Vyrų ligos / Shutterstock nuotr.

Balanopostitas. Kas tai ir kaip gydoma?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-24 11:17
Balanitas yra varpos galvutes uždegimas. Postitas yra apyvarpės uždegimas. Apyvarpė tai laisva oda, kuri dengia varpos galvutę (jei vyras nebuvo apipjaustytas. Balanopostitas – kai yra varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas. Balanitas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje ir juo suserga 1 iš 30 suaugusių vyrų, tačiau balanitas retai pasitaiko tarp apipjaustytų suaugusių vyrų.
Lėtinis (ilgalaikis, pasikartojantis) balanopostitas didina riziką, atsirasti apyvarpės susiaurėjimui ir varpos vėžiui. Sergantiems balanopostitu atsiranda varpos galvutės paraudimas, įvairūs pabėrimai, varpos galvutes skausmingumas, niežėjimas, nemalonus kvapas, išskyros (apnašos) ant varpos galvutes. Šie požymiai ir simptomai dažniausiai pasireiškia po lytinio akto praėjus 2-3 dienoms. Kai kurie balanopostito simptomai ir požymiai yra panašūs į lytiškai plintančių ligų simptomus.

Balanopostito priežastys:

1. Kaip kurių odos ligų: plokščiosios kerpligės; lėtinės egzemos; dermatito; psoriazės simptomas.

2. Dėl dirginimo į varpos galvutę, apyvarpės odą, kurį gali sukelti ir kai kurios cheminės medžiagos, naudojamos prezervatyvų tepalui, spermicidais, plovikliai (skalbimo milteliai), jeigu nėra visiškai išplaunami bei muilas, dušo želė.

3. Dažniausiai pasitaikanti balanopostito priežastis – infekcija.

Ant varpos odos visą laiką yra bakterijų ir tai paprastai nesukelia jokių problemų, nes jų skaičius yra nedidelis.

Tačiau yra dviejų tipų infekcijos, kurios gali sukelti balanitą: a) candida – tai grybelis.

b) bakterijos – kurios gali greitai daugintis dėl drėgnų ir šiltų sąlygų apyvarpėje, todėl po kasdienio prausimo varpos galvutę reikia atsargiai nusausinti švariu rankšluosčiu, kad neliktų drėgmės. Tačiau per dažnas lytinių organų plovimas su muilu gali tapti prielaida atsirasti balanitui.

4. Vyrai, sergantys diabetu, yra imlesni infekcijoms, ypač jei cukraus kiekis kraujyje yra prastai kontroliuojamas, jei gliukozės yra šlapime, tai ji gali likti ir ant apyvarpės. Gliukozė padeda bakterijoms greičiau daugintis.

5. Kai apyvarpė yra pernelyg siaura ir yra labai sunku arba neįmanoma atsmaukti varpos galvutės, tai įsisenėjęs prakaitas, šlapimas ir kitos medžiagos susikaupia apyvarpėje ir sukelia dirginimą bei leidžia bakterijoms daugintis.

6. Nesaugūs lytiniai santykiai. Vyrai gali užsikrėsti pienlige, genitalijų herpesu, ureoplazma chlamydia ir sifiliu, o tai taip pat gali sukelti ir balanopostitą.

Balanitas yra gana lengva diagnozuojamas, nes paraudimas ir uždegimas gerai matomi.Norint išvengti galimų diagnostinių nesklandumų atliekami diagnostiniai testai: a) Mėginys – tamponu imamas nuo varpos galvutės ir siunčiamas į mikrobiologinę laboratoriją patikrinti, ar nėra infekcijos. b) Šlapimo tyrimas – jei įtariamas diabetas. c) Kraujo tyrimas – nustatyti gliukozės kiekį kraujyje.

d) Biopsija (retai) – imamas odos mėginys ir siunčiamas į laboratoriją ištirti dėl infekcijos.

Balanopostito gydymas priklauso nuo ligos priežasties. Gydytojas turi suteikti pacientui informaciją apie lytinių organų higieną, patarti pacientui vengti dirgiklių, nenaudoti latekso prezervatyvų. Jei yra siaura apyvarpė reikalingas apipjaustymas.

Gydytojas – urologas Antanas Balvočius