Daktaras mažajam vyrui. Kiaulytė, fimozė ir kitos bėdos

Teksto dydis:

Daktaras mažajam vyrui. Kiaulytė, fimozė ir kitos bėdos

2012-08-05 00:00

Jei apie moters (tame tarpe ir labai jaunos) sveikatą kalba ir rašo tikrai nemažai, tai apie tai, jog egzistuoja specialus „vyriškas“ gydytojas, žino toli gražu ne visi. Berniukai dažniausiai net nesupranta į ką galėtų kreiptis dėl problemų, kurias jiems sukelia lytinė jų gyvenimo pusė. Tačiau tiriant mokyklinio amžiaus berniukus pastebima vis labiau kelianti nerimą ligų, sukeliančių vyrų nevaisingumą, statistika. Tai koks gi gydytojas turi padėti mažajam vyrui?
 
Gydytojas andrologas – kas jis?
Andrologija (andrologia) –  vyriškųjų organų fiziologijos ir patologijos mokslas, apimantis vyrų dauginimosi sutrikimų (endokrininių liaukų, vaisingumo, seksualinių, bei būdų jiems gydyti tyrimą).
Ne visose pasaulio šalyse andrologija registruota kaip atskira specialybė, dažnai šioje srityje dirba endokrinologai, urologai, dermatovenerologai ar kitų specialybių gydytojai. Kiek ji aktuali, skelbia statistika – per vienerius metus, nevengdamos nėštumo, bent 15 proc. šeimų jo nesulaukia. Trečdaliu atvejų tai atsitinka dėl vyro nevaisingumo.
 
Augimo ligos
Ligų, su kuriomis dažniausiai susiduria andrologai, sąraše yra apie 45 pavadinimus: nuo vandenės ir išvaržos pas naujagimius iki infekcijų, perduodamų lytiniu keliu, pas paauglius. Pas kūdikius dažnai randamos lytinio organo ir apyvarpės patologijos, vyresnius mažylius – nuo 5 – 6metų – tos pačios išvarža ir vandenė, kartais tame amžiuje pastebimas sėklidės „dingimas“. Per sekančius 4 – 6 metus jokių naujų ligų neatsiranda, lieka tik neišgydytos ankstesniame amžiuje. Paauglystėje berniukus vargina gana plačiai paplitusi varikocelė (didesni varikoziniai kapšelio venų išsiplėtimai) ir sėklidės priedėlio cista.
Varikocelė – tai ne tik paplitusi, bet ir pavojinga liga: beveik ketvirtadalis nevaisingų vyrų, tapo tokiais, būtent dėl varikocelės. Ji atsiranda dėl anatominių organizmo ypatumų, dažniausiai dėl to, kad būna suspaustos inkstų venos. Todėl kraujas užsilaiko sėklidėje, o tai sukelia nevaisingumą – esant išsiplėtusiai kapšelio venai sėklides veikia aukštesnė nei įprastai temperatūra, todėl spermatozoidai gali neišgyventi. Varikocelę pastebėti nesunku – simptomas – staigus kairiosios kapšelio pusės padidėjimas. Be to, venos ant kapšelio pradeda ryškėti.
Tyrimai rodo, kad pas apie 10 proc. vaikų yra viena ar kita apyvarpės patologija. Pavyzdžiui, įvairiai pasireškianti fimozė – būklė, kai dėl labai siauros apyvarpės angos, apyvarpę atsmaukti yra labai sunku ar neįmanoma, bei įvairios lytinio vystymosi užsilaikymo formos.
 
Arsargiai, infekcija!
Atskirai verta paminėti infekcinius susirgimus, nuo kurių berniukus ir jaunuolius reikėtų saugoti. Pavyzdžiui, infekcinis parotitas, arba kiaulytė. Ši liga gali turėti įtakos gonadoms (lytinėms liaukoms). Išsivystęs virusinis orchoepidedimitas (sėklidės ir jos priedėlio uždegimas) kai kuriais atvejais gali baigtis nevaisingumu arba tokio vyro vaikas gali gimti su įgimtomis sveikatos problemomis.
Taip pat reikia žinoti, kad komplikacijos sergant kiaulyte vystosi ligos eigoje, o ne po jos, todėl berniuką, persirgusį parotitu, be pediatro ir gydytojo virusologo, pastoviai turi stebėti gydytojas andrologas.
Dar viena problema, tiesiogiai susijusi su infekciniais susirgimais – tai prostatitas. Tyrimų duomenimis, susirgti prostatitu ikimokyklinio ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus įmanoma, bet tai praktiškai nepasitaiko, nes prostatito priežastis yra urogenitalinės infekcijos. Tą patį galima pasakyti ir apie vyresnio mokyklinio amžiaus vaikus. Jei paauglys negyvena lytinio gyvenimo, prostatito tikimybė labai maža.
 
Atkreipkite dėmesį
Einant šeštus metus berniukui turėtų pilnai atsidengti lytinio organo galvutė, sėklidės turėtų būti kapšelyje, o ne „slėptis“. Apie vienuoliktus – dvyliktus metus keičiasi berniuko balsas, pasireiškia antriniai lytiniai požymiai (plaukuotumas), padidėja išoriniai lytiniai organai, o neretai ir krūtinės liaukos, gali paskaudėti spenelius. Jei vyksta kas nors ne taip – kreipkitės į gydytoją.
Tėvai turėtų žinoti, kad didelė dalis androloginių susirgimų ilgą laiką nesuteikia jokių nepatogumų. Vadinasi, vienintelis būdas, išvengti daugelio susijusių su nevaisingumu, problemų, tai lankymasis pas gydytoją andrologą.
 
Taigi:
Daliai andrologų pacientų įmanoma išvengti nevaisingumo:
     jei pediatrai ir berniukų mamos atkreiptų dėmesį, ar jų abi sėklidės yra kapšelyje (tai ypač patogu padaryti maudant), tai laiku būtų diagnozuojamas ir gydomas kriptorchizmas (nenusileidusios sėklidės).
     jei visuotinai skiepijant nuo epideminio parotito (kiaulytės), šios vyrų nevaisingumo priežasties Lietuvoje nebeliktų.
     jei medikai dažniau apžiūrėtų paauglių ir jaunuolių sėklides, tai būtų laiku pastebėti didesni kapšelio venų išsiplėtimai, tos pusės sėklidės tūrio mažėjimas, laiku operuojama varikocelė.
     jei būtų laiku gydomos šlapimo ir lytinių takų infekcijos, tai galima būtų padėti išvengti latakų, kuriais spermatozoidai iš sėklidžių patenka į spermą jos išsiliejimo metu, užakimo.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (5)

Mama 2013-04-18 11:00

Mes visus tris savuosius berniukus apipjaustėme kai jie turėjo po 5 metus.

Valdas 2013-03-07 13:26

Sveiki, norėjau paklausti, ar Andrologai gali kaip nors padėti išspresti problemas susijusias su lytinio organo didžiu? Nes skaičiau kad galimos testasterono terapijos ir po kurio laiko litinis organas sėkmingai padidėja. Ar tai tiesa ar ne ?