Kad vaikas visada būtų žvalus: kaip suderinti mokymąsi ir laisvalaikį?

Teksto dydis:

Kad vaikas visada būtų žvalus: kaip suderinti mokymąsi ir laisvalaikį?

2021-02-09 09:48

Ir karantino bei nuotolinio mokymo laikotarpiu galima rasti būdų suderinti vaiko darbo ir poilsio režimą taip, kad jis išliktų žvalus, nepervargtų ir pajėgtų gerai išmokti jam perteikiamas žinias, - sako  Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Asta Ivoškienė. Pakalbėjome.


Shutterstock nuotr.

Asta Ivoškienė. Asmeninio archyvo nuotrauka.

Ar būtina moksleiviams laikytis dienos režimo? Kodėl jis toks svarbus?

Moksleivio režimas – tiksliai nustatyta darbo, poilsio, maitinimosi tvarka – tai toks įvairių veiklos rūšių poilsio bei laisvalaikio kaitaliojimas, kuris geriausiai padeda atlikti mokyklos funkcijas – vaikų ir paauglių mokymą, auklėjimą ir sveikatos saugojimą.

Dienos režimas svarbus ne tik vaikui, bet ir suaugusiajam. Laikydamiesi dienos režimo, susikuriame sąlyginius refleksus, kurie leidžia  organizmui greičiau atsibusti, visavertiškai įsitraukti į darbą, efektyviau jį atlikti.

Taigi tinkamai suplanuotas dienos režimas gerina žmogaus darbingumą, savijautą, neleidžia pervargti, - saugo sveikatą.

Pagrindiniai mokinio dienos režimo elementai: mokymasis mokykloje ir namuose; užklasinė ir darbinė veikla; aktyvus poilsis kuo ilgiau būnant gryname ore; reguliari ir visavertė mityba; fiziologiškai visavertis miegas.

Kaip suderinti mokymosi ir laisvalaikio laiką? Kiek laiko moksleivis turi praleisti lauke, aktyviai judėdamas?  

Moksleivių dienos režimas skirstomas į mokymosi ir nesimokymo laiką. Nesimokymas – tai tas laikas, kurį vaikai skiria poilsiui, laisvalaikiui, fiziologiniams, emociniams ir kitiems poreikiams tenkinti.

Režimas turi būti sudarytas taip, kad mokymasis sutaptų su didžiausiu nervų sistemos pajėgumu dirbti: 10–12 val. ir 16–18 val.

Pradinių klasių mokiniai 3 – 3,5 val., o vidurinių ir aukštesniųjų klasių ne mažiau kaip 2,5 val.  kasdien turi skirti aktyviam poilsiui gryname ore. Net ir energingas ėjimas iš pat ryto (kai atliekami kvėpavimo pratimai ar mankšta) gali atstoti rytinę gimnastiką.

Po to į lauką patartina išeiti po pietų ir trečią kartą – vakarop. Lauke rekomenduojama  judri  sportinė veikla. Jei lieka laiko, jį galima skirti visuomenei naudingai veiklai – pvz., teritorijos tvarkymui.

Ypač gerai moksleiviams į lauką išeiti prieš miegą. Bet šiuo metu žaidimai neturi būti pernelyg judrūs. Pabuvimas vakare lauke slopina jaudinimo procesus ir vaikai greičiau užmiega..

Koks turi būti moksleivio laisvalaikis? Kokios veiklos reikėtų vengti?

Vaikų poilsis skirstomas į aktyvų ir pasyvų. Aktyvus poilsis yra toks, kurios metu viena veikla yra keičiama kita (skaito, groja, žaidžia kieme ir pan.). Pasyvus – kai vaikai nieko neveikia: gulinėja, sėdi, miega ir pan.

Ilsėtis būtina tiek, kad organizmas per tą laiką grįžtų į pradinę būseną: atkurtų išeikvotą energiją ir įtvirtintų organizmo funkcinę būseną. Aktyvus poilsis tai leidžia pasiekti daug greičiau. Todėl pasyvaus poilsio reikėtų kuo mažiau, nes nervų sistemos pajėgumas greičiausiai grįžta vieną veiklą keičiant kita, t. y. sportas, judrūs žaidimai, netgi nesunkus fizinis darbas yra tinkamiausias poilsis po protinės veiklos.

 Atliekant namų darbus jaunesniems mokiniams kas 20–25 min., o vyresniems kas 35–40 min. rekomenduojama daryti pertraukėlės. Pertraukėlių metu reiktų pajudėti, pasižvalgyti pro langą į tolį. Rekomenduojama pradėti ruošti pamokas nuo vidutinio sunkumo ir trukmės taip einat prie sunkesnių namų darbų.

Vis dėlto kartais reikia leisti vaikui ir tiesiog „nieko neveikti“, tik tai neturėtų būti suprantama kaip sėdėjimas prie televizoriaus ar išmaniųjų ekranų. Televizoriaus žiūrėjimą, žaidimus kompiuteriu apskritai rekomenduojama riboti: jaunesniems vaikams iki 1 val. per parą, vyresniems – iki 1,5–2 val.

Kokią reikšmę vaiko sveikatai turi miegas?

Miegas – reikalingiausias ir geriausias pasyvus poilsis. Tik gerai išsimiegojęs vaikas yra budrus, žvalus ir darbingas. 6–7 metų vaikai turi miegoti ne mažiau 11–12 val. per parą, 8–10 metų – apie 10 val., 11–14 metų – 9–9,5 val., 15–17 metų – ne mažiau kaip 8 val.

Kai mokomasi nuotoliniu būdu, vaikai turi galimybę šiek tiek ilgiau pamiegoti rytais, tačiau, kaip rodo Vilniaus universiteto mokslininkų reaguojant į naujus mūsų visuomenei iškylančius pandemijos iššūkius atliktas tyrimas (projektas „Nuotolinis vaikų ugdymas pandemijos dėl COVID-19 metu: grėsmės bei galimybės ekosisteminiu požiūriu“), bendra miego trukmė neilgėja ar net trumpėja, greičiausiai dėl miego tvarkos trūkumo ir ilgo naktinėjimo bei naudojimosi ekranais prieš miegą.

Prastesnė vaikų miego kokybė - nepakankamas miegas, ilga užmigimo trukmė bei miego problemos -  sietina su ilgesniu ekranų laiku, taip pat ją lemia miego tvarkos nepastovumas bei mažesnis fizinis aktyvumas ir vaikų emociniai bei elgesio sunkumai. Taigi nenuostabu, kad dėl šios priežasties gali tapti sunkiau ir planuoti bei efektyviai leisti savo laisvalaikį.

Karantinas ir nuotolinis mokymasis pateikė šeimoms ne vieną iššūkį. Kaip planuoti laisvalaikį šiuo metu?

Karantinas – ne atostogos, todėl labai svarbu, dalyvaujant vaikui, susidėlioti aiškią dienotvarkę, suskirstant dieną į ryto, dienos ir vakaro laiką: kokią valandą vaikas kelsis, kuriuo metu atliks užduotis ir ilsėsis, kada skirsite laiko bendrai šeimos veiklai, kelintą valandą jis eis miegoti. Žinojimas ir ribos suteikia aiškumo, o tai padės lengviau ištverti karantiną.

Beje, reikia nepamiršti, kad darželinuko, pradinuko ir paauglio dienotvarkė šiek tieks skirsis. Sudarytą dienotvarkę galima išguldyti gražiai apipavidalintame lape ir pakabinti patogioje vietoje.

Svarbu užtikrinti, kad vaikai pakankamai laiko aktyviai praleistų lauke – ne mažiau kaip vieną valandą per dieną užsiimtų aktyvia fizine veikla, vaikščiotų ar žaistų, aktyviai judėtų gryname ore; mažiausiai pusę valandos vaikai turi būti dienos šviesoje lauke.

Mokymosi metu daryti pertraukas. Per jas vaikai turėtų atlikti fizinius pratimus. Net jeigu namuose mažai vietos, galima panaudoti ant durų ar sienos pakabintą mažą krepšį  minkštiems kamuoliukams arba popieriaus gniūžtėms mėtyti; pripučiamą kamuolį sportavimui ar sėdėjimui; sukamąją lėkštę pratimams liemeniui, nugarai; nedidelius svarmenis, stalo teniso raketę su kamuoliuku; kitas priemones pirštų ir riešų mankštai.

Patartina nuolat domėtis vaikų emocine būsena, atkreipti dėmesį į pasikeitusį elgesį ar užsisklendimą. Prieš miegą išjunkite visus namie esančius prietaisus su ekranais ir tiesiog pasikalbėkite su vaikais, pasidalinkite dienos įspūdžiais, ypač džiugiais,  ir aptarkite kitos dienos planus. Kartu paskaitykite – pasirinktinai – pasakas, anekdotus, eilėraščius, trumpus apsakymus.

Karantino laikotarpiu laikantis saugumo reikalavimų ir nustatytų ribojimų, sudarykite sąlygas vaikams bendrauti su bendraamžiais. Padėkite organizuoti nuotolinius susitikimus, vakarėlius ar pokalbius su draugais bei artimaisiais.

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Socialinė informacinė kampanija „Rinkis gyvenimą“

 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

psychic rowan 2024-04-12 14:39

COURT CASE FREEZER ☎+256789510542 CANADA, USA .

Psychic Rowan ☎+256789510542 helps you with the quick best-Win Court Cases-Protection Spells. Court case spells to win a legal court case. Psychic Rowan is a specialist in traditional healing with experience of many years with voodoo court spells and guaranteed success in short time.

Traditional healer for short spells, freezer box, short box candle spell, hoodoo spells court case, legal spells, wiccan spells, justice and legal matters for short spells voodoo short spells that work fast. Influence the judge and jury in your favor and give your defense lawyer good luck with voodoo court spells. Win a child custody court case with voodoo court spells that will give you the verdict you desire. Voodoo court case spells give your defense lawyer power and mojo so that you can win a court case. Get the verdict you wish for in a court case.

Legal spells for you help you get rid of legal problems using voodoo legal spells that can freeze a court case or make you win it. Legal spells for success in all legal issues including criminal cases, child custody cases or civil cases get protection from the ancestral spirits using legal protection spells for all legal matters. Hoodoo legal spells to get probation, get a pardon and gain the upper hand in lawsuits against you. Court case spells win a criminal case against you with court spells.

Win a civil case against you with court spells that work immediately. Court spells spiritual healing has been used by many to get their desired outcome in any legal matter. Win a labor case against your employer who wants to dismiss you and get a big settlement with court spells. Court spells for bail reduction, court spells for parole hearings and court spells for arbitration hearings.

Email: [email protected]
Call/WhatsApp: +256789510542
Website: http://www.courtspells.com

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-14 15:28


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Robert Mitchell 2022-04-18 15:57

Am Robert Mitchell USA , How i purchased Willy Wonka Golden Ticket from Wal-Mart #2605 in Gallipolis and won $15,000, It still feels incredible that my life has changed and I thank Dr Prince  everyday for his help. It is the best feeling in the world knowing that I am financially secure.Dr.Prince has proved that all the comment that i have read about him are all true, I am saying this now because before i contacted Dr.Prince i was having doubts if all what i have read about Dr.Prince are true but after contacting him, i believed that Dr.Price  is truly powerful and his spell has the capability to Win all kinds of lottery All thanks Dr prince, his number +18144484537 This Man has been of immense blessing to me and my friends and i am putting his email here to help the world at large know about his abilities and power to solve various types of problems contact him today via website https://obinnaspelltemple.com/ [email protected]