Vaikai gamtoje: mamyte, įkando vabalas, padėk, labai niežti…

Teksto dydis:

Vaikai gamtoje: mamyte, įkando vabalas, padėk, labai niežti…

2013 geg. 15 00:00

Niežėti odą gali dėl daugelio priežasčių. Gali būti kaltos klimato sąlygos, mūsų naudojamos skalbimo priemonės ir kitos cheminės medžiagos, parazitai, dažnas maudymasis, uždegiminės ar sisteminės odos ligos, kai kurios vidaus organų ligos ir kitos priežastys.
Bet mes dabar pakalbėsime apie kitus niežulio kaltininkus, kurie šiltuoju metu tampa ypač aktyvūs: tai uodai, bitės, vapsvos, kamanės, akliai ir kt. Nors jų įgėlimai dažnai būna nepavojingi, tačiau vienam iš 250 asmenų įgėlimas sukelia alerginę reakciją, ji pasireiškia grėsmingais simptomais ir gali baigtis netgi mirtimi.
O mūsų vaikai, kaip tik yra puikūs geliančiųjų taikiniai – jie daugiau laiko praleidžia lauke ir linkę nuklysti į vietas, kur pilna vabzdžių, pavyzdžiui, krūmus ar aukštas žoles, kur gali dar ir nusidilginti…
 
Deja, jau įkando…
Jei vis dėlto nepavyksta išvengti vabzdžio įgėlimo, pažeistą vietą ima įkyriai niežtėti. Blogiausias ir pavojingas dalykas — kasymas, nes taip sudaromos sąlygos „nuodams“, plisti. Nuolatinis kasymasis dirgina odoje esančius receptorius, jie tampa dar jautresni. Tuomet oda parausta, sutinsta, padidėja tikimybė užsikrėsti. Taip pat nuolatinis kasymas skatina smegenis reaguoti į bet kokį išorinį dirgiklį, o tai vėl sukelia naujo niežulio pojūtį.
Vaistinėse galima įsigyti niežulį malšinantį losjoną Excipial Pruri Lotio (Spirig Pharma AG, Šveicarija). Jo sudėtyje esanti natūralaus mėtų aliejaus dalis veikia odoje esančius receptorius, todėl malšina bet kokios kilmės (taip pat po vabzdžių įkandimų) odos niežulį ir lengvai vėsina pateptoje vietoje. Šaldymas taip pat prisideda prie niežulio malšinimo. Nuo šaldymo kraujagyslės susiaurėja ir vabzdžio suleisti „nuodai“ nepasklinda. Preparato veiksmingumas patvirtintas dermatologų, todėl yra tinkamas, kai niežti tiek kūdikiams, tiek vaikams, tiek suaugusiems ir seniems žmonėms.
Galima pabandyti sugeltą vietą patepti dantų pasta arba ant įkandimo vietos uždėti sudrėkintą vatos gabaliuką, apibarstytą soda. Tai irgi malšina niežulį.
Jei po vabzdžio įgėlimo atsiranda bėrimų, įkandus į ranką ar koją, ištinsta visa galūnė, tinsta veidas, tampa sunkiau kvėpuoti, svaigsta galva, galima įtarti sunkią alerginę reakciją. Tuomet reikia kreiptis pagalbos į medikus. Jei, vabzdžiui įgėlus, alerginė reakcija nėra stipri — pasireiškia vietiniu išbėrimu arba nedideliu patinimu, — galima gerti antihistamininių (antialerginių) preparatų.
 
Kada įkandimas ar įgėlimas pavojingas?
Nors dauguma įkandimų ar įgėlimų yra tik nemalonūs, bet kai kurie iš jų gali būti pavojingi. Šiais atvejais nedelsdami kvieskite „Greitąją pagalbą”:
  • Jei bitė įkando vaikui, kuris yra alergiškas bitės nuodams.
  • Jei yra dilgėlinės požymių arba vaikui niežti visą kūną.
  • Jei yra stiprios alerginės reakcijos požymiai: šokas, vėmimas, sunkus kvėpavimas, per didelis tinimas, pilvo spazmai, padažnėjęs širdies plakimas.
  • Jei tuoj po įkandimo ar įgėlimo toje vietoje atsiranda tvinkčiojantis skausmas.
  • Kai patinimas labai išplinta ir apima du rankos, kojos sąnarius.
  • Po įgėlimo į ranką, koją pradeda tinti veidas, gerklė (kimsta balsas).
  • Vabzdys įgėlė į veidą arti akies arba į liežuvį ar kitą burnos vietą (kai per neatsargumą atsikandama vaisiaus su širše viduje).
  • Pastebėjus, kad įgėlimo vietos patinimas nemažėja per 1-2 paras (tikimybė, kad pateko infekcija).

Komentuoti