Pirmą kartą Lietuvoje atskleistas visas pagalbinio apvaisinimo procesas

Teksto dydis:

Pirmą kartą Lietuvoje atskleistas visas pagalbinio apvaisinimo procesas

2012-04-20 16:26

Statistikos departamento duomenimis, nuo 2009 m. santuokų Lietuvoje mažėja, susituokia vis vyresni žmonės. Kita vertus, kiekvienais metais mūsų šalyje oficialiai savo santykius įteisina apie 20 tūkst. porų. Nevaisingumo problema Lietuvoje paliečia 10-15 proc. šeimų. Tad su tokia bėda kasmet susiduria apie 3 tūkst. naujų porų. Padėti norintiems susilaukti kūdikio ėmėsi dar vienas  - "Northway" medicinos klinikos vaisingumo centras. "Mums yra svarbiausia rezultatas", - tvirtina šio centro vadovė gydytoja akušerė ginekologė Reda Žiobakienė. - "Tik pasiekti rezultatai akredituoja laboratorijos darbą".

Kokybę garantuoja sertifikatai

Šiuo metu Lietuvoje veikia aštuoni vaisingumo centrai. Bent penki yra Vilniuje. Tačiau naujasis "Northway" medicinos klinikos vaisingumo centras, pasak medicinos centrų "Northway" generalinės direktorės Dianos Bumelytės, iš kitų išsiskiria moderniausiai įrengta laboratorija, kurioje sumontuota tik šios patalpos orui vėdinti skirta įranga. Vadovės tvirtinimu, čia pagalbinis apvaisinimas atliekamas A lygio švarumo laboratorijos aplinkoje, o tai didžiąja dalimi ir lemia apvaisinimo sėkmės rezultatus. "Nesame šios srities novatoriai, tačiau labai gerai žinome, kokie svarbūs oro švarumo parametrai. To reikalauja ir Europos sąjungos Geros kokybės praktikos reikalavimai, kurių mes laikomės", - sakė D. Bumelytė.
Vilniaus visuomenės sveikatos centras, išdavęs leidimą - higienos pasą pagalbinio apvaisinimo veiklai, pažymėjo, kad svarbiausias veiksnys pagalbinio apvaisinimo laboratorijoje apdorojant audinius ir ląsteles yra oro kokybė. Būtent tokia oro vėdinimo sistema ir įrengta šio medicinos centro vaisingumo laboratorijoje.
Lietuvoje veikia tik kelios A lygio apvaisinimo laboratorijos. Jos kuriamos atsižvelgiant į Europos Sąjungos direktyvas ir pasižymi išskirtinėmis antiseptinėmis sąlygomis, reikalingoms darbui su lytinėmis ląstelėmis ir pre-embrionais. „Northway“ vaisingumo centre esančioje laboratorijoje itin griežtai kontroliuojami ir registruojami temperatūros, drėgnio ir oro kokybės pokyčiai, reguliariai nepriklausomoje laboratorijoje atliekami šios laboratorijos oro mikrobinio užterštumo testai.

Dirba patyrę specialistai

„Tyrimų duomenimis, šeimos galimybes susilaukti kūdikio lemia ne tik pagalbinį apvaisinimą atliekančio specialisto patirtis bei vyro ir moters sveikatos būklė, bet ir dar vienas labai svarbus faktorius – tinkama laboratorijos aplinka ir įranga. Norėdami įrengti tokią laboratoriją, turėjome gerokai pasistengti. Tačiau be mūsų gydytojų komandos, kuri dalyvavo kuriant vaisingumo centrą, nepasiektume ne tik rezultatų, bet ir apskritai nebūtume sukūrę šio centro", - sakė D. Bumelytė.
Vaisingumo klinikoje dirba patyrę specialistai. Tai gydytoja akušerė ginekologė R. Žiobakienė, medicinos mokslų daktarė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Endokrinologijos instituto Bendrosios endokrinologijos centro vadovė ir "Northway" vaisingumos centro gydytoja andrologė Birutė Žilaitienė, gydytojai akušeriai ginekologai Žydrūnas Žėba ir Rolandas Žiobakas, biologės-embriologės Jelena Rananauskė ir Aurelija Kazlauskaitė, gydytoja anesteziologė Audronė Bernatavičienė bei akušerės Jolanta Staniulienė, Oksana Kimso ir Danguolė Narbutienė.

Ne tik šeimos, bet ir valstybės reikalas

"Valstybė turi perspektyvą augti, jeigu išlaiko suminį gimstamumo rodiklį", - sakė centro vadovė R. Žiobakienė. Kalbėdama apie nevaisingumo Lietuvoje priežastis ir gydymo metodus specialistė apgailestavo, kad suminis gimstamumo rodiklis Lietuvoje 2010 m. tebuvo 1,55. Norint, kad gyventojų skaičius valstybėje išliktų stabilus, būtina, kad minėtas rodiklis būtų 2,1.
„Pagal tarptautinę klasifikaciją nevaisingumas priskiriamas ligoms. Tačiau, pasitelkus pažangias priemones ir įrangą, jį galima efektyviai gydyti. Šios problemos sprendimas svarbus ne tik atskiroms šeimoms, bet ir visoms šalims, kur gimstamumas nuolat mažėja, tai yra ir Lietuvai. Tokiose Europos valstybėse kaip Danija, Suomija, Belgija jau daugiau kaip 4 proc. visų vaikų gimsta pasitelkus pagalbinį apvaisinimą“, –  kalbėdama apie problemos aktualumą teigė R. Žiobakienė.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis nevaisingumas paliečia 10-15 proc. šeimų. Ne išimtis ir Lietuva. Žinant, kad mūsų šalyje yra apie 1 mln. šeimų, efektyvus nevaisingumo gydymas gali turėti svarbią reikšmę ne tik poroms, negalinčioms susilaukti vaikų, bet ir apskritai šalies demografijai.
Vadovaujasi užsienio kolegų patirtimi
Nevaisinga pora pradedama tirti bei gydyti, jeigu nevartodama jokių apsisaugojimo nuo nėštumo priemonių, moteris negali pastoti per vienerius metus. Apie 85-90 proc. nevaisingumo atvejų yra gydomi medikamentais arba atliekant reprodukcinių organų chirurgines operacijas. Kitais atvejais, arba esant neefektyviai medikamentinei bei chirurginei korekcijai, rekomenduojami pagalbiniai apvaisinimo metodai.
"Pati daug mokiausi užsienyje, tai mane paskatino įsijungti į šios laboratorijos kūrimą. Stebina ir žavi Izraelio kolegų patirtis. Ten 40-ies metų sulaukusių moterų apvaisinimo rodikliai siekia 35 proc., Japonijoje - ne mažiau 30 proc., o apskritai pagalbinio apvaisinimo metodai Japonijoje sulaukia 70 proc. sėkmės", - sakė vaisingumo centro vadovė R. Žiobakienė. - "Mano ir kolegų tikslas - pasiekti kaip įmanoma aukštesnių sėkmingo apvaisinimo rezultatų. Tikimės tai įrodyti kuo įmanoma greičiau".

Bene trečdalis vyrų - nevaisingi

"Tačiau ne ką mažesnė problema yra vyrų nevaisingumas", - tvirtino med. m. dr. B. Žilaitienė. - "Vyro nevaisingumas sudaro ne mažiau nei 30 proc. šeimos nevaisingumo priežasčių". Anot andrologės, vyro vaisingumas sutrinka pakitus spermos kokybei ar kiekiui. Andrologo pareiga yra diagnozuoti blogesnės spermos kokybės priežastis ir bendradarbiaujant su ginekologu spręsti dėl gydymo eigos.
"Nepaisant žinomų priežasčių gausos, tobulėjančių diagnostikos metodų, beveik pusei vyrų, kuriems nepavyksta nustatyti spermos kokybės priežasčių, belieka taikyti simptominį gydymą, dažniausiai pagalbinio apvaisinimo metodus", - sakė med. m. dr. B. Žilaitienė. - "Jei leidžia spermos kokybė ar gydant kitas priežastis pavyksta pasiekti reikiamą parametrų lygį, taikoma intrauterininė inseminacija (apvaisinimas moters kūne). Sunkaus spermatogenezės pakenkimo atvejais tenka atlikti intracitoplazminę spermatozoido injekciją - apvaisinimą ne moters kūne, t.y. mėgintuvėlyje".
Anot med. m. dr. andrologės B. Žilaitienės, laimė, kad vyrų požiūris į nevaisingumo problemą keičiasi. Septyniolikos metų darbo patirtį turinti specialistė tvirtina, kad tarp jos pacientų neliko vyrų, kurie abejotų dėl jų vaisingumo ištyrimo. 

Nevaisingumas - liga, kurią reikia gydyti

Konferencijos metu parodytas "Northway" vaisingumo centro gydytojų inicijuotas ir sukurtas filmas „Pagalbinis apvaisinimas: nuo mėgintuvėlio iki naujos gyvybės“. Tai pirmas toks išsamiai visą pagalbinio apvaisinimo procesą  atskleidžiantis filmas, kuriame centro specialistai profesionaliai ir aiškiai aiškina kiekvieną jų teikiamų paslaugų etapą. Pasak D. Bumelytės, šiuo filmu norėta išsklaidyti vis dar sklandančius mūsų visuomenėje mitus apie dirbtinį apvaisinimą: "Atskleisdami visus proceso užkulisius, siekiame parodyti, kad nevaisingumas turi būti suprantamas kaip bet kuri kita sveikatos problema, kuriai reikalingas gydymas".
„Northway“ vaisingumo centras ir nauja laboratorija pradėjo veikti šių metų pradžioje. "Intensyviai dirbame pusantro mėnesio, tačiau jau dabar galime pasidžiaugti gerais rezultatais", - sakė D. Bumelytė.

Aušrinė Baronaitė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-17 23:46


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Tatjana 2014-05-10 18:51

Labai norėčiau sužinoti ar mokoma yra šitą programma?negaliu pastoti,bet labai norėsi vaiko(jau 29 m.)bet turiu rimta problemą/prašau atsakykte į emailą/norėčiau sužinoti plačiau

jr 2012-11-13 11:07

tai parodykit ta filma..