Vis daugiau vaikų suserga arterine hipertenzija

Teksto dydis:

Vis daugiau vaikų suserga arterine hipertenzija

2022-07-15 11:51

Arterinė hipertenzija – liga, kuri pasireiškia itin aukštu kraujospūdžiu – neretai klaidingai laikoma tik garbaus amžiaus žmonių susirgimu. Pasak vaikų kardiologės Gerdos Jančienės, padidėjęs kraujospūdis vis dažniau nustatomas vaikystėje ar paauglystėje.

Suaugusiems arterinė hipertenzija diagnozuojama tuomet, kai sistolinis kraujo spaudimas yra didesnis negu 140 mm Hg arba diastolinis kraujo spaudimas – didesnis nei 90 mm Hg. 

„Tikrai daugėja vaikų, sergančių arterine hipertenzija. Dėl šios problemos pas gydytojus atsiduria vis jaunesni pacientai. Daugelis jų pasižymi dideliu antsvoriu ar net nutukimu. Kai ateina nutukę vaikai, mes praktiškai visada nustatome per aukštą kraujospūdį. Tai tiesioginė priežastis, kodėl kraujospūdis yra padidėjęs. Tik kiekvieną kartą labai stebina, kaip, pavyzdžiui, 12 metų vaikas gali sverti 120 kilogramų! Tokių pacientų turime ne vieną. Deja, jų vis daugėja“, – pastebi vaikų kardiologė G.Jančienė.

Pasak jos, vaiko organizmas stengdamasis aprūpinti tuos 120 kilogramų krauju, yra priverstas kelti ir palaikyti aukštą kraujospūdį. Kai normaliai 12 metų vaiko kraujospūdis, vertinant pagal jo ūgį, amžių ir lytį turėtų būti kur kas žemesnis.

Medikė pasakoja, kad padidintas kraujo spaudimas vaikams dažniausiai nustatomas atsitiktinai, profilaktinio patikrinimo metu. „Mes, kardiologai, tai siejame su keliais dalykais: su sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, padidėjusiu kūno svoriu ir daugėjančiomis išmaniosiomis technologijomis mūsų aplinkoje. Išmanieji prietaisai stimuliuojančiai veikia centrinę nervų sistemą, dėl to ir kyla kraujo spaudimas“, – priežastis vardina vaikų kardiologė G.Jančienė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, jog arterinė hipertenzija vaikų amžiuje neretai yra labai rimta ir sunkiai pasiduodanti gydymui sveikatos problema. „Tėvai turėtų sunerimti, jeigu mato, kad vaikui per greitai auga kūno svoris, jis pradeda dažniau skųstis galvos skausmais, ir jeigu be paaiškinamos priežasties (nėra slogos, traumos) atsiranda kraujavimai iš nosies. Tokiais atvejais tėvai su vaiku turi kreiptis į vaiko gydytoją ir pasitikrinti dėl galimai padidėjusio kraujo spaudimo“, – teigia kardiologė.

Kaip teisingai pamatuoti vaiko kraujo spaudimą

Medikė įspėja, kad gali nepavykti teisingai pamatuoti kraujospūdžio vaikui su namie esančiu matavimo aparatu, jeigu jis skirtas suaugusiems žmonėms. Ir gautus rezultatus tėvai gali įvertinti klaidingai. „Visi žinome suaugusiojo kraujospūdžio normą, jis turėtų būti žemesnis nei 140/90 mm Hg, o matuojantis namuose netgi neturėtų viršyti 135/85 mm Hg, bet vaiko kraujospūdžio normą patiems tėvams nustatyti nebūtų paprasta. Vaiko kraujospūdis kinta ir vertinimas priklauso nuo jo ūgio, amžiaus ir lyties. Kai tėvai su vaiku atvyksta pas kardiologus, medikai tiksliai pasako, kokia turėtų būti konkrečiu atveju vaiko kraujospūdžio norma“, – pasakoja gydytoja vaikų kardiologė.

Medikės teigimu, gydytojai kraujospūdžio normą nustato pagal procentilių metodą pasitelkdami specialias lenteles, panašiai, kaip būna vertinamas vaikų ūgis ir svoris. Todėl kiekvienam vaikui yra individualiai apskaičiuojama, kokia turėtų būti jo kraujo spaudimo norma. Ir ji visada bus žemesnė negu suaugusio žmogaus. „Jeigu tėvai, įtarę, kad vaiko kraujospūdis gali būti per aukštas, sugalvoja patys jį pamatuoti namuose, tai pamatę, jog 6 metų vaikui jis siekia 120/75 mm Hg, gali klaidingai pagalvoti, kad čia visiškai normalus kraujo spaudimas. O tokio amžiaus vaikų jis turi būti ženkliai žemesnis“, – tvirtina gydytoja G.Jančienė.

Medikė įspėja, kad vaiko kraujo spaudimo matavimui netinka suaugusiems skirtas aparatas. „Vaikams reikalinga gerokai mažesnė, jų rankos apimtį atitinkanti, manžetė. Vaikų kraujospūdžiui matuoti skirtų aparatų ir įvairaus dydžio manžečių galima įsigyti specializuotose medicininių prekių parduotuvėse“, – pastebi vaikų kardiologė.

Pasak gydytojos, visiems reikėtų žinoti tokią taisyklę: jeigu uždėsime vaikui per didelę manžetę, tai gausime klaidingai per mažą kraujo spaudimą. Jeigu uždėsime per mažą, gausime klaidingai per aukštą rezultatą. Dėl šių priežasčių tėvams gali būti sudėtinga įvertinti vaiko kraujospūdį, bet vaikui atvykus pas gydytoją, kraujospūdis bus pamatuotas teisingai ir tėvai išgirs tiksliai, kokia turėtų būti jų vaiko norma.

Kokia tikimybė, kad vaikas išaugs ir suaugęs nebesirgs arterine hipertenzija?

Vaikų kardiologė G.Jančienė sako, kad arterine hipertenzija sergantys vaikai gydomi vaistais, bet neretai atsikratyti šia liga gali užtekti tik gyvenimo būdo korekcijos. „Jeigu tas 120 kilogramų sveriantis vaikas pakeis mitybą, daugiau judės, sumažės jo kūno svoris, kraujospūdis gali pradėti kristi ir be jokių medikamentų. Tačiau jeigu pacientas nesistengs pakeisti savo gyvenimo ir nepradės gyventi sveikiau, tai visą likusį gyvenimą gali tekti gerti vaistus“, – įspėja gydytoja. Tad norint turėti gerą kraujo spaudimą būtinas reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba ir normalus kūno svoris.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Beate Heister 2023-04-21 02:09

Good day to everyone here on this platform I’ve been through a lot while I invested in binary options that took over €512,000 from me within a few months and ever since then they stopped responding to my emails. I tried the authorities and also made legal moves but everything didn’t work out fine. After a while, I met some people who recommended that I get in contact with a hacker named Wizard Web Recovery using a recovery expert so I tried them out and that was when I got a positive outcome. I happy to finally came across who helped me get back all of my money thank you so much Wizard Web Recovery Programmer Contact them via
Telegram: https://t.me/WizardWebRecovery
Email: wizardwebrecovery@gmail.com