Kontraceptinė minispiralė – nauja, patikima, saugi

Teksto dydis:

Kontraceptinė minispiralė – nauja, patikima, saugi

2014-06-18 12:20

Šeimos planavimas – civilizuotas būdas kurti savo ateitį. Kada ir kiek vaikų susilaukti – realiai mąstančios poros tikslas. Šiuolaikiniai medicinos pasiekimai siūlo daugybę galimybių renkantis efektyvią kontracepciją, kuri užtikrina gerą moters savijautą ir šeimos planavimą. Apie naujausią ilgalaikės kontracepcijos metodą, užtikrinantį efektyvią iki trejų metų trunkančią apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo, kalbamės su gydytoja ginekologe Veslava Jacevičiūte-Nevardauskiene.

Statistikos duomenimis, beveik 40 proc. visų nėštumų pasaulyje yra neplanuoti. Pastaraisiais metais Lietuvoje atliekama apie 7 tūkst. abortų: per 100 iš jų – dėl medicininių indikacijų, likę – moters pageidavimu. Nors kasmet abortų skaičius mažėja, kiekvienas atvejis individualus, beveik kiekvienai moteriai – tai didelis psichoemocinis stresas. Nors yra daugybė priemonių reguliuoti pastojimą, kaip antai: vyriški prezervatyvai, kontraceptinės tabletės, kontraceptiniai pleistrai, kontraceptiniai žiedai, hormoninės bei vario spiralės, implantai, skubioji kontracepcija, spermicidai, vaisingumo atpažinimo metodai, išsamios informacijos apie visa tai nėra daug. Kita vertus, gyvename nebe viduramžiais, tad galime ne tik naudoti apsaugos priemones, bet ir rinktis pačias progresyviausias.

Minispiralė – kas tai?

„Hormoninė minispiralė yra kontracepcijos priemonė, skirta apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo iki trejų metų. Šis kontracepcijos metodas gali būti priimtinas merginoms ir moterims, kurios šeimos pagausėjimo kol kas neplanuoja, o savo dėmesį nori skirti mokslams, karjerai ar neseniai gimusiam mažyliui auginti“, – aiškina ginekologė V. Jacevičiūtė-Nevardauskienė.

Hormoninė minispiralė yra vienas iš patikimiausių kontracepcijos metodų – jos efektyvumas yra daugiau nei 99 proc. Nėštumo tikimybė vartojant hormoninę minispiralę yra nedidelė: per pirmuosius vartojimo metus netikėtai gali pastoti 4 moterys iš tūkstančio, per tris metus – 9 moterys iš tūkstančio. Tai vienas iš pačių patikimiausių kontracepcijos metodų – efektyvumu pranoksta ir senąją gimdos spiralę su variu.

Ilgalaikės kontracepcijos metodai, tokie kaip hormoninės spiralės, užtikrina efektyvesnę apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo nei kontraceptinės tabletės ar prezervatyvai, o kontraceptinis poveikis pasireiškia iš karto po priemonės įdėjimo.

Kaip sakė gydytoja, hormoninė minispiralė gali būti tinkamas pasirinkimas tiek moterims, tiek merginoms. Ši priemonė padeda išvengti nepatogumų ir vartojimo klaidų, kuriuos sukelia kasdien, kas savaitę arba kas mėnesį naudojamos kontracepcijos priemonės.

Be to, vartojant hormoninę minispiralę, mėnesinės gali būti trumpesnės ir ne tokios gausios.

Kaip atrodo hormoninė minispiralė?

Hormoninė minispiralė – tai T formos gimdos sistema, kuri įdėta į gimdą, nepertraukiamai išskiria nedidelius hormono levonorgestrelio kiekius ten, kur to labiausiai reikia – gimdoje. Priemonę įdeda ginekologas įprastinės konsultacijos metu, procedūra trunka keletą minučių.

Minispiralė gerokai mažesnė už įprastą tamponą – tai vos 28 × 30 mm T formos rėmelis. Tai pati mažiausia hormoninė gimdos spiralė.

Dėl mažo dydžio bei siauresnio įvedimo vamzdelio minispiralę gali naudoti ir jaunos moterys. Merginos, kurioms dėl įvairių priežasčių netinka kontraceptinės tabletės, gali rinktis hormoninę minispiralę, nebereikia laukti, kol pagimdys.

Mažiausias hormonų kiekis

Minispiralės rėmelis, pagamintas iš minkšto plastiko. Jo šerdis padengta membrana, kuri kasdien į gimdą išskiria itin mažą hormono levonorgestrelio dozę. Minispiralė išskiria mažiausią hormonų dozę, palyginti su visais kitais hormoniniais kontraceptikais ir daugiausiai veikia vietiškai gimdoje, kitaip nei kitos kontracepcijos priemonės (kontraceptinės tabletės, žiedai, pleistrai ar implantai). Be to, šioje gimdos spiralėje nėra estrogeno, todėl ji tinka šio hormono netoleruojančioms moterims.
Hormoninė minispiralė per parą išskiria vidutiniškai 6 mikrogramus progestino levonorgestrelio. Palyginimui: vienoje sudėtinėje kontraceptinėje tabletėje šio hormono gali būti nuo 50 iki 150 mikrogramų, be to, tabletėse esantys hormonai patenka į bendrąją kraujotaką.
„Minispiralėje esanti veiklioji medžiaga veikia ten, kur ir turi veikti – gimdoje, ir tik labai nedidelis kiekis patenka į bendrą kraujotaką. Esant poreikiui, priemonė gali būti naudojama ir žindant krūtimi - ji saugi tiek motinai, tiek kūdikiui“, – minispiralės privalumus vardija ginekologė.

Progestinas levonorgestrelis jau ne vieną dešimtmetį naudojamas ir kitose hormoninės kontracepcijos priemonėse. Bendras veikliosios medžiagos levonorgestrelio kiekis minispiralėje yra 13,5 mg.

Kuo ypatinga minispiralė?

Hormoninė minispiralė turi sidabrinį žiedą, kuris leidžia atskirti šią spiralę nuo kitų gimdos spiralių ultragarsinio arba rentgeno tyrimo metu. Atpažinti skirtingas spirales gimdoje yra svarbu, nes spiralių vartojimo trukmė ir medicininė paskirtis skiriasi.

Hormoninės minispiralės veikimo mechanizmas toks: priemonė sutirština gimdos kaklelio gleives ir gimdoje sudaro nepalankią terpę, tai apriboja spermatozoidų galimybes patekti į gimdą, slopina jų judrumą. Šis kompleksinis poveikis užkerta kelią spermatozoido ir kiaušialąstės susijungimui ir tokiu būdu apsaugo kiaušialąstę nuo apvaisinimo. Gimdos spiralė nesukelia aborto (kaip kartais nuogąstaujama interneto diskusijose) – ji paprasčiausiai neleidžia įvykti apvaisinimui.

Kaip pasikeis mėnesinės?

Minispiralėje esantis hormonas sumažina kas mėnesį moters organizme vykstantį gimdos gleivinės vešėjimą, todėl ilgainiui mėnesinės gali pasidaryti trumpesnės, lengvesnės arba visiškai išnykti, kol spiralė yra gimdoje. Tuo ši priemonė skiriasi nuo senosios vario spiralės, kuri palyginti dažnai sustiprina menstruacijų kraujavimą ir skausmą.

Tuo tarpu ovuliacijos pokyčių vartojant hormoninę minispiralę dažniausiai nebūna – kiaušidės veikia įprastai, natūraliu ritmu. Taigi, hormoninė minispiralė skiriasi nuo kontraceptinių tablečių, kurios sustabdo kiaušinėlių brendimą kiaušidėse, slopina ovuliaciją, o mėnesinės vyksta dirbtinai.

„Kiekvienos moters organizmas – individualus. Jeigu planuojate savo šeimos ateitį, būtinai pasikonsultuokite su specialistu, kuris padės pasirinkti geriausią kontracepcijos metodą“, – pataria gydytoja ginekologė V. Jacevičiūtė-Nevardauskienė.

Kalbino Aušrinė Baronaitė

Straipsnio parengimą parėmė „Bayer“

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-15 14:43


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.