Kontracepcija po gimdymo

Teksto dydis:

Kontracepcija po gimdymo

2012-10-16 00:00

Po gimdymo moters organizmas pamažu atstato savo funkcijas. Kiaušidžių funkcijų atsistatymas, o tuo pačiu ir galimybė vėl pastoti priklauso nuo daugelio veiksnių: kiek laiko praėjo po gimdymo, kiek laiko motina maitino kūdikį krūtimi, kaip maitinosi pati motina ir t.t.
 
Supraskite, kad abortas, atliktas kelių mėnesių po gimdymo laikotarpyje, turi labai neigiamą poveikį moters organizmui ir jos lytinei funkcijai. Tai pasireiškia įvairiais ginekologiniais susirgimais, silpnesnių kūdikių gimimu, priešlaikiniu gimdymu, savaiminiu persileidimu. Pagrindinė priežastis, kodėl po gimdymo moterys dažnai daro abortus, yra ta, kad moterys nežino kokį poveikį turės apsisaugojimo nuo nėštumo priemonės maitinimui krūtimi, pieno kokybei ir kūdikio augimui bei vystymuisi, todėl jų nenaudoja, nors daugelis gimdyvių pirmaisiais metais po kūdikio gimimo vėl pastoti nenori.
 
Tuo pačiu, padidėjus partnerio lytiniam aktyvumui, o moteriai visą dėmesį skiriant kūdikiui, nebelieka laiko skirti apsisaugojimo priemonių pasirinkimui ir jų naudojimui. Todėl šiuo metu pagrindinė tiek gydytojo, tiek moters užduotis yra išsirinkti tinkamą kontracepcijos metodą, kuris suteiktų jai pakankamai laiko atstatyti savo sveikatą po gimdymo, tinkamai prižiūrėti kūdikį ir neturėtų neigiamo poveikio kūdikio augimui maitinant jį krūtimi.
 
Gamtoje ilgas maitinimas krūtimi ir su tuo susijęs mėnesinių nebuvimas (amenorėja) natūraliai atlieka apsaugos nuo pastojimo funkciją ir tuo pačiu saugo motinos sveikatą. Atlikti tyrimai rodo, kad po gimdymo 98 procentai moterų, maitinančių krūtimi, negali pastoti 6 mėnesių laikotarpyje, o nemaitinančios krūtimi – tik apie 2 mėnesius. Todėl maitinimas krūtimi iškart po gimdymo – pats geriausias apsisaugojimo nuo pastojimo būdas.
 
Tačiau pastaruoju metu moterys dėl įvairių priežasčių vis rečiau nori maitinti kūdikius krūtimi. Šiuolaikinės moters gyvenimo būdo pasikeitimas – darbas ne namuose, savarankiškumas, nepriklausomybė, netinkamas gyvenimo vertybių supratimas (daugelis moterų atsisako natūralaus kūdikio maitinimo krūtimi, nes bijo prarasti krūtinės formas) – nulėmė ir kūdikių maitinimo būdo, rėžimo pasikeitimą. Sutrumpėjo maitinimo krūtimi laikas, padidėjo tarpai tarp maitinimų, daug anksčiau kūdikius pradedama primaitinti (kūdikius iki 3 mėnesių krūtimi maitina tik pusė motinų).
Todėl Jūs turite šiam laikotarpiui numatyti ir kitą apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo būdą, nors dar kartą norėtųsi akcentuoti, kad maitinimas krūtimi labai sveikas ir naudingas abiem – ir kūdikiui, ir jo motinai.
Taigi:
 
Chirurginė sterilizacija iškart po gimdymo labiau tinka moterims vyresnėms nei 32 metai ir/arba turinčioms 2 ar daugiau vaikų.
 
Barjerinis metodas (prezervatyvai, diafragmos, gimdos kaklelio gaubtai) turi privalumą – jie nekenkia kūdikiui. Tačiau daugelis kitų metodų yra kur kas patikimesni. Barjerinės kontracepcijos (išskyrus prezervatyvus) efektyvumui didelę reikšmę turi primonių ir moters gimdos, gimdos kaklelio formų atitikimas. Todėl diafragmos ar gimdos kaklelio gaubto nepatariama naudoti tol, kol gimda ir gimdos kaklelis neįgaus savo ankstesnių išmatavimų. O tai įvyksta maždaug praėjus 6-8 savaitėms po gimdymo.
 
Daugelį hormoninių apsisaugojimo nuo nėštumo priemonių galima naudoti ir po gimdymo ir maitinant krūtimi. Tačiau tikrai ne visas. Negalima naudoti kombinuotų kontracepcinių tablečių. Draudžiama ir skubioji kontracepcija, kuri veikia kontraceptinių tablečių pagalba.
 
Galima naudoti mini tabletes, kontraceptines injekcijas, priemones, įauginamas po oda (visos išvardintos priemonės turi gestageno). Šiuo atveju kūdikis kartu su motinos pienu vis tik gauna minimalų hormonų kiekį (apie 1–2 procentus motinos gautos dozės), tačiau jie neturi jokio neigiamo poveikio. Išvardintos priemonės, skirtingai nuo kombinuotų kontraceptinių tablečių, nesumažina pieno kiekio. Net atvirkščiai – padidina jį. Pasaulinė Sveikatos Apsaugos Organizacija rekomenduoja maitinančioms motinoms jas naudoti nuo šeštos savaitės po gimdymo.
Mini tabletes geriausia pradėti vartoti praėjus trims savaitėms po gimdymo arba pirmą mėnesinių dieną.
 
Priemonės, įvedamos į gimdą, visiškai neturi jokio neigiamo poveikio nei moters organizmui, nei pieno gaminimuisi. Svarbu tai, kad jas patogu naudoti, lengva įsigyti, o jų efektyvumas labai aukštas. Priemonių įvedimas į gimdą praėjus 6 savaitėms po gimdymo – tai visiškai nepavojinga procedūra. Nėra rizikos patekti infekcijai, pažeisti gimdą ar atsirasti kraujavimui.
Pagrindinis šių priemonių trūkumas tas, kad jos dažniau iškrenta, nes po gimdymo gimda traukiasi (grįžta į savo normalias formas), o gimdos kaklelis lieka prasiplėtęs. Jei jau priemonių į gimdą neįvedėte iškart po gimdymo, reikėtų palaukti 6-8 savaites. Priemones įvesti į gimdą galima per pirmąsias 48 valandas po gimdymo, kadangi šiuo laikotarpiu nereikia plėsti gimdos kaklelio. Tačiau mūsų akušeriai–ginekologai skeptiškai žiūri į bet kokias manipuliacijas gimda ar gimdos kakleliu iškart po gimdymo.
Maitinimas krūtimi neturi jokio poveikio priemonių iškritimui iš gimdos. Atvirkščiai, maitinančioms motinoms priemonių įvedimas į gimdą praeina sklandžiau, mažiau jaučiamas skausmas, mažiau kraujuojama. Be to, šiuo metu įvedant priemones į gimdą, nereikia praplėsti gimdos kaklelio.
Tačiau atminkite, kad šis metodas turi ir daug kontraindikacijų.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-17 21:47


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

AS 2017-04-08 15:24

Naturalus šėimos planavimas yra nuostabu, jis taikomas tiek siekant pastoti, tiek atdedant nėštumą.

X 2010-11-27 11:09

citata: "Tačiau pastaruoju metu moterys dėl įvairių priežasčių vis rečiau nori maitinti kūdikius krūtimi." -koia statistika remiamasi? Atvirkščiai, pastaruoju metu padaugėjo mamų, maitinančių vaikus bent iki 6 mėnesių.