Kontracepcija paauglystėje

Teksto dydis:

Kontracepcija paauglystėje

2012-09-24 11:00

Apsisaugojimo priemonių nuo nepageidaujamo nėštumo pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, Jūsų amžiaus, noro turėti vaikų, seksualinio gyvenimo įpročių, sveikatos būklės. Reikėtų pabrėžti, kad universalios apsisaugojimo priemonės nuo nėštumo nėra. Tai, kas tinka vienai merginai gali visai netikti kitai. Pasverkite visus niuansus ir išsirinkite.
 
Dabartinės kartos mergaitės subręsta anksčiau negu ankstesnių kartų. Nepakankamas subrendimas (tiek fizinis tiek ir psichinis) ir iš to išplaukiantis neatsakingumas lemia tai, kad paauglės labai dažnai turi daug seksualinių partnerių. Blogai ir tai, kad jos iš lengvabūdiškumo nereguliariai naudoja apsisaugojimo priemones arba jų ir visai nenaudoja.
Neretai pirmas lytinis aktas baigiasi abortu. O po aborto ne visos moterys iš kabineto išeina visiškai tikros, kad ateityje galės turėti vaikų. Pagal Pasaulinę statistiką nėščių paauglių skaičius paskutiniais metais labai išaugo ir toliau auga. Paauglėms (15-18 metų) visame Pasaulyje padaroma apie 4 milijonus abortų. Pasirenkant apsisaugojimo priemones, abiejų lyčių paaugliai ne visada susimąsto apie tai, kad lytinių santykių metu galima užsikrėsti kokia nors infekcine liga, todėl dažnėja susirgimų, plintančių lytiniu keliu, tame tarpe ir AIDS. Visa tai kelia didelį pavojų bendrai ateinančios kartos ir visuomenės sveikatos būklei.
Kontracepcija paauglystės metais turi du pagrindinius tikslus – užkirsti kelią abortui ir ligoms, plintančioms lytiniu keliu.
Jeigu Jūs norite paauglystės metais turėti lytinių santykių, pirmiausia pasirūpinkite savo ir savo būsimų vaikų sveikata.
 
Kokios gi apsisaugojimo nuo nėštumo priemonės optimaliausios paauglystės metais?
Hormoninės priemonės šiame amžiuje būtų patikimiausios, norint išvengti nepageidaujamo nėštumo. Bet neužmirškite, kad šios priemonės neapsaugo nuo ligų, plintančių lytiniu keliu.
 
Kontraceptines tabletes paauglės gali vartoti tik šiomis sąlygomis:
  • jei lytiniai santykiai reguliarūs,
  • jei mėnesinės atsirado ne vėliau kaip prieš 2 metus,
  • jei ūgis ne mažesnis kaip 160 cm,
  • jei nėra viršsvorio;
  • jei nesergama rimtomis širdies ir kraujagyslių ligomis.
 
Pasaulinė Sveikatos Apsaugos organizacija rekomenduoja paauglėms vartoti kombinuotas kontraceptines tabletes. Geriausiai tinka trijų fazių preparatai. Jie mažiausiai veikia natūralius procesus, vykstančius moters organizme, ir palaiko normalų menstruacijų ciklą.
 
Naudoti mini tabletes nepatariama, nes jų kontraceptinis efektas silpnesnis, gali atsirasti šalutinis poveikis (tarpmenstruacinis pakraujavimas, tepimas).
 
Skubioji kontracepcija – kraštutinė apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo priemonė (nors kur kas priimtimesnė nei abortas). Kartais ją vadina „avarine“ kontracepcija, nes tuo momentu reikia neatidėliotinų ir efektyvių priemonių.
Merginos, jei Jūs abejojate ar prezervatyvas nebuvo nepažeistas arba jo visai nenaudojote lytinio akto metu, o kiti apsisaugojimo būdai dėl tam tikrų priežasčių nebuvo naudojami, nepalikite viso likimo valiai, nelaukite kitų mėnesinių, nes jų jau gali ir nebebūti. Geriau pasinaudokite šiuo skubiosios kontracepcijos metodu. Tam Jūs turite 72 valandas – tris paras (naudojant hormonines tabletes) arba 5-7 paras, jei Jūs sugalvosite naudoti priemones, įvedamas į gimdą (kas paauglystės metuose nerekomenduojama).
Tarp paauglių turėtų būti plačiau paplitęs kombinuotų kontraceptinių tablečių, skirtų skubiai kontracepcijai, naudojimas. Dabar plačiai naudojamas skubusis vaistas, kurio sudėtyje yra 0,75 mg levonogrestelo, tačiau atkreipkite dėmesį, kad Pasaulinė Sveikatos Apsaugos organizacija nerekomenduoja jo naudoti – per mažas kontracepcijos efektyvumas ir dažnai turi pašalinį poveikį. Priemonių, įvedamų į gimdą, metodas naudojamas 5-7 paras po neapsaugoto lytinio akto. Kaip neatidėliotinos kontracepcijos metodas, šis metodas turi teisę gyvuoti, bet merginoms–paauglėms jo geriau nenaudoti, nes didelė rizika susirgti gimdos ir kitų lytinių organų uždegimu, ypač jei turima daug lytinių partnerių arba daug atsitiktinių lytinių santykių.
 
Barjerinių kontracepcijos metodų naudojimas sumažina susirgimo ligomis, plintančiomis lytiniu keliu, riziką daugiau nei 2-3 kartus (ypač naudojant prezervatyvus). Tačiau kontraceptinis efektyvumas naudojant prezervatyvus nėra didelis – 50-75 proc., nes jauni asmenys dėl nepakankamos patirties lytinio akto metu neteisingai jais naudojasi. Galima kartu naudoti ir prezervatyvus ir spermicidus (pastas, kremus, gelius ir t.t.). Tai stiprina barjerinių kontracepcijos priemonių efektyvumą.
Naudoti tik spermicidines priemones paauglystės metuose netikslinga, nes jų kontraceptinis efektyvumas nedidelis. Norint išvengti užsikrėtimo AIDS ir kitomis ligomis, plintančiomis lytiniu keliu, rekomenduojame paaugliams naudoti ir kontraceptines tabletes, ir prezervatyvus vienu metu. Tai padės apsisaugoti ir nuo nepageidaujamo nėštumo ir nuo susirgimo ligomis, plintančiomis lytiniu keliu (tame tarpe ir AIDS).

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

BUY BLANK ATM CARD AND MAKE UNLIMITED MONEY 2022-06-17 22:02


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

AS 2017-04-08 15:24

Lytiniai santykiai galimi tik po vestuviu. Aišku Jums to niekas neuždraus ir pries vestuves, bet po kurio laiko patys tai suprasite.

Julija 2010-11-05 19:22

Užsiimti seksu reikia tada, kai esi morališkai ir fiziškai pasiruošęs turėti vaikų. O jeigu negali iškentėti, tai masturbacija - geriausia išeitis, nei tau lytiškai plintančių ligų, nei tau nepageidaujamo nėštumo ir sugadinto gyvenimo.

Nereikia pamiršti, kad visos tos tabletės ir net prezervatyvai (prezervatyvo lubrikantas) yra chemija, visa tai nepageidautinas kišimasis į organizmą.

O šiaip straipsnis panašus į eilinę kontraceptinių tablečių reklamą ir tuo pačiu ankstyvo sekso propagavimą. Kiek jau galima mums tą brukti?