per savaitę Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio miršta apie 5 moteris...
 
Labiausiai paplitę kiti ŽPV tipai yra 6 ir 11, sukeliantys apie 90% lyties organų karpų. Genitalijų karpos dažniausiai būna minkštos, odos spalvos arba rausvesnės išaugos, įprastai atsirandančios genitalijų srityje. Jos gali būti iškilios ar plokščios, kalafioro formos, pavienės ar daugybinės, mažos ar didelės, kartais net iki kumščio dydžio. Karpos gali atsirasti vulvoje, makštyje, išangėje ar aplink šias sritis, gimdos kaklelyje, kirkšnyse, ant šlaunų. Po lytinio kontakto su karpų turinčiu asmeniu, karpos kitam asmeniui gali atsirasti po kelių savaičių ar mėnesių, arba gali neatsirasti visai. Lyties organų karpos gali sukelti nemalonių jutimų: perštėjimo, deginimo jausmą, gali kraujuoti lytinių santykių metu. Labai dažnai pacientės, turinčios karpas, jaučia psichologinį diskomfortą, paaugles kamuoja nepilnavertiškumo jausmas. Diagnozuoti karpas ir paskirti gydymą gali tik gydytojas specialistas. Visi gydymo būdai negarantuoja visiško karpų ir ŽPV išnaikinimo. Liga kartojasi apie 20 – 30% atvejų. Gydymas neretai sukelia vietines reakcijas – niežėjimą, deginimą, skausmą, erozijas ar opas.
 
Užsikrėtus bet kokio tipo ŽPV pacientai dažniausiai nejaučia jokių požymių ar simptomų. Tai reiškia, kad daugybė žmonių net nežino, jog jie yra užsikrėtę, ir virusai gali lengvai plisti.
 
Kaip apsisaugoti nuo ŽPV? Geriausia apsauga – susilaikymas nuo lytinių santykių... Reikia atsakingai pasirinkti partnerį. Tačiau net ir vienintelį partnerį per gyvenimą turinti moteris rizikuoja užsikrėsti ŽPV. Lytinių santykių metu būtina naudoti prezervatyvus, tačiau ir jie nuo ŽPV apsaugo dalinai, nes užsikrėtimas galimas ir be lytinės sueities – bet kokio intymaus genitalijų – odos kontakto metu.
Efektyviausia moterų apsauga – skiepijimasis vakcina nuo ŽPV iki pirmųjų lytinių santykių pradžios, kuomet mergina dar nėra turėjusi galimybės užsikrėsti. Daugelyje Europos šalių vakcinacija nuo ŽPV atliekama jau 12 metų mergaitėms. Toks amžius parinktas neatsitiktinai – vakcinacijos nauda iki pirmojo užsikrėtimo ŽPV yra didžiausia.
 
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gyvenančioms lytinį gyvenimą ir dar neužsikrėtusioms merginoms ir moterims iki 45 metų amžiaus skiepijimas nuo ŽPV taip pat yra labai efektyvus. Vakcina saugo nuo labiausiai paplitusių ŽPV tipų. Praėjus 3 metams nuo lytinių santykių pradžios kasmet patartina daryti citologinį gimdos kaklelio tepinėlį, kitaip vadinamą PAP testą. PAP testai padeda išgelbėti gyvybes, nes galima aptikti pakitusias, ŽPV viruso paveiktas, gimdos kaklelio epitelio ląsteles, kol dar nėra išsivystę ikivėžiniai pakitimai arba vėžys.
 
Ar verta skubėti paskiepyti dukrą, kai jai tik 12 – 16 metų?
 
„Juk dar tokia jaunutė, tikrai net negalvoja apie lytinius santykius, netgi draugo neturi" – būtent taip galvoja dažna mama. Tačiau gydytojai pataria suskubti skiepyti dukras jau tada, kai matomi pirmieji jų brendimo požymiai. Skiepijama trimis injekcijomis, kurios sušvirkščiamos šešių mėnesių laikotarpyje, taigi ir pilnavertis imuninis atsakas susiformuoja kiek daugiau nei po pusės metų. Laiku taikoma profilaktika padeda išvengti komplikuoto ir ne visada sėkmingo gydymo vėliau.
 
 
Vakcinacijos nauda yra didžiausia paskiepijus mergaitę iki pirmųjų lytinių santykių. 2000 metais apklausus Kauno miesto vidurinių mokyklų, gimnazijų ir aukštesniųjų technikos mokyklų moksleives, paaiškėjo, kad viena iš trijų penkiolikos metų merginų jau yra turėjusi lytinius santykius. Tokia statistika rodo, kad kiekviena mama turėtų jau bręstančią mergaitę informuoti apie lytinio gyvenimo pavojus ir mokyti dukrą doro ir saugaus lytinio gyvenimo elgsenos. Yra žinoma, kad tie paaugliai, kurie yra gerai informuoti apie lytinio gyvenimo pavojus, lytiniu keliu plintančias ligas, gerokai vėliau pradeda lytinius santykius, atsakingiau renkasi partnerį, o pradėję lytinį gyvenimą, renkasi saugų seksą.
 
Lietuvoje yra registruotos dvi vakcinos nuo ŽPV: dvivalentė ŽPV 16 ir 18 tipų rekombinantinė vakcina ir keturvalentė ŽPV 6, 11, 16 ir 18 tipų rekombinantinė vakcina. Dvivalentė vakcina saugo nuo ikivėžinių gimdos kaklelio pažeidimų ir vėžio, o keturvalentė nuo ikivėžinių gimdos kaklelio, išorinių lyties organų, makšties ikivėžinių pažeidimų, gimdos kaklelio vėžio ir lyties organų karpų. Abi vakcinos efektyvios ir saugios.
 
Klinikoje „Motina ir vaikas“ Kaune nuo pat vakcinų atsiradimo Lietuvoje pradžios galima pasiskiepyti vakcina nuo ŽPV. Vidutinis besiskiepijančių amžius – 22-23 metai, tačiau pastaruoju metu padaugėjo mamų, atvedančių savo paaugles dukras. Kai kuriose pasaulio šalyse vakcina nuo ŽPV yra įtraukta į privalomų skiepų planą. Lietuvoje vakcina mokama, tačiau sprendžiant klausimą, verta investuoti ar ne, reikėtų nepamiršti, kad ji gali išsaugoti gyvybę...
 
Daugiau informacijos gali suteikti klinikos „Motina ir vaikas“ specialistai.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (9)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-28 00:40


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Milda 2009-10-29 12:00

Cia juk visam gyvenimui!!! Kokios mes materialistes..

mama 2009-10-27 16:40

Aciu uz info del kainu, brangoka, bet juk per pusantru metu isimokesi, o jei dar del savo dukros, tai kaina ne pirmo svarbumo reikalas. Zinosi, ka del savo vaiko padarei ir bus del jo ramiau ir jam gyventi lengviau. Reikes dukra paskiepyti.