Kalėdų svajonės išsipildymas nepriklauso nuo vaiko elgesio

Teksto dydis:

Kalėdų svajonės išsipildymas nepriklauso nuo vaiko elgesio

2015-12-18 11:40

Ar matėte, kokiomis tikėjimo pilnomis akimis ir nuoširdumo sklidinais žodžiais penkiametis vaikas prašo pirmosios vakare įsižiebusios žvaigždutės pranešti Kalėdų seneliui, kokios dovanos jis norėtų? Manau, kad matėte. Jeigu turite savo vaikų ar anūkų, negalėjote to nematyti. Suaugusiųjų sukurtos pasakos įtraukia mažuosius į svajonių pasaulį, kuriuo jie besąlygiškai tiki. Tik ar visada leidę mažiesiems mėgautis fantazijomis ir stebuklo laukimu, nepradedame jais manipuliuoti? Taip, būtent manipuliuoti. Pridėję ranką ant širdies sąžiningai sau atsakykite, ar nesate tam naiviam vaikeliui pasakę: „jeigu būsi geras, klausysi, Kalėdų senelis tau tikrai atneš dovanų“. 

Kas pastaruosiuose žodžiuose blogo? Tarsi – nieko. Tačiau už jų slypi elementarus manipuliavimus vaiko elgesiu. Užuot paaiškinę vaikui, kodėl reikia elgtis vienaip ar kitaip, pavyzdžiui, susitvarkyti žaislus, būti mandagiam, einame lengviausiu keliu: liepiame būti geram, nes kitaip jam nebus atlyginta. Paprastai tariant, perkame paklusnumą. Ir tokią šventvagystę labai dažnai darome artėjant bene gražiausiai metų šventei – Kalėdoms. 

Kas yra dovana?

Pasak psichologo Mykolo Valainio, dovana pirmiausia siejasi su davimu nesiekiant atlygio. Anot specialisto, dovana nėra investicija. Dovanas dovanojome be tikslų ar lūkesčių, tikėdamiesi, jog jos atsipirks ateityje. Pavyzdžiui, vaikui sakoma: dovanoju tau kompiuterį, bet tu turi pažadėti, kad gerai mokysiesi.

„Sutikite, tai asocijuojasi su investicija. Dovana – yra davimas nesitikint grąžos. Pats veiksmas gali būti dovana: meilumas, gražus žodis“, – sako psichologas. 

Gerumas negali būti sąlyginis

Sąlyginė meilė auklėjant vaikus, daro jiems didelę psichologinę žalą. Pasakymai „būk geras, susitvarkyk kambarį“ arba „esi blogas, nes neparuošei pamokų“ vaiko sąmonėje formuoja supratimą, kad jo priėmimą ar atstūmimą lemia sąlyginiai dalykai. Tai didžiulė kliūtis formuotis brandžiai vaiko savivertei, trukdanti vaikui priimti save tokį, koks jis yra. Iš suaugusiųjų vertinimų jie supranta, kad vienoks jis tėvams tinka, o kitoks – ne.

„Kai tėvai savo vaikui sako, kad Kalėdų senelis neatneš jam dovanų dėl to, kad jis netinkamai elgiasi, tai yra ydinga. Vaikas tai supranta, kad būdamas blogas jis yra nepriimtinas kitiems, yra už tai baudžiamas“, – sako M. Valainis. – „Taip neturėtų elgtis tėvai, kurie rūpinasi savo vaiko psichine sveikata.“ 

Dovanų laukimas – kūrybinis procesas

Tėvai privalo būti nuoširdūs patys su savimi. Jie turėtų patys sau užduoti klausimą, ar tikrai Kalėdų senelis neatneš dovanų, jeigu vaikas neklausys? „Tai tarsi blefas. Jeigu vaikas tą pajunta, nukenčia tėvų autoritetas. Vaikas galvoja: „maža, ką tie suaugusieji kalba, vis vien kiekvienąkart gaunu dovanų per Kalėdas“, – aiškina psichologas. – „Vaikai žino, kad nepriklausomai nuo to, kaip jie elgiasi, per gimtadienį jie vis vien gauna dovanų. Tuo panašus ir Kalėdų metas. Tačiau būtent šiuo metu labai svarbu akcentuoti, kad Kalėdų metas – tai dovanėlių ruošimas vienas kitam: tėvų vaikams, vaikų – tėvams. Vaikui svarbu išaiškinti, kad svarbu keistis gerumu, rodyti dėmesį vienas kitam, siekti pradžiuginti.“ 

Kai išaiškėja tiesa

Iki tam tikro amžiaus vaikai besąlygiškai ir nuoširdžiai tiki Kalėdų stebuklu. Tačiau tai nesitęsia amžinai, ir vieną dieną vaikas suvokia, kad viskas, kuo jis tikėjo, tėra... apgavystė. Kai kurie vaikai šią žinią išgyvena labai skaudžiai ir jautriai. Kaip suaugusieji turėtų elgtis šiuo atveju?

„Vienas būdas – paaiškinti vaikui, kad yra kelios melo rūšys: juodas melas ir baltas melas. Pastarasis yra tiesos pagražinimas siekiant gerų norų. Reikėtų paaiškinti vaikui, kad visos pasakos tėra gražios istorijos, sugalvotos specialiai vaikams. Jos sukurtos tam, kad lavintųsi vaiko vaizduotė. Kita vertus, derėtų paaiškinti, kad Kalėdų senelis – iš tiesų kadaise, prieš tūkstančius metų, gyvenusio dosnaus vyskupo prototipas. Manyčiau, tėveliai tikrai ras informacijos, norėdami kuo paprasčiau ir suprantamiau paaiškinti savo atžaloms apie Kalėdų senelio kilmę. Vaikui reikia pagrįsti visus motyvus, kuriais remiasi Kalėdų stebuklas.“ 

Jeigu dovana nedžiugina

Kartais nutinka, kad gavęs dovanų, vaikas nusivilia. Jo akytės krypsta į darželio draugą, kurio rankose yra būtent tai, ko jis laukęs iš Kalėdų senelio. Arba jis apskritai nepateisina tėvų lūkesčių, kurie tikėjosi, jog dovana bus priimta su euforija.

Pasak psichologo M. Valainio, nusivylimas – natūralus jausmas: „Mes ne visada gauname tai, ko norime. Aišku, reikia įvertinti, kaip nusivylimas paveikė vaiką. Vis tik, jeigu matome, kad yra galimybių paguosti ir nuraminti, taip reikia ir elgtis. Reiktų paklausti vaiko, kodėl jis nuliūdęs, kodėl dovana jo nedžiugina. Vien tik vaiko pasidalijimas savo išgyvenimais turi gydomąjį poveikį, padeda susitvarkyti su emocijomis.“ 

Brangiausios dovanos – sukurtos pačių

Visi tėvai daugiau nei mažiau jaučia savo vaiką. Tėvų sąmoningumas, nuoširdumas su pačiais savimi ir su vaikais, tyras noras pradžiuginti mažuosius niekada nenuvils. Kantrus auklėjimas, mokymas ir aiškinimas nuo mažumės, kuo prasmingos Kalėdos ir dovanos, suformuos teisingą ir sveiką požiūrį į visas šventes. Išmokę vaiką vertinti tai, kas yra, o ne liūdėti dėl to, ko jis negavo, formuosime savimi pasitikinčią ir mokančia džiaugtis bei džiuginti kitus asmenybę.

„Man pačios brangiausios dovanos yra tos, kurios pagamintos pačių rankomis, kuriose jaučiu esant širdį. Taip pat auklėju ir savo vaikus. Aiškinu, kad lengviausia nueiti į parduotuvę ir nupirkti kinišką niekutį. Kurti, gaminti dovanas vieni kitiems galėtų tapti gražia šeimos tradicija. Tai padėtų vaikams nebūti reikliems, nesižavėti pigiais blizgučiais, vertinti kuklias, tėvų rankomis sukurtas dovanėles. Taip ugdomas glaudus ryšys tarp tėvų ir vaikų. Matau, kaip nuoširdžiai džiaugiasi mano vaikai, kuomet jiems išlankstau iš popieriaus žvaigždę. Tai jiems yra pakankama, kad būtų dovana“, – savo patirtimi dalijasi psichologas M. Valainis.

Parengė A.Baronaitė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-14 16:56


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Amelia Ava 2021-07-15 02:17

Nu am știut niciodată că aș putea obține on-line freze de vrăji bune și fiabile care ar putea ajuta cu adevărat oameni ca mine care aveau nevoie de ajutor pentru relații. M-am despărțit de soțul meu când s-a despărțit de mine și m-am întors la fostul său iubit, încât am fost atât de devastată și de sufletă. Nu am fost eu până când un prieten de-al meu m-a trimis la un bărbat grozav numit Great Baba Ogbogo că ar putea fi de ajutor situației mele. La început, m-am îndoit și ulterior l-am contactat și mi-a spus că va primi o dragoste vrajă pregătită pentru mine pentru a-mi aduce prietenul înapoi la mine. După ce am făcut lucrurile necesare, am făcut totul așa cum mi-a spus și, spre marea mea surpriză, am primit un apel de la iubitul meu că vine acasă și îi pare rău pentru tot ce m-a făcut să trec. Rezultatul a avut succes și astăzi, trăim fericiți. I-am dat cuvântul că voi împărtăși experiența mea cu lumea, astfel încât ceilalți să poată primi ajutor de orice fel de la el. Puteți să-l trimiteți prin e-mail prin: greatbabaogbogotemple@gmail.com sau pentru răspunsuri urgente, scrieți-l pe linia sa de WhatsApp +2349020168697 ... Vă mulțumesc minunat BaBa Ogbogo

Irena 2018-05-24 10:29

Labai geras straipsnis!! Tik nepamirškit, kad prieš Kalėdas paštas būna užgrųstas... Kad nevargintų klausimas <a href=''https://www.siuskpigiau.lt/irankiai/siuntu-paieska'' alt=''kada gausiu''>kada gausiu</a> naudokitės kurjerių paslaugomis.