Preeklampsija / Shutterstock nuotr.

Patarimai, kaip gyventi nėštumo metu sergant arterine hipertenzija

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-30 10:07
Arterinė hipertenzija nėštumo metu dažnai pasireiškia drauge su preeklampsija, būkle, kuri dažniausiai prasideda 20 – ąją nėštumo savaitę ir yra susijusi su aukštu kraujo spaudimu bei baltymų kiekio moters šlapime padidėjimu (inkstų problemos).
Preeklampsija paveikia placentą, gali paveikti būsmos motinos inkstus, kepenis ir smegenis. Jei preeklampsija sukelia širdies smūgį, tokia būklė vadinama eklampsija – tai viena dažniausių nėščiųjų mirties priežasčių. Preeklampsija gali sukelti vaisiaus komplikacijas, tokias kaip mažesnis naujagimio svoris, priešlaikinis gimdymas, taip pat vaisius gali gimti negyvas.

Nėra patvirtinta, kad preeklampsijos būtų galima išvengti. Nėščios moterys, pastebėjusios preeklampsijos simptomus yra atidžiai stebimos. Preeklampsija baigiasi su kūdikio gimimu.

Kaip dažnai arterinė hipertenzija ir preeklampsija pasireiškia nėštumo metu?

Arterinė hipertenzija pasireiškia 6 – 8% nėščiųjų JAV, 70% pirmojo nėštumo metu. Pastaruoju metu arterine hipertenzija ir preeaklampsija sergančių nėščiųjų nemažėja dėl padidėjusio vyresnio amžiaus nėščiųjų skaičiaus ir daugybinio nėštumo, kur preeklampsija pasireiškia žymiai dažniau.

Preeklampsija nėštumo metu linkusios sirgti:

  • Moterys, kenčiančios nuo arterinės hipertenzijos (aukšto kraujo spaudimo prieš pastojant).
  • Moterys, kurioms arterinė hipertenzija ir preeklampsija pasireiškė ankstesnių nėštumų metu, ypač tada, kai simptomai pasireiškia ankstyvame nėštumo laikotarpyje.
  • Moterys, sergančios nutukimu.
  • Nėščiosios virš 40 – ties.
  • Moterys, nešiojančios dvynukus ar daugiau vaisių.
  • Moterys, sergančios diabetu, inkstų ligomis, reumatoidiniu artritu, vilklige, skleroderma.

Kaip gyventi nėštumo metu sergant arterine hipertenzija?

Jei planuojate pastoti, tačiau jus kamuoja arterinė hipertenzija, pirmiausia pasitarkite su gydytoju. Prieš pastojant:

  • Įsitikinkite, kad jūsų kraujo spaudimas kontroliuojamas. Gali padėti ir mitybos pokyčiai, reguliari fizinė veikla, antsvorio atsikratymas.
  • Išsiaiškinkite su gydytoju, kaip arterinė hipertenzija gali paveikti jus ir jūsų kūdikį nėštumo metu ir ką galėtumėte padaryti, kad išvegtumėte ar sušvelnintumėte galimus simptomus.
  • Jei geriate vaistus, skirtus kraujo spaudimui reguliuoti, paklauskite gydytojo, ar turėtumėte pakeisti suvartojamų medikamentų kiekį, ar išvis turite liautis juos vartojusi nėštumo metu. Medicinos ekspertai nėštumo metu rekomenduoja vengti angiotensino konvertuojančio fermento (ACE) inhibitorių ir Angiotenzino II (AII) receptorių antagonistų. Kiti kraujo spaudimą reguliuojantys vaistai nėštumo metu gali būti vartojami. Nesiliaukite gėrusi skirtų medikamentų, arba nepradėkite gerti naujų medikamentų nepasitarusi su gydytoju.

Šaltinis: medicinenet.com