Nėštumo testas

Teksto dydis:

Nėštumo testas

2014-12-15 10:20

Nors nėštumo požymių yra daug, pirmas ženklas, kad Jūs laukiatės yra mėnesinių išnykimas, nes daugumai pastojusių moterų normalių mėnesinių nebebūna. Tačiau kai kurioms moterims gali būti negausios, trumpesnės mėnesinės. Be to, moterys, kurių ciklas nėra reguliarus, tiksliai nežino, kada bus kitos mėnesinės. Todėl vienintelis patikimas būdas įsitikinti yra atlikti nėštumo testą. Nėštumo testą galima įsigyti vaistinėje.

Kaip veikia nėštumo testas

Dauguma nėštumo testų veikia tokiu būdu: jie žmogaus šlapime aptinka hormoną chorioninį gonadotropiną (hCG). Šis hormonas moters organizme pradedamas gaminti iškart po to, kai moteris pastoja. Jo kiekis nėštumo metu padidėja nuo 0 iki 100 000 mTV/ml ir daugiau. Jeigu hCG koncentracija viršija 10 mTV/ml, teigiamos reakcijos zonoje juostelė nusidažo raudona spalva.

Testų rezultatai gali skirtis, nes visos moterys yra skirtingos. Įvykus ovuliacijai tai, kaip greitai apvaisinta kiaušialąstė įsitvirtina gimdos kaklelyje, yra individualu kiekvienai moteriai. Kiek išsiskiria hormono HCG skiriasi taip pat. Tačiau, labai retai pasitaiko, kad testo rezultatai teigiami, kai moteris iš tikrųjų nesilaukia.
 
Kad būtų paprasčiau suprasti, kas yra tas HCG ir kaip kyla jo koncentracija, žemiau pateikiame kreivę, kuri atvaizduoja HCG svyravimą nėštumo metu. Joje matosi, kad jau per pirmąją nėštumo savaitę hCG kiekis šokteli nuo 0 iki 25–100 mIU/ml. Taigi testas gali būti veiksmingas praėjus savaitei nuo „vaisingų“ lytinių santykių dienos.

Kaip naudotis?

Nėštumo testas – tai plastikinė kasetė su mažyčiu langeliu, į kurį įlašinama keletas lašų šlapimo. Jei jame yra nėštumo metu gaminamo hormono (hCG), langelyje esanti cheminė medžiaga sureaguoja su hormonu ir pasikeičia juostelės spalva. Nėštumo testo instrukcijos paaiškina, kaip vertinti testo rezultatus.
Nėštumo testas naudojamas tik diagnostikai. Nenaudokite testo, pasibaigus jo galiojimo terminui. Testas laikomas uždarytose pakuotėse 2°C – 30°C temperatūroje iki galiojimo termino pabaigos. Jei abejojate dėl testo patikimumo, įsigykite naują.
 
Geriausia nėštumo testą panaudoti praėjus 2–3 savaitėms po nesaugių lytinių santykių, nes maždaug tiek laiko reikia, kad testas aptiktų pasikeitusį hormonų lygį. Anksčiau panaudojus testą, rezultatas gali būti netikslus. Geriausia nėštumo testą atlikti ryte – pirmasis (rytinis) šlapimas būna labiau koncentruotas, todėl hormono hCG (jei yra nėštumas) šlapime yra daugiau. 
 
Testai gali skirtis, taigi visada reiktų pasitarti su gydytoju ar vaistininku ir atidžiai perskaityti instrukciją, ypač norint testą atlikti namuose. Kai kurie testai yra labai jautrūs ir šlapime nustato net labai mažą hCG lygį. Tai pravartu, jeigu atsakymą norite sužinoti kuo greičiau. Jeigu neseniai patyrėte persileidimą ar gimdėte, rekomenduojama naudoti testą, nustatantį tik didelį hCG lygį. Tai padės išvengti klaidingo testo rezultato.
 
Mėginio paėmimas. Šlapimo mėginys surenkamas į švarų, sausą indą. Gali būti tiriami mėginiai, paimti įvairiu paros metu, tačiau pirmas rytinis šlapimas turi didesnę hormonų koncentraciją. Drumzlėtus šlapimo mėginius prieš tyrimą reikia nufiltruoti. 

Klaidingą neigiamą atsakymą testas paprastai parodo:
  • jei testas atliekamas per anksti,
  • jei pasibaigęs galiojimo laikas,
  • jei atsakymo laukiate ilgiau, nei nurodyta instrukcijoje,
  • kai HCG hormono kiekio padidėjimas yra susijęs su kepenų ligomis, vėžiniais susirgimais arba kai HCG hormonas skiriamas nevaisingumui gydyti.
Jei brūkšnelis neryškus, yra  tikimybė, kad laukiatėsi. Brūkšnelis dažnai būna labai blankus pirmomis nėštumo savaitėmis. Norėdama įsitikinti, testą pakartokite kelių dienų bėgyje. Ir jei atsakymas teigiamas, atsakymas  laukiatės.
 
Be nėštumo, daugelis priežasčių, įskaitant trofoblastinę ligą ir kai kuriuos ne trofoblastinius navikus, sukelia ŽCG padidėjimą. Šias diagnozes reikia patikrinti, įvertinus klinikinius požymius.

Jeigu šlapimo mėginys per daug atskiestas (žemas lyginamasis svoris), jame gali nebūti reikiamo ŽCG kiekio. Įtarus nėštumą, nors rezultatai būtų neigiami, per 48-72 val. turi būti paimtas ir ištirtas pirmasis rytinis šlapimas.

Tiksli klinikinė diagnozė turi būti nustatyta gydytojui įvertinus visus klinikinius ir laboratorinius tyrimus.
 
Nėštumo testų kaina svyruoja nuo 4 Lt iki 11-12 Lt. Efektyvumui ji neturi jokios įtakos - tiek pat efektyvi yra balta juostelė, kuri kainuoja 4-5 Lt ir pieštuko formos testas, kuris kainuoja 9-12 Lt. Mokame daugiau už patogumą naudojantis testu. 
 
NĖŠTUMO KALENDORIUS

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (17)

latinaaa 2013-07-31 14:16

sveikutes gal kas gali man patart tokiu kvailu klausimeliu,man mm reguliarios, neveluodavo dabar jau mm nesulaukiu kaip 4 d. dariaus testuka bent 2 kartus ir nusivildama neigemas:( BT lakos 37.3 nezinau ni ka galvot..

ievaaa 2013-06-08 00:49

iena, tikrai nescia esi .

lena 2013-05-10 23:03

labas moterys, panelės. :)) čia aš su tokiu keistoku klausimu. esu visiškai " žalia " šitoje srytije, tai galvoju gal jūs ką žinosit. pas mane yra labai laabai keisti moteriški periodai. niekada neateidavo laiku todėl esu prpratusi. dabar, atrodo netiksliai apskaičiavus, veluoja 2 apytiksliai saveitės. šiandien ryte pasidariau neštumo nestą, ir labai persigandau. kol kas nenoriu dar turėti stebukliuko nes turiu labai daug problemu. neštumo nestas buvo tas , kuris yra kišamas į šlapima, ir palaikomas kažkiek sekundžių. kadangi dariausi pirmą kartą, galvojau gal suklydau kaip nors? nes ant pakuotės parašyta laikyti 8 s, o aš palaikiau ilgiau, kol pakilo visai skystis iki viršaus, ir labai nustebau, nes abi juostelės lemenčios neščia aš ar ne atsirado akimirksiu. palaikiau 10 s, ir jos iš kart abi atsirado. persigandau, ir padejau lygioje vietoje. po 5 - 7 min vel pažiūrėjau, bet niekas nebuvo pasikeitę. merginos, ar gali taip būti kad jis mane apgavo? nes neteko girdėti kad ''jos '' atsirastu iškart. labai prašau, padėkite man !