Moteriškas išrankumas: mitas ar tikrovė

Teksto dydis:

Moteriškas išrankumas: mitas ar tikrovė

2012 rugp. 1 19:21

lgą laiką buvo manoma, kad moterys yra kur kas išrankesnės negu vyrai. Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad tai visiška netiesa. Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos.  

Aštuonios moterys, aštuoni vyrai ir aštuoni pokalbiai, trunkantys keturias minutes: viskas labai panašu į atsitiktines pažintis vakarėlyje. Pasibaigus tokiam „renginiui“, tyrimo dalyviai turėjo užpildyti anketas ir pažymėti, su kuriuo kitos lyties atstovu ar atstove norėtų susitikti dar kartą. Kaip buvo parodę daugybė ankstesnių tyrimų, vyrai susidomėjo ne viena moterimi, o moterys atkreipė dėmesį į kur kas mažiau pašnekovų.  

Panašias išvadas padarė ir mokslininkai, tyrę internetinį bendravimą: vyrai pusnantro karto dažniau išsiųsdavo susipažinimo laiškus negu moterys. Psichologų tvirtinimu, toks moterų santūrumas yra neatsiejamas nuo gamtos dėsnių. Juk galiausiai būtent joms tenka išnešioti ir prižiūrėti palikuonis. Nenuostabu, kad moterys atidžiau renkasi būsimą vaiko tėvą ir šeimos išlaikytoją.  

Visa tai pramanai, tvirtina naujausi tyrimai, atlikti Ilinojaus Šiaurės Vakarų universitete ir publikuoti moksliniame laikraštyje „Psychological Science“. Pasirodo, moterims tereikia suteikti platesnes pasirinkimo galimybes.  

Amerikiečių mokslininkai Eli J. Finkel ir Paul W. Eastwick, kurie jau seniau tyrinėjo partnerių pasirinkimo temą, įvertino 15 renginių, kuriuose sudalyvavo 350 studentų. Kaip  ir buvo tikėtasi, iš pradžių moterys likdavo sėdėti savo vietose, o vyrai, praėjus paskirtoms keturioms minutėms, eidavo prie kitos kandidatės. Kaip parodė ir ankstesnių studijų rezultatai, toks elgiasys lemia tai, kad vyrai sutinka daugiau žavių moterų, negu moterys vyrų.  

Tačiau apsikeitus vaidmenimis ir tarp stalų pradėjus vaikščioti moterims, rezultatai iš karto pasikeitė. Dabar išrankesniais vertintojais tapo vyrai. Galiausiai paaiškėjo, kad, nepriklausomai nuo lyties, „keliautojai“ daug labiau susižavi „sėdėtojais“ ir atvirkščiai. Norą antrą kartą susitikti su galimu partneriu išreiškė 48 procentai „keliautojų“. „Sėdėtojai“ apsiribojo 43 procentais.  

Šis tyrimas parodė, kad išrankumas labai priklauso nuo prisiimto vaidmens. Be to, tiek vyrai, tiek moterys galimą partnerį įvertina per pirmąsias pokalbio sekundes. „Jei žmogus prie mūsų prieina ryžtingai ir užtikrintai, tai sužadina mūsų palankumą“, teigia E. J. Finkel.  

Anot tyrėjų, tai lemia faktas, kad žavėdamas žmogus ima labiau pasitikėti savimi ir pakeičia kritišką pašnekovo nusistatymą. Tačiau tie, kurie būna užkalbinami tuomet, kai atlieka „sėdėtojų“ vaidmenį, pasijunta geidžiami ir tampa išrankesni.  

E. J. Finkel ir P. W. Eastwick teigia, kad tariamas moterų išrankumas neatsiejamas nuo visuomenėje gajaus stereotipo, neva vyras pirmas turi žengti „lemiamą žingsnį“. „Tai, kad atlikdami savo tyrimą, apkeitėme įprastus vaidmenis vietomis tik įrodo, kokią įtaką vyrų ir moterų santykiams gali daryti įvairios socialinės normos“, reziumuoja E. J. Finkel.  

Nežinia, ar šio tyrimo rezultatai kaip nors paveiks tolesnius vyrų ir moterų santykius. Abejonių nekelia tik tai, kad sėdėti ir laukti yra mažiausiai streso kainuojantis poravimosi būdas. 

Komentuoti