Higiena – slaugos pamatas

Teksto dydis:

Higiena – slaugos pamatas

2015-02-12 10:30

Po daugelio ligų pablogėja pacientų gyvenimo kokybė, nes dėl sutrikusios fizinės ar net psichinės veiklos jie nebegali tinkamai pasirūpinti savimi. Be gero gydymo, jiems reikalinga kokybiška slauga. Žinoma, dabar kartu su medicinos pažanga sparčiai tobulėja ir priemonės slaugai, tačiau kaip tinkamai prižiūrėti ligos prie patalo prikaustytą žmogų, kaip padėti jam jaustis komfortiškai? Pasakoja Šv. Roko ligoninės vyr. slaugytoja Olia Zenkevič, šį darbą dirbanti jau bene dvidešimt metų.

Slauga – sudėtinga sistema

Pasak O. Zenkevič, po kai kurių ligų, tarkim, insulto, onkologinių ar traumatologinių operacijų ir pan., ne mažiau nei geras gydymas svarbi kokybiška paciento slauga. O tai – sudėtingas procesas, kuriuo slaugytojai gali padėti gydyti pacientą.

„Slaugos sistema apima: poreikių nustatymą, planavimą, stebėjimą ir galiausiai rezultato įvertinimą. O tai reiškia, kad pirmiausia nustatome, ko reikia pacientui. Tada planuojame, ką, kaip ir kada darysime, kad užtikrintume visas gyvybines jo funkcijas, padėtume jam išmokti tam tikrų įgūdžių ir pan. Vėliau stebime, ar pasirinktos priemonės veiksmingos, jei reikia, jas keičiame, ieškome optimaliausio varianto“,   teigė slaugytoja.

Kiekvienam pacientui – individuali slauga

„Kiekvienas pacientas yra skirtingas, nevienoda ir jo būklė, net sergančių ta pačia liga,  pasakojo Olia Zenkevič. – Todėl kiekvienam skiriama individuali slauga. Todėl pas mus ir dirba įvairių sričių specialistai: gydytojai, slaugytojos, kinezeterapeutai, fizioterapeutai, psichologai ir kt.“.

Pasak slaugytojos, tik gyvybinės funkcijos visų yra vienodos:  kiekvienas turi būti pavalgęs, pamiegojęs ir švarus.

Judrumo sutrikimai

Paciento priežiūra ir gyvybinių funkcijų užtikrinimas labai priklauso nuo to, ar pacientas gali judėti ar ne.

„Jei pacientas paralyžiuotas, dažniausiai taip nutinka po insultų, visiškai negali judėti, jam reikės padėti absoliučiai viską: pamaitinti, aprengti, sušukuoti, pavalgydinti, nuprausti ir pan. Juos labai svarbu saugoti nuo pragulų, masažais ar pratimais stiprinti raumenis, duoti gerti pakankamai vandens, kad oda nesausėtų ir pan.“,  vardino O. Zenkevič.

Saugi aplinka

Su judančiais ir galinčiais atlikti tam tikrus nesudėtingus veiksmus, pavyzdžiui, pavalgyti, kiek paprasčiau. Tačiau jiems, pasak slaugytojos, reikia sudaryti saugias sąlygas.

Svarbu, kad grindų danga būtų lygi ir neslidi, kitaip užklius vaikštynė ar pacientas paslys, tuomet trauma neišvengiama. Svarbu žiūrėti, kad besiversdamas pacientas neišgriūtų, todėl prie lovos reikia pritvirtinti apsaugines groteles. Taip pat kai kuriems reikia žiūrėti, kad besiversdamas jis neišgriūtų

„Kita vertus, yra ir tokių, kurie gali judėti, bet jaučia skausmus. Tuomet reikia padėti judėti, kad neskaudėtų, patarti ir t. t.“,  sakė Olia Zenkevič.

Higiena – slaugos pamatas

„Įsivaizduokite, kas nutiktų, jei pacientą tik gydytume, bet nepalaikytume jo švaros?  stebėdamasi klausia O. Zenkevič. – Reikia pasirūpinti ne tik kambario, patalynės ar drabužių, bet ir paties paciento švara: nuprausti, sušukuoti, nagus nukarpyti ir pan. Ypač higiena svarbi, kai žmogus nelaiko šlapimo ar išmatų arba kai visiškai nejuda“.

Tokiais atvejais gelbsti sauskelnės. Tačiau, pataria slaugytoja, jas reikia dažnai keisti, prižiūrėti, kad oda visuomet būtų sausa ir švari, kitaip tuoj atsiras iššutimų, paraudimų ir pan.

Padeda šiuolaikiškos priemonės

„Kūno švara ir nuolatinis vartymas labai svarbūs tuomet, kai žmogus tik guli, negali judėti, mat iškart atsiranda pragulų,  tvirtino Olia Zenkevič. – Suprantama, į dušą kiekvieną kartą nenuneši, todėl naudojame šiuolaikiškas slaugos priemones. Tarkim, drėgnas servetėles su kremu: jos ir nuvalo, ir sudrėkina odą, ir uždeda apsauginį sluoksnį.“

Slaugytoja džiaugėsi dar viena slaugos priemonių gamintojų siūloma naujove – drėgnomis prausimo pirštinėmis, kurios tinka visam kūnui. Pasak O. Zenkevič, labiausiai nustebino tai, kad jas galima prieš prausimą pašildyti mikrobangų krosnelėje! Svarbiausia, jomis nuprausta oda lieka švari ir sausa bei gaiviai kvepia.

„Tokios priemonės puikiai tinka tada, kai yra ribotos galimybės naudotis muilu ir vandeniu. Ne tik slaugant ir sergant, bet ir, pavyzdžiui, kelionėje,  įsitikinusi slaugytoja. – Svarbiausia, rinktis tokias, kurios yra be alkoholio ir parabenų“.

Namie – sunkiau

Paklausta, ar labai skiriasi paciento slauga ligoninėje ir namuose, Olia Zenkevič sakė: „Visos tos pačios taisyklės galioja visur, kur tik beprižiūrėsi pacientą: jis turi būti sotus, švarus ir saugus. Tik, suprantate, ligoninėje dirba visa komanda, o namie visa našta tenka vienam ar dviem artimiesiems. Todėl jiems nepalyginamai sunkiau. Nors, kaip minėjau, dabar pilna šiuolaikiškų slaugos priemonių, tai gerokai palengvina slaugą. Bet dažnai namiškiams trūksta specialiųjų žinių ir įgūdžių. Be to, jiems sunku psichologiškai, juk didžiulis stresas ir įtampa, slaugyti neišeinant iš namų tenka be pertraukų. Paciento artimieji pamiršta, jog ir jiems reikalingas poilsis ir laisvalaikis“.

Drėgnos prausimo pirštinės „TENA Wet Wash Glove“ – kai sudėtinga įprastai nuprausti kūną

  • sudrėkintos odą puoselėjančiu losjonu;
  • švelniai nuvalo odą ir suteikia jai gaivų kvapą;
  • be alkoholio ir parabenų, todėl nealergizuoja;
  • saugios, nes patikrintos dermatologų;
  • patogu slaugytojui ir malonu pacientui.

Kam tinka?

  • turintiems ribotų galimybių naudotis muilu ir vandeniu (žygyje, kelionėje, namuose);
  • tiems, kuriems sunku praustis po dušu (sugipsuota ranka arba koja, gydymo metu, sunkiai judant);
  • sergantiems;
  • iš lovos nesikeliantiems asmenims.

Kaip naudoti?

Iš pakuotės išimkite vieną drėgną prausimo pirštinę. Prieš naudojimą galite pašildyti mikrobangų krosnelėje ar atvėsinti šaldytuve arba naudoti kambario temperatūros. Iš pradžių naudokite vieną , po to antrą pirštinės puses švelniai valydami kūną. Jei reikia, išimkite dar vieną pirštinę. Visam kūnui nuplauti vidutiniškai užtenka 4 pirštinių. Tai – vienkartinės pirštinės, todėl panaudoję iškart išmeskite.

Ieškokite vaistinėse!

Kalbino Ilona Petrovė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-15 13:54


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.