Paauglė ir hormoninė kontracepcija. Ar tai tinkamas pasirinkimas jai?

Teksto dydis:

Paauglė ir hormoninė kontracepcija. Ar tai tinkamas pasirinkimas jai?

2012-04-01 05:21

Šiek tiek faktų

  • Vilniaus visuomenės sveikatos biuro duomenimis kas penktas Vilniaus mokinys pirmuosius lytinius santykius turėjo būdamas 15 metų, kas trečias − 16 metų amžiaus.
  • Lietuvoje 15-metės ir jaunesnės merginos kasmet pagimdo apie 50-70 vaikų (Lietuvos žinios).2041 vaiką (5,6 proc.) - 15-19 m. amžiaus grupėje.
  • Lietuvos Statistikos departamentas skelbia, kad 15-19 metų moterų grupėje per 2009 metus buvo užfiksuota 908 abortai, dvi merginos atsisakė kūdikio, neturėdamos net 15.

Tai čia tie, kurie legalūs. O kiek kitų? Kiek išgerta vadinamų „kito ryto tablečių“ – ekstrinės kontracepcijos priemonių statistikos nėra. Labiausiai paplitusios lytiniu keliu plintančios infekcijos 15-19 m. amžiaus grupėje yra sifilis, gonorėja ir chlamidiozė.
Medicina.lt skelbia: „Sudėtinė hormoninė kontracepcija (SKT) tinka visoms vaisingo amžiaus moterims. Jos tinka 14–15 metų merginoms, jei joms jau prasidėjo menstruacijos ir, pradėjus lytinį gyvenimą, reikalingas patikimas kontracepcinis poveikis, yra spuogų, seborėja ar vargina skausmingos mėnesinės. SKT panaudojamos jaunatviniams kraujavimams stabdyti, o vėliau ir menstruaciniam ciklui koreguoti“.

Statistika aiški – bauginanti. Apie tai ir ar, iš tiesų, reiktų savo 15-16 metų dukrai, kaip patenkančiai į „rizikos“ grupę, pirkti hormoninius kontraceptikus – kalbamės su gydytoju akušeriu-ginekologu Mamertu Kukčikaičiu.

– Svarbiausia yra kreiptis į paaugles mergaites, kad jos susimąstytų, ar verta taip anksti pradėti lytinį gyvenimą, pervertinant hormoninių kontraceptinių tablečių naudą. Naudą, sakyčiau kabutėse. Kontraceptikai yra vadinami vaistais. Tačiau tai vaistas, skirtas sugadinti moters lytines funkcijas, ypač reprodukcinę, kad moteris taptų kurį laiką nepastojanti. Šiaip nėra nei vieno vaisto, kuris neturėtų šalutinio poveikio. Bet skiriam vaistus, tikėdamiesi naudos kažką nugalint, o tie šalutiniai poveikiai bus tokie nedideli, kad galėsime pacientui paaiškinti, kaip jis pats gali juos sumažinti. O vartodama kontraceptikus pacientė pati nieko negali įtakoti. Taigi, negalėtume vadinti vaistu to, kuris gadina žmogaus organizmą. Bet taip jau per ilgus metus klostėsi, kad nepageidaujamų nėštumų buvo labai daug, o vienintelė priemonė tebuvo nėštumo nutraukimas. Tam, kovai su šia problema ir buvo sukurti hormoniniai kontraceptikai. Bet prieš žavintis jų veiksmingumu ir nauda, turime labai gerai pagalvoti, nes tokios ligos, kaip nevaisingumas plinta tiesiog geometrine progresija.

– Kaip jūs manote, kokios priežastys tai nulėmė?

– Aš dirbu gydytoju 50 metų ir paanalizavęs, kokia buvo moterų sveikata prieš 25 metus ir dabar, galiu teigti, kad tada situacija buvo daug geresnė. Dabartiniu metu išplito ne tik moterų, bet ir vyrų nevaisingumas. Pastebimai padaugėjo su ankstyvu lytiniu gyvenimu susijusių ligų, tokių kaip gimdos kaklelio žaizdelės, jo deformacijos dėl uždegimų. Pas mane pasitikrinti ateina mergaitės, kurios su nuostaba manęs klausia, kodėl kiti ginekologai po apžiūros jai tvirtina, kad ji jau yra turėjusi abortą. Juk ji jo neturėjusi. Aš jai atsakau: „Aš tavimi tikiu, bet ir aš matau, kad tavo gimdos kaklelis dabar taip „negražiai“ atrodo, lyg tu būtum turėjusi nėštumą“. Taigi, tai – ligos, hormonai, uždegimai jį taip sudarkė, o mergina pati nieko ir nepastebėjo. Ir tokie atvejai ne vienetiniai. Pagrįsdamas savo žodžius, pasakysiu, kad mūsų klinika už nedidelę kainą patikrino 30 merginų, moterų. Ir tik viena iš jų buvo ginekologiškai sveika. O visos atėjusios juk – jaunos: nuo 16 iki 24 metų.

– Kokių bėdų pas jas suradote?

– Labai dažni buvo uždegimai, trečdaliui pacienčių – deformuoti gimdos kakleliai, žaizdelės. Taigi tikrintis pas ginekologą turėtų visos, pradėjusios lytinį gyvenimą.

Taip, reguliarų lankymąsi pas ginekologą dar turėtume įskiepyti savo dukroms, bet grįžkime prie kontraceptikų. Teigiama, kad naujos kartos kontraceptikai kitokie – saugūs, pritaikyti moters organizmui, nesukelia, tų mitais apipintų, šalutinių poveikių. Kokia Jūsų nuomonė?

– Nuo 1970 m., kai man pačiam teko atsitiktinai dalyvauti, sprendžiant ar reikia užpirkti buvusiai Tarybų Sąjungai kontraceptinių tablečių, jos, žinoma, labai pasikeitė. Yra tikrai gerų ir aš nesu nusistatęs prieš jų vartojimą. Tik reikia rinktis geriausias, žiūrėti į jų sudėtį. Mes, medikai, savo praktikoje esame susidūrę su tokiu sutapimu, kad turinčios nevaisingumo problemų moterys, pasirodo, 2-4 metus vartodavo kontraceptikus, kurių sudėtyje buvo tokių medžiagų, kaip levongestrelis ir norestironas. Kilo įtarimas, kad vartojant tuos vaistus, dar labiau sutrinka mėnesinių ciklas ir vaisingumas. Vadinasi tokios sudėties vaistai nėra tinkami kai kurioms moterims.

– Kaip išsirinkti tinkamus?

– Gydytojas, parinkdamas kontraceptiką, turi atsižvelgti į visas aplinkybes, kada vaisto vartoti negalima. Galų gale juk prie vaisto yra aprašymas: pvz., negalima vartoti 4-6 savaites prieš operaciją, prieš kelionę į tolimą šalį. O juk moterys tik ir prašo: „Aš važiuoju atostogauti, daktare, skirkite man kontraceptikus ir per atostogas neturėsiu mėnesinių.“ Tokių prašymų sulaukiu kasdien. O juk negalima: skrendant, aukštai pakilus, ir taip susidaro sąlygos venoms „sulipti“, tikėtinos trombozės ir pan. Tai kodėl gydytojas taip lengvai tokius vaistus skiria? Nori greičiau baigti darbo dieną? Manau, kad žmonės per mažai informuojami. Jei rūkai, esi sirgusi kepenų ligomis, būna migrena, jei yra koks nors augliukas krūtyse, pagaliau, esi paauglė, kuriai dar nesibaigė kaulų masės augimas – hormoninių kontraceptikų vartoti neturėtum. 

–Bet juk Jūsų kolegos skiria ir net rekomenduoja šiuos vaistus paauglėms?

– Taip. Būna taip: svarstoma, ar skirti 13 ar 14 metų mergaitei kontraceptikus? Argumentas visuomet būna toks: geriau vaistai nei nėščios paauglės. O gal geriau su mergaitėmis pakalbėkime, tegu ji neskuba į tą gyvenimą, pagalvoja: tegu baigia mano kaulai augti, tada aš išnešiosiu kūdikį, man nedesiformuos dubuo, aš užaugsiu graži, pasieksiu savo ūgį, o kitaip aš sustabdysiu savo augimą“. Taigi, mergaitės, prieš imdamos vartoti tokius vaistus, pagalvokit. Taip, mergaičių tarpe vyrauja tokia didelė nėštumo baimė, kad nė viena nepaiso kaip tas vaistas paveiks ją. Ir aš sutinku, kad jaunai merginai per anksti pastoti, bet gal geriau „įjunkti stabdžius“, saugotis kitomis priemonėmis, pvz., sargiais, bei išsityrus ir sužinojus savo ovuliacinį ciklą, kartais tiesiog susilaikyti nuo lytinių santykių

– Negi ir vėl viskas tik – merginų rūpestis?

– Vaikinų požiūris į atsakomybę keičiasi. Paminėsiu atvejus iš savo praktikos. Kaip sekso specialistas sulaukiu vis daugiau jaunų vyrukų, prašančių neskirti jo merginai hormoninių kontraceptikų. Jis vertina juos, kaip didelę blogybę, pasižada saugotis pats. Taigi pusė vyrų jau susimąsto: „Aš noriu sveiko vaiko, nes jei mama bus vartojusi tuos vaistus, ar mano vaikas bus teisingai lytiškai orientuotas, jei gims berniukas, ar jis bus vaisingas, jei mama bus gavusi daug moteriškų hormonų“. Taigi, taip mąsto kai kurie vyrai. Tikiu – jų gausės.

– Tai džiuginantys faktai. Bet jei mergina pati apsisprendžia, kad vartos kontraceptikus?

– Tuomet turėtų, pasitarusi su mama, išsirinkti priimtiną ginekologę, kuri suteiktų tokią kvalifikuotą informaciją, kad mergina permąstytų ir apie šalutinius poveikius, ir apie tokią „mirtiną“ lytinių santykių būtinybę.

– Tai visgi, kurioms moterims be didelių pamąstymų skirtumėte hormoninius kontraceptikus?

– Toms, kurios jau yra pagimdžiusios bent vieną vaiką. Tuo metu jau sumažėja šalutiniai poveikiai pačiai gimdai, kiaušidėms, krūtims. O paauglei dar viskas turi augti ir vystytis.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Blank Atm Card Hack For Sale +393512615163 2022-06-17 23:50


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.