Nevaisingumas – tai ne lemtis

Teksto dydis:

Nevaisingumas – tai ne lemtis

2013-03-07 00:00

Ar žinojote, kad kas penkta – šešta šeima Lietuvoje turi didesnių ar mažesnių vaisingumo problemų? O tai yra apie 100 000 žmonių! Ir kasmet jų skaičius padidėja dar 2000!
Įdomi statistika: 84 % porų pastoja per pirmus metus, jei nevartoja kontracepcijos ir turi reguliarius lytinius santykius. Iš tų, kurios nepastoja pirmais metais, daugiau nei pusė pastoja antrais metais (akumuliacinis nėštumo dydis 92 %).
Pora pradedama tirti bei gydyti, jei nevartodama jokių apsisaugojimo nuo nėštumo priemonių negali pastoti per vienerius metus. Abiejų partnerių tyrimas pradedamas vienu metu. Jei yra kokia nors aiški nevaisingumą galinti sąlygoti priežastis, pvz. mėnesinių ciklo sutrikimai, buvę lytinių organų uždegimai, traumos, operacijos, taikytas spindulinis ar chemoterapinis gydymas, moteris vyresnė nei 35 metų, ištyrimą reikia pradėti anksčiau.
 
Vyriško nevaisingumo priežastys
Apie 50% atvejų pora negali pastoti dėl įvairiausių moters organizmo sutrikimų, apie 40% – dėl vyro sveikatos problemų ir apie 10% atvejų nevaisingumo priežastis lieka neaiški.
 
Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime galimas vyriško nevaisingumo priežastis. Kaip sakė Kopenhagos universiteto profesorius Svend Lindenberg, greitu laiku gali taip atsitikti, kad skandinavai nebegalės natūraliu būdu susilaukti vaikų, nes vyrų spermos kokybė katastrofiškai blogėja. Ir labai dažnai tikslios priežasties nustatyti neįmanoma. Šioje situacijoje paguodžia nebent tai, kad neseniai atlikto tyrimo duomenimis lietuvių vyrų spermos rodikliai nėra jau tokie prasti, lyginant su kitų Europos vyrų spermos rodikliais.
Vyrišką nevaisingumą gali sąlygoti sėklos išmetamųjų latakų obstrukcija (užsikimšimas): ji gali būti įgimta arba atsirasti po persirgtų ligų, operacijų, traumų; įgimtas sėklinių latakėlių nebuvimas; pirminis sėklidžių funkcijos sutrikimas; varikocelė; tam tikri ejakuliacijos sutrikimai; įvairūs endokrininės sistemos sutrikimai; genetiniai defektai (kai kurie iš jų pasireiškia tik tuo, kad negaminami spermatozoidai, jokių kitų požymių nėra!), nenusileidusios ar per vėlai nusileidusios sėklidės (kriptorchizmas), sėklidžių traumos. Spermos rodiklių blogėjimui įtakos turi rūkymas, darbas karštyje, darbas su pramonės, žemės ūkio ar aplinkos toksinais, sunkiaisiais metalais, alkoholio, anabolinių steroidų, narkotikų, kai kurių vaistų vartojimas, ūmios infekcinės ligos ar užsitęsęs karščiavimas per pastaruosius 3 mėnesius, chemoterapija, kt. įvairūs sutrikimai.
 
Nevaisingumas – gydoma liga
Deja, tačiau praktikoje dažnai atsitinka, kad vienintelis vyriško nevaisingumo gydymo būdas yra pagalbinis apvaisinimas. Lietuvoje vis dar galima išgirsti nuomonę, kad nevaisingumas – tai lemtis, o pagalbinis apvaisinimas – kažkas antgamtiško. Tačiau pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija nevaisingumą įvardija kaip ligą. Apvaisinimas mėgintuvėlyje – moderniausias nevaisingumo gydymo būdas, pasaulyje sėkmingai taikomas jau beveik trisdešimt metų.
 
Pabaigai – patarimai planuojantiems pastoti:
  • susilaikymas nuo lytinių santykių bei pastangos planuoti santykius tik per „vaisingas mėnesinių ciklo dienas”, gali net mažinti pastojimo šansus, todėl nėra rekomenduojamas;
  • rekomenduojami reguliarūs lytiniai santykiai kas 2 – 3 dienas.
Ir jei nepavyksta pastoti per vienerius metus – negaiškite labai brangaus šiuo atveju laiko, kreipkitės į specialistus.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (4)

Jau laukiamės 2014-04-21 15:53

Noriu su visais pasidalinti šia puikia informacija nevaisingumo problemai šalinti. Mums tai padėjo susilaukti nėštumo ir džiaugtis visiems kartu gyvenimu. Informacija prezentacijoje pateikiama nemokamai, anglų kalba:

http://www.tapknescia-nevaisingumaisspresti.tk/

Įsitikinęs, kad nevaisingumas taps praeitis, nes šioje prezentacijoje rasite daugybę atsakymų į jums kylančius klausimus.