Ruduo, vaikai ir… užkietėję viduriai

Teksto dydis:

Ruduo, vaikai ir… užkietėję viduriai

Prasidėjus naujiems mokslo metams fiziškai ir morališkai sunku tiek tėvams, išleidusiems savo dar nedideles atžalas į mokyklą, tiek ir vaikams. Rodos, jau tiek nuo visko saugoti, mokyti, kiekviena savo kūno dalele pažįstami, mažieji atitenka (nors ir pusdieniui) nežinomiems žmonėms, nepažįstamai virtuvei, ir svetimai (arba per vasarą primirštai) aplinkai “į rankas”. Mes patys nelabai tiksliai žinome, kas ten laukia jų už durų, o ką jau bekalbėti apie jautrų ir viską sugeriantį vaiko organizmą. Atmetę šalin nepagrįstas baimes, geriau pabandykime suprasti, kodėl lygtai sveikas vaikas ima skųstis pilvuko skausmais, darosi irzlus ir kartais nebepažįstamas. 
 
Nepulkim kaltinti mokyklos valgyklos, ar pačio vaiko, kad vietoj jūsų numatytų sveikų pietų, jis valgė čipsus su limonadu. Jei jūsų vaikui sutriko virškinimo sistemos veikla, priežasčių ieškokime ir kitur. Nors dažniausiai vidurių užkietėjimas vargina vyresnius žmones, tos pačios priežastys, tik net konkretesnės, sukelia bėdas ir vaikams. Netinkama mityba ir higiena – tai dažniau viduriavimo pranašai. Žarnyno judamosios funkcijos sutrikimai, sukeliantys vidurių užkietėjimus, visų pirma yra nulemti įvairiais neurogeniniais veiksniais. Vegetatyvinė disfunkcija – vegetatyvinės nervų sistemos srities , reguliuojančios vidaus organų veiklą, sutrikimas. Jis priklauso nuo psichinės įtampos, konfliktinių situacijų, depresijų, baimių, dienos rėžimo, poilsio ir kt. pasikeitimų. Juk beveik visą tai dabar ir patiria mūsų vaikas.
Refleksinį poveikį žarnynui, veikiant nerviniams mechanizmams, turi ir kiti organai, visų pirma skrandis ir tulžies latakai, taip pat ir kraujotakos žarnyne sutrikimai. Tai jau ligos, reikalaujančios atskiro gydymo.
 
O ką galime reguliuoti mes patys? 
 
Mokydami vaikus įprasti tuštintis tam tikru laiku, geriausia rytais, jau žengsime pirmą žingsnį tolyn nuo būsimųjų „užkietėjimų”. Priverstus sėdėti mokykloje, vaikus nors ryte išjudinkime mankšta, pasirūpinkime jų fiziniu aktyvumu. Maitinimasis, darant dideles pertraukas, kas ir būdinga mokinukams, gali sukelti surikimus natūraliame defekacijos ritme. Įdėkime jam praturtintų maistinėmis skaidulomis užkandėlių. Dauguma vaikų nedrįsta naudotis viešaisiais tualetais, „kenčia” ir neša „turinį” namo. Pakalbėkime su juo, kokia nemaloni pasekmė jo laukia.
Sudėtinga problema gydant vidurių užkietėjimus – tai vidurius laisvinančių preparatų vartojimas. Šis procesas pats gali būti „užkietėjimo” priežastis. Ilgą laiką vartojant tokius preparatus, prie jų priprantama ir dingsta savarankiška reikmė tuštintis. Vidurius laisvinantys vaistai visai nevartotini esant elementariems „užkietėjimams – priklausantiems nuo maitinimosi. Jie skiriami , kai yra vadinami diskinetiniai užkietėjimai, sukelti žarnyno aktyvumo sumažėjimu ar padidėjimu dėl psichogeninių ar kitų nervinių poveikių.
 
Psichologinė pagalba ir supratimas bei teisingai pasirinkti ir dozuoti vaistai, padės nugalėti baubą, vadinamą „vidurių užkietėjimu”, dingęs fizinis diskomfortas leis vaikui džiaugtis naujomis emocijomis, o mes jausimės ramūs dėl savo atžalų.

Komentuoti