Šampūno kepuraitės: pagalba sunkiausiems ligoniams – parama juos slaugantiems

Teksto dydis:

Šampūno kepuraitės: pagalba sunkiausiems ligoniams – parama juos slaugantiems

2014 rugs. 2 15:30

Lina Urbietė, Respublikinės Kauno ligoninės Slaugos klinikos vyr. slaugytoja-administratorė, jau dvidešimt metų dirba su ypatingos priežiūros reikalaujančiais ligoniais. Per tuos metus daug kas pasikeitė palaikomojo gydymo ir slaugos srityje. Šiuolaikinių specialių higienos priemonių dėka slauga patobulėjo ir palengvėjo. Pasak slaugos specialistės, tai didžiulė pagalba ne tik medicinos darbuotojams, bet visų svarbiausia pacientams.

Slaugyti gulinčius ligonius, senus žmones – sunkus ir daug atsidavimo reikalaujantis darbas. Ligonius reikia vartyti, maitinti, keisti jiems sauskelnes ir patalynę, bendrauti. Tik tie, kuriems yra tekę karšinti senus tėvus ar senelius, prižiūrėti artimuosius namuose ar ligoninėje, gali įsivaizduoti, kiek moralinių ir fizinių pastangų reikalauja šis kilnus darbas.

„Nėra net ką lyginti, kuo mes galime naudotis dabar, ir kaip buvo prieš dvidešimt metų. Tada klinikiniuose skyriuose ir slaugos ligoninėse dirbantis personalas turėjo tik gerą dūšią ir dėdavo daug pastangų, kurios neduodavo beveik jokio rezultato. Vietoj sauskelnių naudodavome senas paklodes, kurias plėšydavome į kelias dalis, tam, kad apsaugotume lovos čiužinį, ant jo tiesdavome taip vadinamas „klijonkes“, ant viršaus   sulankstytas į keturis-penkis sluoksnius paklodes.“ Bevartant pacientus paklodės susiraukšlėdavo, spausdavo šonus, klijuotės nepraleisdavo oro, ligoniai prakaituodavo, jiems atsirasdavo iššutimų, pragulų. O kai prisimenu, kokiomis sąlygomis tekdavo prausti pacientus, apskritai šiurpas ima“, – prisimena slaugos specialistė.

Šaltos dušinės, perpučiami langai

L. Urbietės žodžiais, dušinės buvo pačios elementariausios, į kurias, geriausiu atveju, galėdavo įeiti tik vaikščiojantys ligoniai: „Būdavo taip: tilpdavo arba ligonis, arba personalo darbuotojas. Įkelt į vonią apskritai nebuvo įmanoma. Per langų rėmus pūsdavo vėjas.“

Prieš dešimt metų ligoninė, kurioje dirba moteris, buvo renovuota. Pirmiausia, buvo pertvarkyti vonios kambariai. Dabar į juos galima įvažiuoti su visa lova. Pacientams, ypač neorientuotiems, nutinka įvairių nelaimių, jie išsitepa patys ir ištepa viską aplinkui. Nuvežti į vonios kambarį pacientai perkeliami į stacionarią vonią-lovą perslinkimo paklodžių pagalba. Dabar personalo darbuotojams nebereikia kilnoti ligonių. Išmaudytas ligonis perrengiamas, taip pat nuplaunama lova, dezinfekuojama, pervelkama švaria patalyne, tiesiai iš vonios perkeliamas į lovą ir saugiai apklostytas nugabenamas į palatą.

Apie šampūno kepuraites sužinojo iš užsienio kolegų

Tačiau yra ir tokių pacientų, kuriems net ir tokia pažangi maudymosi metodika yra pernelyg didelis išbandymas. Tai prikaustyti prie lovos, prijungti prie gyvybę palaikančių aparatų, su kateteriais, zondais ligoniai. Jų negalima nei transportuoti, nei juo labiau maudyti. Tokius tenka apiprausti, trinkti plaukus palatose.

„Pirmą kartą šampūno kepures pamačiau viešėdama Vokietijoje prieš šešerius-septynerius metus. Sužavėjo jų patogumas ir universalumas. Per kelias minutes galima ištrinkti plaukus net ir sunkiausiam, prie ligos patalo prikaustytam pacientui. Netrukus ir mes savo ligoninėje ėmėme naudoti tas kepuraites“, – sako L. Urbietė. – „Kam malonu, kai plaukai kabo kaip makaronai? Gal tas gulintis pacientas ir nieko nesuvokia, tačiau mes juk suprantame, kad būdamas švarus jis tikrai jausis geriau. Tokiems tad ligoniams labiausiai ir praverčia tos šampūno kepuraitės.“

Išplauti plaukus... be vandens

Prieš naudojant šampūno ir kondicionieriaus prisotinta kepurė gali būti pašildoma mikrobangų krosnelėje. Tada ji užmaunama pacientui ant galvos ir švelniais pirštų judesiais masažuojama galvos oda. Plovimas užtrunka keletą minučių, plaukų nereikia išskalauti vandeniu. Po to kepuraitė nuimama, tereikia iššukuoti plaukus.

Pasak slaugos specialistės, ligoniai šią procedūrą vertina įvairiai: vieni lieka labai patenkinti, kiti sako, jog norėtų geresnio efekto. Tačiau, jos manymu, kaip yra įvairių šampūnų, taip yra įvairių šampūno kepurių. Vieniems tinka bet kokia plaukų priemonė, kiti yra išrankesni, ieško jiems tinkančių. L. Urbietė neabejoja, kad žinomų kompanijų, turinčių ilgą patirtį specialių slaugos ir priežiūros priemonių gamyboje, produkcija yra kokybiška ir patikima.

Saugios, patikimos, patogios

Senų, ligotų žmonių oda yra sausa ir labai jautri, juos maudant neretai pažeidžiama oda aplink ausis, ji nusilupa, po to ilgai šlapiuoja, negyja. Plaunant plaukus su šampūno kepuraite, pacientas yra maksimaliai saugus: jokie odos pažeidimai jam negresia.

Slaugos specialistė tikina, kad nei karto per visą jos praktiką nebuvo nei vieno karto, kad maudant „sausai“, ligoniams būtų sudirgusi ar pažeista oda. Juolab kad kepuraičių pH yra subalansuotas, juose nėra alergizuojančių bei kvapiųjų medžiagų. Itin dėkingi yra ir pacientų artimieji: jie labiau nei kas kitas žino, koks titaniškas darbas yra ištrinkti galvą sunkiam ligoniui.

L. Urbietė yra įsitikinusi, kad informacijos apie pažangias priežiūros priemones tikrai trūksta. Jos manymu, būtina informuoti ne tik palaikomojo gydymo ir slaugos specialistus, bet ir ligonių artimuosius. Viena yra priežiūra specializuotoje gydymo įstaigoje, kita – slauga namuose.

Geriausia pagalba maudant namuose

Patyrusios slaugos specialistės žodžiais, šampūno kepuraitės yra tikrai progresyvi ir naudinga priemonė, ypač slaugant sunkius ligonius namuose. Kaip išmaudyti žmogų mažame vonios kambarėlyje daugiabutyje? Pabandykite nunešti žmogų į vonią, kuris negali sėdėti, ir išplauti jam galvą.

„Žinau, yra tokios pripučiamos vonelės galvai plauti, bet lyginant su šampūno kepuraitėmis, jose labai sudėtinga išplauti plaukus. Neturintys įgūdžių visur prilaisto vandens, ligoniui nepatogu, nes reikia atkraginti galvą, jis labai pavargsta“,– patirtimi dalijasi L. Urbietė. – „Apskritai, maudymas daugiausiai iš ligonio jėgų atimantis procesas. Atrodo, žmogus guli, jam nieko pačiam daryti nereikia, jį maudo vienas ar keli žmonės. Tačiau judinimas, kilnojimas, nešiojimas, labai išvargina pacientą. Trinkdami plaukus „sausai“ viso to išvengiame.“

Universali išeitis, kuomet naudotis vandeniu nėra galimybės

Šampūno kepuraitės yra patogios naudoti ne tik ypatingos slaugos ir priežiūros reikalaujantiems ligoniams. Jos nepamainomos žygiuose, keliaujant, plaukiant, kai galimybė naudotis šampūnu ir vandeniu ribota.

Šampūno kepuraitės pravers ir išgelbės, kai plauti po dušu plaukus yra sunku: sugipsuota ranka ar koja, gydymo metu, esant judėjimo problemoms, sergant, sveikstant po operacijų.

Plaukų trinkimas su šampūno kepuraitėmis labai paprastas ir patogus, kuomet įprastai išplauti plaukus sudėtinga. Šampūno ir kondicionieriaus prisotinta kepure nesunku naudotis, plaukų nereikia išskalauti vandeniu. Plaukai tampa švarūs, minkšti, maloniai kvepia. Kepurė yra vienkartinio naudojimo ir toks plaukų plovimas užtrunka tik 3–4 min.

Kalbėjosi Aušrinė Baronaitė

Plaukų išvaizda dažnai atspindi žmogaus savijautą, nuotaiką, sveikatos būklę. Gulinčiam ligoniui itin reikalinga priežiūra ir pagalba, ypač maudant. Galvos plovimui galima naudoti šampūno kepurę.

Šampūno kepurė „TENA Shampoo Cap“ – paprastas ir tausojantis plaukų plovimas, kuomet įprastai ištrinkti galvą yra sudėtinga. Šampūno kepurė „TENA Shampoo Cap“ – tai šampūno ir kondicionieriaus prisotinta kepurė. Ją paprasta naudoti, plaukų nereikia išskalauti vandeniu. Plaukai tampa švarūs, minkšti, maloniai kvepia. Kepurė yra vienkartinio naudojimo ir toks plaukų plovimas užtrunka tik 3–4 min.

Šampūno kepurė „TENA Shampoo Cap“ – puikus pasirinkimas:

* kai galimybė naudotis šampūnu ir vandeniu ribota: žygyje, kelionėje, laive, namuose;

* kai plauti po dušu plaukus yra sunku: sugipsuota ranka ar koja, gydymo metu, esant judėjimo problemoms;

* sergant;

* iš lovos nesikeliantiems, slaugomiems asmenims: gulinčiam ligoniui reikalinga priežiūra ir pagalba, tokiems žmonėms ypatingai palengvintų prausimosi rutiną.

Šampūno kepurė „TENA Shampoo Cap“ be parabenų, patikrinta dermatologų.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022 birž. 15 14:18


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Valerija 2016 lapkr. 6 21:16kur galima rasti šampuno kepuriu iki siol budavo vaistinese pastaruoju metu ju nera

ALDONA 2016 spal. 3 13:23

kur galima rasti šampuno kepuriu iki siol budavo vaistinese pastaruoju metu ju nera