Nėštumo metu dažniausiai diagnozuojamas įtampos šlapimo nelaikymas. Shutterstock nuotr.

Nėštumas ir šlapimo nelaikymas. Kaip sau padėti?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-28 18:20
Dėl šlapimo nelaikymo pasaulyje kenčia apie 200 mlj. žmonių., 20-30 proc. jauname amžiuje. Dažniausios priežastys – nėštumas, gimdymų skaičius, menopauzė, nutukimas, kai kurie vartojami medikamentai, nervų ligos ir kt. Kokios problemos iškyla nėštumo metu dėl šlapimo nelaikymo ir kaip moteris gali sau padėti pataria I. Pukėnienės ginekologijos ir šeimos gydytojo klinikos vadovė gydytoja akušerė – ginekologė Ingrida Pukėnienė.
Kokios yra šlapimo nelaikymo rūšys bendrai?

Nesant patologijai, prisipildžius šlapimo pūslei, atsipalaiduoja šlaplės raukas ir šlapimas išteka (tai atliekama valingai). Nevalingas šlapinamasis gali būti dėl įvairių priežasčių, pagal kurias šlapimo nelaikymas yra skirstomas į:

· Įtampos šlapimo nelaikymas. Dažniausiai būna nėštumo metu, po gimdymo, po chirurginių operacijų. Esant šlapimo pūslės, šlaplės anatominiams pokyčiams, dubens dugno raumenų, šlaplės rauko silpnumui, kosėjant, čiaudint šlapimas išteka nevalingai.

Įtampos šlapimo nelaikymo yra trys laipsniai:

1. Šlapimas išteka kosėjant, čiaudint;

2. Šlapimas teka keičiant kūno padėtį, keliant daiktus;

3. Šlapimas teka nuolat.

· Dirgli šlapimo pūslė. Kai šlapimo pūslės raumenys nevalingai susitraukinėja.Atsiranda dažnas, skubus šlapinimasis, kilus norui šlapintis, nesulaikomas šlapimas. Tokiu atveju reikia atmesti šlapimo takų infekciją. Skundžiasi moterys menopauzėje ,sergant Parkinsono liga,išsėtine skleroze.

· Mišrus šlapimo nelaikymas gali būti ir įtampos ir dirgli šlapimo pūslė.

· Kitos šlapimo nelaikymo rūšys – pooperacinis, neurogeninis, paradoksinis šlapinimasis.

Kokio pobūdžio šlapimo nelaikymas dažniausiai pasitaiko besilaukiančioms moterims?

Nėštumo metu dažniausiai diagnozuojamas įtampos šlapimo nelaikymas. Didėjanti gimda spaudžia šlapimo pūslę,pakinta šlapimo pūslės, šlaplės anatomija. Taip pat gali būti tarpvietės raumenų, šlaplės rauko silpnumas. Tuomet esant įtampai (kosėjant, čiaudant, keičiant kūno padėtį), padidėja spaudimas į šlapimo pūslę, šlaplės raukas nesulaiko šlapimo, nevalingai pasišlapinama.

Po gimdymo, praėjus 6-8 savaitėms, simptomai išnyksta. Jeigu ir po gimdymo moteris skundžiasi šlapimo nelaikymu ( taip gali būti dėl pažeistos dubens dugno raumenų įnervacijos, sumažėjusio raumenų tonuso), būtina kreiptis į gydytoją.

Kaip moteris pati gali sau padėti?

Vienas veiksmingiausių būdų, padedančių išvengti šlapimo pūslės problemų, yra treniruoti tarpvietės raumenis viso nėštumo metu ir po gimdymo. Esant įtampos šlapimo nelaikymui, patariama atlikti dubens dugno treniravimo pratimus, jie vadinami Kėgelio pratimais ir atliekami valingai sutraukiant ir atleidžiant tarpvietės raumenis. Kur šie raumenys yra? Geriausiai juos pajusite pamėginusi sustabdyti ir iš naujo paleisti šlapimo srovę, kai šlapinatės. Jei galite tai padaryti, vadinasi aptikote tarpvietės raumenis, kuriuos ir reikia treniruoti. Tačiau tai tik bandymas norint rasti šiuos raumenis – neįpraskite nuolat sustabdyti šlapimo srovės! Jeigu jums nepavyksta nustatyti šių raumenų, pasikalbėkite su savo gydytoju, slauge ar fizioterapeutu, kurie suteiks daugiau informacijos.

Pirmasis pratimas – įtempti ir 10 sekundžių palaikyti įtemptus dubens dugno raumenis, po to 10 sek. atleisti. Sutraukdama šiuos raumenis turėtumėte jausti, kad juos tarsi suspaudžiate ir šiek tiek kilstelite į viršų. Po kiekvieno įtempimo ilsėkitės tiek pat laiko, kiek buvote įtempusi raumenis, t. y. jei raumenų įtempimas truko 10 sekundžių, 10 sekundžių juos ir atpalaiduokite.

Antrasis pratimas – įtraukti raumenis, palaikyti 1 sek, po to atpalaiduoti.

Be šių pratimų, taip pat turėtumėte pamėginti įtempti tarpvietės raumenis tuomet, kai gali ištekėti šlapimas, pvz., kai juokiatės, kosite, lenkiatės ar pan.

Pirmąjį ir antrąjį pratimus reiktų atlikti pakaitomis 6 kartus per dieną po 10 kartų, 15-20 savaičių. Atliekant pratimus, neįtraukti pilvo, nespausti kojų, neįtempti sėdmenų. Kad būtų lengviau atlikti pratimus, juos reikia derinti su kasdienine veikla, tai yra daryti einant miegoti, sėdint ir kt. Reguliariai darykite tarpvietės raumenis stiprinančius pratimus kelis mėnesius. Pagerėjimą turėtumėte pajusti po 2-4 mėnesių nuolatinės mankštos. Patariama tęsti pratimus apie 6 mėnesius. Efektas pastebimas po 15-20 savaičių. Pratimus patariama tęsti ir po gimdymo. Kai pajusite, kad vėl galite kontroliuoti šlapimą, mankštintis galite rečiau. Tačiau patartina šiuos raumenis treniruoti kasdien, kad jie išliktų stiprūs.