Kodėl svarbi taisyklinga vaiko laikysena

Teksto dydis:

Kodėl svarbi taisyklinga vaiko laikysena

2011-05-02 00:00

Ko gero, daugelis prisimena, kai vaikystėje mama prie stalo liepdavo sėdėti tiesiai. Tačiau daug smagiau būdavo ruošti pamokas patogiai įsitaisius, atsipalaidavus, neštis kuprinę persimetus per petį, o ne ant nugaros. Dabar kaskart suskaudus nugarai susimąstome – gal vis dėlto reikėjo paklausyti mamos.
 
Apie vaikų laikyseną kalbame su Medicinos diagnostikos centro kineziterapeute Brigita Žukauskaite.

Sakykite, kodėl vaikui svarbi taisyklinga laikysena?
– Dažnai per vėlai suprantame, kad laikysena – tai ne tik grožis, bet ir sveikata. Taisyklinga kūno laikysena vaiką mažiausiai vargina einant, sėdint ar stovint, rašant ir skaitant. Tada vidaus organai yra taisyklingos padėties: širdis, plaučiai, kepenys, skrandis ir žarnynas veikia normaliai. Esant netaisyklingai laikysenai, ypač krūtinės ląstos ir stuburo deformacijoms, vidaus organai suspaudžiami, jų veikla apsunkinama, išsivysto įvairūs negalavimai.

Į ką tėveliams reikėtų atkreipti dėmesį?
– Tėveliai ir patys, be specialisto pagalbos, gali patikrinti, ar vaiko laikysena taisyklinga. Tereikia paprašyti vaiko ramiai pastovėti suglaudus kojas. Dažniausi netaisyklingos laikysenos bruožai: nuo vertikalios kūno ašies (žiūrint iš šono) nuleista ar atlošta galva, atsikišę į priekį, pakilę arba asimetriški pečiai, išsipūtęs pilvas, pernelyg didelis juosmens išlinkimas, atsikišęs dubuo, palinkusi nugara ir įdubusi krūtinės ląsta. Pamatę šiuos sutrikimus, tėveliai turėtų kreiptis į vaikų gydytoją – ortopedą arba gydomosios mankštos specialistą – kineziterapeutą.

Kada ypač svarbu atkreipti dėmesį į vaikų laikyseną?
– Intensyviuoju augimo periodu mergaičių iki 4–6 ir 11–14 m., berniukų iki 6–8 ir 13–16 m. laikysena turėtų būti tikrinama 2–3 kartus per metus, kito amžiaus vaikų – bent kartą per metus. Kuo anksčiau bus diagnozuoti stuburo ir griaučių bei raumenų sistemų sutrikimai, parinktos tinkamos korekcijos priemonės, tuo geresnių rezultatų bus galima tikėtis.

Kokios dažniausios yra netaisyklingos vaikų laikysenos priežastys?
– Dažniausia netaisyklingos laikysenos priežastis yra silpnas liemens raumenų korsetas. Kitos netaisyklingos laikysenos priežastys gali būti netaisyklinga asimetrinė poza ilgai sėdint mokyklos suole ir ruošiant pamokas namuose, nepakankamas judėjimas, netaisyklinga eisena, stovėsena, pervargimas, įvairios lėtinės ligos. Kad laikysena būtų taisyklinga, svarbu nuo pat mažens tolygiai ir darniai stiprinti vaiko raumenis.

Vadinasi, norint, kad laikysena būtų taisyklinga, reikia nuo vaikystės sportuoti?
– Plačiai paplitusi nuomonė, kad bet koks judėjimas ar sportinė veikla teigiamai veikia žmogaus organizmą ir stiprina sveikatą. Dažnas tokios veiklos rezultatas – gerai išvystytos kelios fizinės savybės, bet gali būti pažeistas stuburas ir su juo susiję organai: raiščiai, raumenys, kremzlinis audinys. Būtent dėl šių priežasčių ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams būtina sportą derinti su individualiais sveikatos stiprinimo pratimais. Kineziterapijos metu tinkamai parinkti fiziniai pratimai sėkmingai pašalina atsiradusias stuburo ir kitų organų problemas.

Ką vaikams siūlo Medicinos diagnostikos centras?
– Medicinos diagnostikos centre dirba trys kineziterapijos specialistės. Kineziterapijos kabinete atliekamas kūno laikysenos įvertinimo tyrimas, kurio metu nustatomi laikysenos sutrikimai, stuburo iškrypimai, jų laipsnis, dubens padėties pokyčiai, raumenų asimetrija, nusilpusių ir pertemptų raumenų sritys. Vertinant laikyseną naudojama skaitmeninė fotografija, kuri leidžia pakartotinių tyrimų metu stebėti laikysenos pokyčius. Atlikus tyrimą sudaromas individualus gydomosios mankštos planas, kurio paskirtis – fiziniais pratimais ir judesiais, veikiant tam tikras raumenų grupes, ištaisyti laikysenos sutrikimus, stuburo iškrypimus.

Kur atliekami pratimai?
– Specialūs gydomosios mankštos pratimai atliekami jaukioje ir moderniai įrengtoje Medicinos diagnostikos centro sporto salėje. Čia vaikus taisyklingai atlikti pratimus moko ir prižiūri kineziterapeutės. Pamažu, keičiantis vaiko laikysenai, koreguojama ir gydomoji mankšta.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-26 17:13


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.