Kalcis ir vitaminas D gali sustiprinti menopauzę išgyvenančių moterų kaulus

Teksto dydis:

Kalcis ir vitaminas D gali sustiprinti menopauzę išgyvenančių moterų kaulus

2013-06-28 11:52

Didelio JAV atlikto tyrimo duomenys rodo, kad kalcis ir vitaminas D gali sustiprinti menopauzę išgyvenančių ir hormoninę terapiją naudojančių moterų kaulus. 

Grupė mokslininkų naudojo duomenis, kurie sukaupti 1991 metais pradėjus nacionalinį menopauzę išgyvenančių moterų tyrimą „Women's Health Initiative“ (WHI). Įvairiapusis tyrimas truko 15 metų, dabar atliekama tolesnė stebėsena. 

Kiek daugiau nei 27 tūkstančių moterų naudojo tik pakaitinę hormoninę terapiją, per 36 tūkstančius vartojo kalcį (1000 miligramų per dieną) ir vitaminą D (10 mikrogramų), o per 16 tūkstančių vartojo ir hormonus, ir papildus. 

Mokslininkai išnagrinėjo informaciją, kaip dažnai šlaunikaulio galvutės lūžį patyrė tos moterys, kurios vartojo hormonus ir papildus, kurios vartojo tik hormonus ir kurios nevartojo nei viena, nei kita. 

Nustatyta, kad papildai ir hormonai turėjo sinerginį poveikį - tos moterys buvo žymiai labiau apsaugotos nuo klubo sąnario lūžio nei tos, kurioms buvo taikomas tik vienas gydymo būdas.  

Hormonų terapija labiausiai padėjo toms moterims, kurios su maistu ir papildais per dieną suvartodavo daugiau kaip 1200 miligramų kalcio. Lygiai taip pat poveikis buvo didesnis moterims, kurios suvartodavo daugiausia vitamino D, tačiau atskirai išskirti kalcio ar vitamino D naudos nebuvo įmanoma, kadangi jie vartoti kartu. 

Papildų nauda statistiškai pasireiškė tuo, kad hormonus su papildais vartojusios moterys vidutiniškai patyrė 11 šlaunikaulio galvutės lūžių per metus (skaičiuojant 10 tūkstančių moterų), palyginti su 18 lūžių tarp tų, kurios vartojo vien tik hormonus, ir 25 lūžiais tarp vartojusių tik papildus.  

Tyrimo autoriai daro išvadą, kad pakaitinę hormonų terapiją naudojančios moterys turi kartu vartoti kalcio ir vitamino D papildus. Jie nesiėmė konkrečiai pasiūlyti rekomenduojamų dozių, tačiau teigia, jog teigiamas poveikis greičiausiai stiprėja didinant kalcio ir vitamino D suvartojimą. Tad galiausiai individualią dozę lemia toks vartojimas, kad nepasireikštų šalutinis poveikis. 

Tyrimo ataskaitą kitų metų pradžioje paskelbs Šiaurės Amerikos menopauzės asociacijos žurnalas „Menopause“, praneša sciencedaily.com. 

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, rekomenduojama kalcio paros norma yra 800 miligramų. 

Pagrindiniai maistiniai kalcio šaltiniai yra pienas ir jo produktai (ypač fermentinis sūris), mineralinis vanduo, grūdai, jautiena, žuvis, soja, riešutai, saulėgrąžos, kopūstai, brokoliai, žemuogės, kriaušės, slyvos. 

Vitaminą D žmogaus oda sintetina tiesioginiuose saulės spinduliuose, jo gaunama ir su tam tikrais maisto produktais. 

Mokslininkai nesutaria, kiek per dieną žmogus turi gauti vitamino D. Europos Sąjungoje rekomenduojama vitamino D paros norma yra 5 mikrogramai, o Jungtinėse Amerikos Valstijose - nuo 5 iki 15 mikrogamų priklausomai nuo amžiaus grupės ir kitų faktorių. 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

BUY BLANK ATM CARD AND MAKE UNLIMITED MONEY 2022-06-16 12:30


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.