Ką turėtų žinoti nėštukės vyras ir artimieji

Teksto dydis:

Ką turėtų žinoti nėštukės vyras ir artimieji

2011-11-23 07:00

Tyrimais įrodyta, kad tai, ką išgyvena moteris nėštumo metu, išgyvena ir vaisius. Visi jausmai, emocijos persiduoda dar negimusiam kūdikiui ir veikia jį tiek teigiamai, tiek neigiamai. Tokie jausmai, kaip pasitikėjimas savimi, laisvė, sėkmė, atsakomybė – stiprina mamos ir būsimo kūdikio sveikatą, o baimė, kaltė, nerimas - slopina vaiko vystymąsi. Tad atidžiau panagrinėkime, kokios baimės ir nuotaikos vyrauja nėščiosios pasaulyje ir kaip jai galėtų ar turėtų padėti jos artimiausieji – vyras ir šeima.

Skirtingais nėštumo periodais skirtinga būna ir nėščiosios psichologinė būklė. Norėdami įvesti kiek aiškumo, nusprendėme, jog labai patogu būtų nėštumą suskirstyti į kelis periodus – tris trimestrus po 3 mėnesius.

Pirmasis nėštumo trimestras:

  • Būsimos mamos psichologinė būklė priklauso nuo to ar vaikelis buvo planuojamas ir jo laukė abu būsimieji tėvai, ar žinia apie nėštumą buvo visiškai netikėta ir neplanuota. Kiekviena moteris, sužinojusi apie nėštumą, bent trumpą laiką jaučia viduje nerimą ar neužtikrintumą. Tačiau, jei šeimoje ji sulaukia palaikymo, mato kaip džiaugiasi jos vyras ar gyvenimo draugas, ją tai nuramina. Jei santykiuose padėtis kiek įtempta – nerimas progresuoja, o tai atsiliepia kartu ir bendrai nuotaikai. Atsiranda irzlumas, jautrumas, dažna liūdna nuotaika. Moteris jaučia įtampą, nes kyla abejonių koks likimas jos laukia. Ar ji liks viena? Ar jos kūdikis turės laimingą šeimą? Kartais pasitaiko net kaltės jausmas. Tai, kad būsimasis tėtis irgi gali pasijausti sutrikęs ir išsigandęs, yra visiškai normalu. Retai kada net ir pasiruošusiai porai pavyksta išventi trikdančių jausmų. Kievienam vyrui gali kilti klausimas: ar jis sugebės būti geru tėvu? Tad visgi visų svarbiausia yra nebijoti dviejų dalykų: savo jausmų ir pokalbių apie juos. Partnerio palaikymas moteriai yra svarbiausias šiuo momentu. Vyras ar gyvenimo draugas turėtų nebijoti išreikšti savo džiaugsmo dėl būsimo šeimos pagausėjimo, taip pat ir dažniau kartoti savo mylimajai, kokia ji jam brangi, negailėti komplimentų. Visi šie minėti veiksmai moteriai suteikia saugumo jausmą. Ji jaučiasi vertinama ir gerbiama už tai, kad netrukus pasauliui padovanos dar vieną gyvybę. Jei būsimojo kūdikėlio tėtis nejaučia džiaugsmo ir nepalaiko nėščiosios, nors ir ne lygiavertę, bet pamainą gali perimti moters šeima ir kiti artimieji, draugai. Padrąsinimai ir palaikymas yra labai svarbu ir gali atlikti net lemiamą vaidmenį, jei moteris dvejoja ar vertėtų jai pasilikti vaikelį.
  • Pirmojo trimestro metu daugelį moterų pykina. Tai kiek sekina organizmą ir moteris gali jaustis kiek silpnesnės sveikatos. Taip pat siaučiantys moteriškieji hormonai gali sukelti staigių nuotaikų pokyčių, neaiškių norų, reikalavimų. Vyrui ir artimiesiams derėtų nesigilinti kodėl ji taip jaučiasi ir kiek tai yra logiška ar pagrįsta. Ieškoti paaiškinimo būtų beprasmiška ir sukeltų nebent tik papildomus konfliktus. Tad patarimas paprastas: priimkit nėščiąją tokią, kokia ji yra ir taip padarysite ją laimingiausia. Nesakykite, kad ją suprantate ir žinote kaip ji jaučiasi – ji nepatikės, nes ir jūs pats tuo netikite. Tad stenkitės kuo mažiau emocionaliai reaguoti ir tiesiog būkite šalia, rodykite jai švelnumą dėmesį ir kantrybę.
  • Kaip visi žinome, nėščia moteris negali nei vartoti alkoholio, nei rūkyti. Jei jūsų poroje tai buvo įprasta prieš nėštumą, dabar gali būti sunku greit pakeisti įpročius. Jūs galėtumėte padėti palengvinti jai tuos pokyčius imdamiesi kartu su ja mesti rūkyti/vartoti alkoholį arba bent jau vengdami tai daryti šalia jos.

Antrasis trimestras:

  • Vienas didžiausių pokyčių yra tai, jog pradeda ryškėti pilvukas, ima apvalėti visos kūno formos. Moterys, kurios buvo įpratusios kontroliuoti savo kūno svorį, turėti grakštų liekną kūną, neretai ima dėl to labai kompleksuoti. Jos ima jaustis negražios, pergyvena, kad savo vyrui atrodys nebepatrauklios, mažiau jaudins ar net, kad vyras ims dairytis į kitas. Žinodami šį rūpestį vyras ir artimieji turėtų dažniau pagirti, paskatinti įsigyti naujų rūbų su kuriais jaustųsi patraukli.
  • Verta paminėti, kad nėštumo metu kūniški procesai reikalauja daugiau energijos nei įprastai, todėl mažiau jėgų lieka kitai veiklai – tai gali kelti moteriai susierzinimą. Ypač jei ji buvo įpratusi būti aktyvi ir nuveikti begales darbų per dieną. Iš kitos pusės nėščiajai susierzinimą gali kelti ir kiti žmonės, žiūrintys į ją tarsi į ligonę ar nevisavertę. Jiems reikėtų suvokti, kad nėštumas yra visiškai natūrali moters būsena, tai tiesiog gyvenimo etapas, ne liga.
  • Moterys vis daugiau ima domėtis įvairia su vaikų priežiūra ir auklėjimu susijusia literatūra. Nelikite abejingi, domėkitės kartu su ja, kartu rinkite būsimam vaikeliui vardą. Neleiskite moteriai pasijausti – lyg nėštumas ir vaisius yra jos vienos reikalas. Juk tame didėjančiame pilvuke auga ir puselė jūsų.

Trečias trimestras:

  • Moteris psichologiškai jaučiasi vis labiau priklausoma nuo savo vyro ir artimųjų. Tai gali sukelti jai minčių, jog ji tampa našta, kad artimiesiems darosi per sunku ja rūpintis. Vyrui derėtų suprasti, kad moteriai vis sunkiau pasirūpinti savimi. Ji negali likti tiek pat savarankiška, kiek buvo prieš nėštumą. Visa tai, kad jai reikia daugiau pagalbos, kad sunkiau susikaupti darbui ar prisiminti tam tikrus dalykus toli gražu nėra išmislas. Moters kūnas ruošiasi gimdymui ir savo visą dėmesį ji sutelkia į vaisių. Nėščioji gali mažiau norėti būti socialinėje aplinkoje, daugiau laiko skirti sau ir būsimam kūdikiui. Vyrui bei artimiesiams reikėtų pasistengti tai suprasti.
  • Trečiojo trimestro metu grėsmingai artėja gimdymo momentas. Nėščioji, ypač jei tai pirmasis vaikelis, jaučia vis didėjantį nerimą. Kokios baimės dažniausiai kankina moteris? Pirmiausia baisu būna dėl priešlaikinio gimdymo ir įvairių komplikacijų. Tuomet nemažiau baisu yra ir pats gimdymas, ypač to niekada nepatyrusioms moterims. Kita baimių grupė gali būti susijusi su abejone ar nėščioji sugebės būti gera mama, tinkamai rūpintis ir auklėti savo vaikelį. Tokius jausmus ir mintis raminti padeda pokalbis su labiau patyrusiais asmenimis: su jus prižiūrinčiu gydytoju, šeimos nariais (mama, teta, sesuo), ar jau daugiau patirties turinčiomis draugėmis. Taip pat rekomenduojamas sveikas požiūris į nėščiosios būklę: nors moteriai ir daug kur reikia pagalbos, reikia gerbti jos norą, kai kuriose situacijose pačiai pasirūpinti savimi. Juk ji nėra mirtinas ligonis, kurio už kievieno kampo tyko galybė pavojų.

Nėštumas – ypatingi 9 mėnesiai ne tik moters, bet ir jos partnerio bei juos supančios aplinkos gyvenime. Svarbu ruoštis jam kartu su visa šeima ir žinoti, kad gali įvykti šiokių tokių pokyčių įprastame poros gyvenime. Nors iš pradžių jie gali gąsdinti ir atrodyti per sunkūs, tačiau kievienas per tai perėjęs pasakys, kad tai tik dar vienas būdas sustiprinti tarpusiavio ryšį. O svarbiausia, kad šis išbandymas apvainikuojamas bene nuostabiausia ir brangiausia dovana pasaulyje – nauja gyvybe.

Raminta Lukšaitė

P.S.

Fe trūkumas gali sąlygoti vaisingumo problemas, nes Fe dalyvauja lytinių hormonų sintezėje.
Moterims, planuojančioms nėštumą, Serumo feritinas  turėtų būti >70 µg/L. Toks kiekis randamas tik 1/5 moterų*
*Acta Obstet Gynecol Scand 1994

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Blank Atm Card Hack For Sale +393512615163 2022-06-19 21:42


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.