Energinių gėrimų vartotojai – rinkodaros akcijų aukos

Teksto dydis:

Energinių gėrimų vartotojai – rinkodaros akcijų aukos

2012-07-17 10:41

Lietuvoje energiniai gėrimai yra priskiriami gaiviesiems, nealkoholiniams, tonizuojantiems gėrimams. Mūsų šalyje energiniai gėrimai parduodami šalia kitų gaiviųjų gėrimų ir dažnai ne tik nepilnamečiai, bet ir suaugę žmonės juos laiko įprastais gaiviaisiais gėrimais.

Jaunam žmogui gali būti sunku suprasti, iš ko pagaminti energiniai gėrimai – kas yra taurinas, gvaraninė paulinija, kampuotoji pupenė, gliukuronolaktonas. Galbūt tos medžiagos organizmui neturi jokio neigiamo poveikio? O žvilgtelėjus į gamintojų internete pateikiamą informaciją apie energinius gėrimus, galima susidaryti įspūdį, kad tai gali būti naudingas produktas.

Nors patys gamintojai pripažįsta, kad energiniai gėrimai nerekomenduojami vaikams ir nėščioms moterims, jų reklama dažnai orientuota į jauną vartotoją, gėrimai nemokamai dalinami įvairių renginių (ypač sporto renginių) metu.

Šių gėrimų rinkodaros akcijos turi labai aiškiai apibrėžtus taikinius – besimokančius, sportuojančius jaunuolius, vakarėlių bei klubų lankytojus. Jaunieji vartotojai prisijaukinami gamintojams remiant madingus ir populiarius jaunimo, ekstremalaus sporto renginius, kuriuose dalinamos energinių gėrimų skardinės, žadančios suteikti „ypatingos energijos“.

Energinių gėrimų marketingo strategijos, įtraukiant juos į sporto renginius, kaip atletų rėmėjus, pateikiant kaip alternatyvą alkoholiui bei reklamuojant žiniasklaidoje (pvz., socialiniame interneto tinkle „Facebook“ ar kompiuteriniuose žaidimuose) yra orientuotos į vaikus, paauglius ir jaunus suaugusius asmenis. Prekyboje atsiradusios naujos alkoholinių energinių gėrimų pakuotės, panašios į nealkoholinių gėrimų pakuotes, skatina jaunimą juos vartoti, dėl to didėja sveikatos sutrikimų rizika.

Pusę energinių gėrimų rinkos sudaro vaikai (iki 12 metų amžiaus), paaugliai (12 – 18 metų amžiaus) ir jauni suaugę asmenys (19 – 25 metų amžiaus).Vilniaus m. Visuomenės sveikatos biuro 2010/2011 metais atlikto tyrimo duomenimis, energinius gėrimus vartojo trečdalis (32,8 proc.) mokinių, panašus apklaustųjų skaičius (34,4 proc.) jų buvo paragavę. Dažniausiai energinius gėrimus mokiniai vartojo troškuliui malšinti (37,4 proc.), vakarėlių metu (35,7 proc.), pavargus (24,0 proc.) bei sportuojant (13,6 proc.).

Vilniaus m. Visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, kad energiniai gėrimai neskirti troškuliui malšinti, jų negalima vartoti nei prieš sportą, nei sportuojant. Mokslinėje literatūroje pabrėžiama, kad energinius gėrimus reikia atskirti nuo sportui skirtų gėrimų, vitaminais praturtinto vandens bei kitų gaiviųjų gėrimų. Skirtingai nuo sportui skirtų gėrimų, skirtų papildyti organizmo vandens ir mineralų atsargas, prarastas intensyvių treniruočių metu, energiniai gėrimai su kofeinu gali sukelti dehidrataciją (didelio kiekio organizmo vandens praradimas, dėl ko sutrinka organizmo gyvybinė veikla). Sportuojančių žmonių arterinis kraujospūdis po treniruočių ir taip būna padidėjęs, tad papildomas jo stimuliavimas vartojant energinius gėrimus yra žalingas. Be to, kofeinas išstumia iš organizmo jam reikalingą kalcį ir geležį. Aktyviai sportuojant netenkama daug skysčių, o geriant energinį gėrimą per treniruotę ar po jos neatkuriami prakaituojant prarasti skysčiai ir net dar daugiau jų netenkama, nes kofeinas išsiskiria šlapimo varomuoju poveikiu. O juk vasaros metu, esant karštiems orams, skysčių netekimas yra labai pavojingas sveikatai. Su skysčiais netenkama magnio ir kitu mikroelementų, kurių ypač reikia normaliai širdies funkcijai, todėl yra pavojus, kad gali sutrikti širdies ritmas. Taip pat pavojinga energinius gėrimus maišyti su alkoholiniais gėrimais.

2008 metais Nacionalinė Valstijų aukštųjų mokyklų asociacijų federacija (The National Federation of State High School Associations) organizmo rehidracijai (prarastų skysčių atstatymui) rekomendavo vartoti tik vandenį bei sportui skirtus gėrimus ir griežtai nerekomendavo vartoti energinių gėrimų, remiantis galima rizika sveikatai.Energiniai gėrimai alina organizmą. Jie ne suteikia energijos iš šalies, bet mobilizuoja organizmą. Organizmo mobilizacijos procese dalyvaujančių medžiagų greitai netenkame ir išnaudojus vidinius išteklius, mūsų organizme jų ima trūkti. Po tokios stimuliacijos gana greitai prasideda ryškaus slopinimo periodas: jaučiamės išsekę ir vėl atsiranda poreikis pasipildyti energijos – taip gali atsirasti priklausomybė nuo energinio gėrimo. Taigi, energinio gėrimo vartotojas atsiduria užburtame rate...

Vilniaus m. Visuomenės sveikatos biuro specialistai taip pat įspėja, kad energinių gėrimų negalima vartoti:

  • nėščioms moterims,
  • vaikams,
  • paaugliams (patys gamintojai nerekomenduoja),
  • pagyvenusiems asmenims,
  • asmenims, kurių padidėjęs arterinis kraujo spaudimas,
  • asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, glaukoma,
  • asmenims, turintiems miego sutrikimų, ar tiems, kurių padidėjęs jautrumas kofeinui.

Prisiminkime, kad vasaros metu, dirbant fizinį darbą, daug judant, sportuojant ar ištroškus geriausiai mus atgaivis geriamasis vanduo. Jo suaugusiam žmogui reikėtų išgerti ne mažiau kaip du litrus per parą.

Informaciją parengė:Daina Juršytė

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

Tel.: (8 5) 271 1244, el. p.: [email protected]

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

BUY BLANK ATM CARD AND MAKE UNLIMITED MONEY 2022-06-17 22:22


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.