Šlapimo nelaikymą gali sukelti ir depresija

Teksto dydis:

Šlapimo nelaikymą gali sukelti ir depresija

Šlapimo nelaikymas – nevalingas jo ištekėjimas pastaruoju metu kamuoja vis daugiau žmonių. Šios problemos priežastys labai įvairios. Šlapimo nelaikymas gali būti viena depresijos, socialinės saviizoliacijos priežasčių. Žmonės nelaikantys šlapimo patiria psichologinių problemų – išgyvena baimę, gėdą, kaltę ir drovisi apie tai kalbėti.
 
Problemos priežastys
Šlapimo nelaikymą gali skatinti įgimti ar paveldėti žmogaus anatominiai ypatumai, jungiamojo audinio (kolageno) struktūra, įgimtos mažojo dubens sklaidos anomalijos. Moterims tai gali pasireikšti po gimdymo, tam įtakos gali turėti nervų ir raumenų sužalojimas po radikalių chirurginių operacijų arba spindulinio gydymo. Vyresniame amžiuje šlaplė susiaurėja dėl pasmukusios gimdos, makšties. Vyrai, dažniausiai vyresnio amžiaus, šlapimo nelaiko dėl prostatos ligų.
Tiek vyrai, tiek moterys šlapimo gali nelaikyti ir dėl vidurių užkietėjimo, nutukimo, rūkymo, kokios nors plaučių ligos, nuolat kilnojamų sunkumų, operacijos, įvairios šlapimo takų infekcijos, šlapimo pūslės akmenų, vėžio, cukrinio diabeto, kraujagyslių pažeidimo, stuburo ligų.
Taip pat žmonės šlapimo gali nelaikyti senatvėje dėl silpnaprotystės, invalidumo, įvairių vartojamų vaistų, net aplinkos. Tai gali lemti ir įvairios psichogeninės priežastys: ūmus ar ilgalaikis stresas, įvairios psichikos ligos, tarp jų – ir depresija.
 
Sprendimai
Apie šlapimo nelaikymą pirmiausia reikia nebijoti kalbėtis su savo šeimos gydytoju. Jis nukreips pas reikiamus specialistus – urologus ar ginekologus. Ligoniai turėtų pildyti šlapinimosi grafiką, jame registruoti šlapinimosi laiką, šlapimo kiekį, šlapimo nesulaikymo ir stipraus varymo šlapintis epizodus. Vertinant grafiko duomenis, gydytojui daug lengviau pavyksta nustatyti diagnozę. Kadangi šlapimo nelaikymas tik ligos simptomas, svarbu nustatyti ir gydyti pagrindinę ligą. Gydymui taikomos bendrosios priemonės (mankšta, šlapimo pūslės treniravimas), medikamentai ir chirurginis gydymas.
 
Esant neišvengiamam trumpalaikiam ar ilgalaikiam šlapimo nelaikymui galima surasti išeitį. Tai – sauskelnės arba įklotai tiek vyrams, tiek moterims. Jų galima nusipirkti vaistinėse.
 
Svarbiausia – pasirinkti gerai šlapimą sugeriantį įklotą. Jis turi būti laidus orui, leisti odai kvėpuoti ir pasišalinti susikaupusiems drėgmės garams. Geras įklotas turi greitai sugerti ir sulaikyti skystį, neleisti jam pratekėti per kraštus, sulaikyti nemalonų kvapą.
Nerekomenduojama naudoti paprastų higieninių įklotų, nes jie greitai nesugers didesnio šlapimo kiekio, taip pat neapsaugos ir nuo nemalonaus kvapo. Be to, dauguma jų yra nelaidūs orui.
 
Esant lengvam šlapimo nelaikymui rekomenduojama naudoti orui laidžius įklotus, skirtus specialiai itin lengvam šlapimo nelaikymui. Šie įklotai greitai sugeria skystį, jų viduje esantys superabsorbento kristalėliai paverčia skystį žele, sulaiko nemalonų kvapą. Išorinis įkloto sluoksnis leidžia laisvai cirkuliuoti orui ir pasišalinti drėgmės garams.
 
Ar įklotai yra laidūs orui, yra užrašyta ant gaminio pakuotės. Pačiupinėję vidinį įkloto paviršių pajusite, kad jis yra švelnus, panašus į medvilnę, maloniai liečiasi su oda. Išorinė įkloto pusė taip pat panaši į medvilnę. Tai reiškia, kad gaminys laidus orui. Tačiau jei išorinė įkloto dalis primena polietileninį maišelį, vadinasi, jis nepraleidžia oro ir susikaupusių drėgmės garų. Toks gaminys nėra laidus orui.
 
Vaistinėse parduodami lengvo ir vidutinio šlapimo nelaikymo įklotai yra skirti ir vyrams. Jie taip pat būna laidūs orui, leidžia kvėpuoti odai ir pasišalinti drėgmės garams, greitai sugeria šlapimą, apsaugo nuo nemalonaus kvapo. Šie įklotai puikiai pritaikyti vyro anatomijai. Jie turi apsauginius kraštelius, iš kurių susiformuoja kišenėlės, apsaugančios nuo šlapimo tekėjimo per kraštus.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Alfonsas 2012-11-06 17:14

Pasirodo ne taip ir baisu pradeti giditis.