
Neabejoju, kad kiekvienam mūsų skaitytojui teko patirti, ką reiškia šalia miegančiojo knarkimas. Jeigu jis nėra stiprus, o nuslopinti erzinantį garsą pakanka lengvo kumštelėjimo, išeitis nebloga. Tačiau jeigu knarkimas prilygsta pabūklų gausmui, o knarkiančiojo neprižadintų net patranka, tada tokia naktis tampa pačiu tikriausiu košmaru. Taigi, kas labiau kenčia: knarkiantysis ar negalintis miegoti šalia? Apie knarkimo priežastis, pavojų sveikatai ir pagalbą varginamiems šio negalavimo kalbamės su medicinos mokslų daktaru Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vyr. ordinatoriumi otorinolaringologu Dariumi Rauba.
Knarkimas - triukšmingas kvėpavimas miego metu, kuris sukelia įvairaus intensyvumo garso vibracijas. Knarkimas gali būti lengvas, nepastovus, atsirandantis nepatogiai gulint, labiau pavargus ar pavartojus daugiau alkoholio. Tačiau jis gali būti toks intensyvus, kad gali trukdyti miegoti ne tik lovos partneriui, bet ir namiškiams už uždarų durų ar net kaimynams už sienos. Yra įprasta, kad tokie žmonės knarkia kiekvieną naktį.
Knarkimo priežastys yra minkštojo gomurio, ryklės audinių, liežuvio raumenų tonuso sumažėjimas, aplinkinių audinių suglebimas bei atsipalaidavimas. Per nosį ir per burną einanti oro srovė juos virpina tuo sukeldama stiprų, triukšmingą garsą. Pasak dr. D. Raubos, koreguojant knarkimą labai svarbu surasti tą vietą, kuri lemia knarkimą. Tam reikšmės turi ir nosies audiniai, liežuvio šaknis, ryklė, paburkę gerklų audiniai. Kartais yra labai sudėtinga aptikti knarkimo priežasties vietą.
Knarkimas - socialinė problema
Otorinolaringologo žodžiais, labai dažnai knarkiantysis yra problema aplinkiniams, bet ne sau pačiam. Tokie žmonės praktiškai labai greitai užmiega. Kaip prisipažįsta pacientai, jie "išsikerta" vos spėję užsimerkti ir net nepadėję galvos ant pagalvės. Jie patys nejaučia ir negirdi, kad jie knarkia, teigia, jog knarkimas jiems absoliučiai netrukdąs. Aišku, susiklosčius įvairioms aplinkybėms, kaip antai išvykus su bendradarbiais į komandiruotes, su draugais į keliones, knarkimas gali pasidaryti ir knarkiančiojo problema. "Pagalvokite, kaip jausis jūsų draugai ir pažįstami priversti miegoti kartu viename kambaryje ar palapinėje. Tuomet knarkimas tampa socialine problema", - apie knarkiančiojo sukeliamus nepatogumus aplinkiniams kalbėjo dr. D. Rauba.
Miego apnėja
Pats knarkimas, anot otorinolaringologo, sveikatai nekenkia. Tačiau knarkimas gali būti susijęs su daug rimtesne patologija, kuri turi įtakos ir kasdienei savijautai, ir žmogaus sveikatai, ir jo būklei. Tai obstrukcinė miego apnėja. Medicinos literatūros duomenimis, jeigu knarkimas yra silpnas, nepastovus, periodinis, tikimybė, kad toks žmogus turi miego apnėją, yra apie 3 proc. Tačiau, jeigu knarkiama pastoviai, nuolatos ir stipriai, tikimybė, kad šalia knarkimo yra ir obstrukcinė miego apnėja yra virš 65 proc. Miego apnėja - tai periodiškas oro tėkmės per nosį ir burną nutrūkimas miego metu, kuris trunka ilgiau nei 10 sekundžių. Po to seka triukšmingas kvėpavimas bei prabudimas. Toks epizodas gali trukti nuo 20-30 sekundžių iki 2-3 minučių. Miego apnėja yra dažniausia mieguistumo dienos metu priežastis, susijusi su širdies kraujagyslių, nervų sistemos, medžiagų apykaitos, kaip antai cukrinio diabeto, sistemų patologija. Dažniau šia liga serga vyrai, maždaug 4 proc. (tokių moterų yra maždaug 2 proc.), knarkimu skundžiasi iki 27 proc. vyrų ir 11-15 proc. moterų.
Miego apnėja gali būti ir mirties priežastis
Miego apnėja gali būti asimptominė. Paprastai tokie žmonės niekuo nesiskundžia. Esant šią patologiją nustatoma atlikus tyrimus. Asimptominė miego apnėja diagnozuojama 25 proc. vyrų ir iki 10 proc. moterų.Miego apnėjos atvejų yra nustatyta ir iki 5 proc. 3-5-erių metų vaikams, kuriems kvėpavimo nutrūkimas trunka maždaug 3 sekundes. Išsivystyti šiai patologijai turi padidėję adenoidai - gomurinės tonzilės. Miego apnėjos norma yra iki penkių prabudimų per valandą, trunkančių ne ilgiau nei 10 sekundžių kvėpavimo sustojimų. Jeigu prabundama daugiau nei penkis kartus, diagnozuojama lengvos formos miego apnėja. Atitinkamai jeigu prabundama iki 15 kartų per valandą - vidutinio sunkumo, jeigu 30 ir daugiau kartų - diagnozuojama sunki miego apnėjos forma.Sustojus kvėpavimui, stiprėja kvėpavimo pastangos, atsiranda nevalingi krūtinės judesiai, krenta deguonies įsotinimo koncentracija kraujyje. Deguonies badas yra pavojingas visiems gyvybiškai svarbiems organams: smegenims, širdžiai, plaučiams ir kt. Kuo dažniau sustoja kvėpavimas, kuo dažniau pabundama, tuo labiau žmogus kenčia dėl ilgosios miego fazės trūkumo. Toks žmogus yra tarsi nuolatinės būdravimo būsenos.Pasak dr. D. Raubos, kad deguonis su krauju pasiektų gyvybiškai svarbius organus, organizme pakyla kraujospūdis, kraujyje padidėja eritrocitų skaičius. Taip yra todėl, kad didesnis eritrocitų kiekis perneša didesnį deguonies kiekį. Dėl padidėjusio eritrocitų kiekio, kraujas tampa tirštesnis. O tai didina insulto riziką. Kaip sakė otorinolaringologas, dėl to yra pasitaikęs ne vienas nelaimingas atvejis, kuomet buvo konstatuotos staigios mirtys, kurios įvykdavo naktį dėl obstrukcinės miego apnėjos, susijusios su širdies kraujagyslių sistemos pažeidimu.
Miego sutrikimai provokuoja impotenciją
"Kreiptis gydytojų pagalbos knarkiančiuosius dažniausiai paragina jų lovos partneriai", - sakė dr. D. Rauba. Labiausiai gasdinantys atrodo kvėpavimo sustojimo epizodai. Apibūdindami regėtą būseną, atlydėjusieji pacientą pas gydytoją artimieji sako: "Atrodo, kad jis mirė. Bandau judinti, žadinti, bet jis guli it negyvas". Specialisto konsultacijai siunčia ir šeimos gydytojai, matydami, kad jų pacientai turi sunkiai kontroliuojamą širdies kraujagyslių ligą - arterinę hipertenziją - aukštą kraujospūdį, kuris yra susijęs su nekontroliuojama miego apnėja. Iki 80 proc. ir daugiau vaistams rezistentiška, t.y. nepasiduodanti gydymui, arterinė hipertenzija susijusi su miego apnėja."Mūsų pagalbos kreipiasi pacientai, kurie skundžiasi nuolatiniu mieguistumu. Pavyzdžiui, sustojęs degant raudonam šviesoforo signalui, vairuotojas knapt ir užmiega. Arba paima į rankas skaityti knygos ir iškart užmiega. Pacientai skundžiasi užmiegą prie televizoriaus, teatre, darbo susitikimuose", - pacientų skundus vardijo dr. D. Rauba.Mieguistumas dieną gali būti labai pavojingas. Tokie žmonės rizikuoja nelaimingais įvykiais kelyje, darbo vietoje. "JAV Maždaug 200 tūkst. avarijų per metus įvyksta būtent dėl miego apnėjos sukeliamo mieguistumo. Taip pat didėja rizika susirgti insultu, infarktu, širdies aritmija, širdies nepakankamumu", - sakė otorinolaringologas. - "Kaip taisyklė tokie pacientai turi ir viršsvorį bei nutukimą. Pastarasis dar labiau stiprina miego apnėjos simptomų sustiprėjimą". Miego apnėja provokuoja nutukimą. Sutrikus medžiagų apykaitai dėl deguonies trūkumo, adipokinų: leptino, adiponektino išsiskyrimo, organizme ima kauptis riebalai. Miego apnėja turi įtakos ir atminties silpnėjimui, depresijai, impotencijai. "Nuolat neišsimiegojęs, pervargęs žmogus yra blogos nuotaikos, piktas su namiškiais, nesukalbamas su kolegomis", - blogos nuotaikos priežastis vardijo dr. D. Rauba.
Pagalba knarkiantiems
Norint padėti besiskundžiantiems knarkimu ir obstrukcine miego apnėja, būtina nustatyti priežastį, sukeliančią minėtus sutrikimus. Priežastys gali slypėti nosies, ryklės arba gerklų lygyje, t.y. esant minkštųjų audinių sudribimui minėtose vietose sutrinka oro praeinamumas.Esant nutukimui, padidėjęs riebalų kiekis sprando srityje, pažandėse, kelia liežuvio šaknį ir liežuvį aukštyn. Dėl to sumažėja vietos burnos ertmėje, miego metu liežuvis greičiau užkrenta ant kvėpavimo takų, sutrikdo kvėpavimą. Taip pat esant nutukimui glemba visi raumenys, mažėja jų tonusas. Taip pat glemba ir praranda tonusą minkštasis gomurys ir ryklė. "Tokiems pacientams tiesiog būtina pradėti nuo svorio kontrolės. Amerikoje knarkiančiajam nesiūlomas joks gydymas ar juo labiau operacija, kol pacientas nenumeta svorio, nesureguliuoja kūno masės indekso. Yra įrodyta, kad sumažinus svorį dešimčia kilogramų, per pusę sumažėja apnėjos-hipoapnėjos indeksas (AHI)- pilnų ir dalinių apnėjų (kvėpavimo susilpnėjimas iki 50% ir deguonies koncentracijos kraujyje sumažėjimas ne mažiau 4 proc.) epizodų skaičius per 1 miego valandą, - apie užsienio specialistų patirtį kalbėjo dr. D. Rauba.Savo pacientams otorinolaringologas pataria vengti alkoholinių gėrimų. Mat, alkoholis atpalaiduoja visus raumenis, t.y. minkštojo gomurio, ryklės ir gerklės taip pat. Beje, ir patys pacientai tvirtina, kad padauginę alkoholio jie miega triukšmingiau nei įprasta.Norint išvengti knarkimo, nepatariama ir persivalgyti. Mat, nuėjus miegoti pilnu skrandžiu, jo turinys gali patekti aukštyn, nudeginti viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, sukelti jos paburkimą. Dėl to gali suaktyvėti knarkimas bei miego apnėja.Knarkiantiesiems gydytojas pataria miegoti padėjus galvą šiek tiek aukščiau, gulėti ant šono. Taip sumažėja reflukso - skrandžio turinio atpylimo - tikimybė.Pasak dr. D. Raubos, migdomieji vaistai taip pat yra viena knarkimo priežasčių. Šie medikamentai atpalaiduoja raumenis, gerklės ir ryklės taip pat.
Miego tyrimas
Neretai knarkimo varginami žmonės renkasi operaciją. Kita vertus, prieš operaciją būtina atlikti miego tyrimus - polisomnografiją. Tyrimo metu registruojami įvairūs žmogaus organizmo veiklos parametrai: atliekamos kardiograma bei encefalograma, stebimas širdies ritmas, fiksuojamas raumenų tonusas, deguonies koncentracija kraujyje, kvėpavimo greitis ir intensyvumas, krūtinės ir kojų raumenų veikla. (Pvz.: esant apnėjai ir hipoapnėjai, krūtinės raumenys stipriau įsitempia.) Miego tyrimas gali būti atliekamas specialioje miego laboratorijoje arba namuose. Dalis pacientų pageidauja, kad minėtas tyrimas būtų atliekamas namuose, mat svetimoje vietoje jiems sunkiau sekasi užmigti. Tokiais atvejais į namus atgabenamas portatyvinis miego tyrimo aparatas, pacientas apmokomas, kaip su elgtis, o ryte gaunama pilna informacija, kaip buvo miegota naktį.
Pagalba: nuo teniso komuoliukų iki burnos įtvarų
Tyrimo metu stebima ir kūno gulėjimo padėtis, nes būtent nuo to labai dažnai priklauso knarkiama ar ne. Jeigu knarkiama gulint ant šono, taikomas vienoks, o gulint ant nugaros, kitoks gydymo metodas. Pastaruoju atveju, prie pižamos nugaros prisiuvamas specialus volelis arba pritvirtinami lauko teniso kamuoliukai. Tokios kliūtys tiesiog trukdo gulėti ant nugaros, ir taip išvengiama knarkimo.Miego apnėjos ir hipoapnėjos atvejais, pacientams siūloma naudotis specialia CPAP kauke. Ją užsidedama ant veido einant miegoti. Šio aparato dėka oras patenka į kvėpavimo takus su didesniu slėgiu nei aplinkos slėgis, Tuo būdu didesniu slėgiu patekęs oras išplečia ryklės raumenis ir minkštuosius audinius, dėl to jie nesudrimba. Tačiau, kaip sakė dr. D. Rauba, ne visiems yra priimtina miegoti su kauke, ji nėra labai komfortiška. Kita vertus, tai bet kokiu atveju gali būti išeitis knarkiančiajam, šį metodą renkasi maždaug 50 proc. pacientų. Tokiu aparatu žmonės gali naudotis ir namuose, ir kelionėse. Pasak otorinolaringologo, vaistinėse galima įsigyti specialaus tonizuojančiai veikiančio ryklės raumenis aliejinio gerklės skalavimo skysčio. Taip pat šis aliejinis tirpalas sutepa gerklės audinius, taip sumažindamas jų trintį ir pagerindamas oro praėjimą. Dar vaistinėse galima įsigyti ant nosies klijuojamų pleistrų, kurie praplečia nosies šnerves, lengvina kvėpavimą, mažina knarkimą. Sumažinti knarkimą galima ir specialiais įtvarais - treineriais. Jie įdedami į burną, tvirtinami prie dantų. Tokios priemonės tinka tiems pacientams, kurių apatinis žandikaulis yra įstumtas gylyn, t.y. pats žandikaulis sąlygoja nosiaryklės ir tarpo tarp liežuvio ir užpakalinės gerklės sienelės susiaurėjimą. Įtvaras prilaiko liežuvį ir dantis, neleisdamas žandikauliui užkristi ir užblokuoti kvėpavimo.
Chirurginis gydymas
Chirurginis gydymas yra dvejopas. Pirmajai grupei priklauso paprastesnės operacijos, t.y. nosies pertvaros korekcijos, vaikams šalinamos padidėjusios tonzilės ar adenoidai. Gali būti atliekamos įvairios minkštojo gomurio raumenų sustiprinimo ir jo vibracijų sumažinimo procedūros, kaip antai elektrokauteris - minkštojo gomurio prideginimas elektra, lazeris, radiodažnuminis poveikis, gomuriniai implantai, poveikis azotu. Minėtos procedūros efektyvios esant lengvos formos miego apnėjai ir knarkimui. Šių operacijų metu audiniai stimuliuojami, paveikiami, vyksta jų raumenų randėjimas. Dėl to raumenys traukiasi, mažėja suglebimas, jie standėja ir stiprėja. Šių operacijų sėkmingumas yra maždaug 60 proc.Antroji operacijų grupė yra sudėtingesnė, Tokios operacijos atliekamos tuomet, jeigu nepadeda anksčiau minėtos procedūros. Tuomet operuojama liežuvio šaknis, atliekamos liežuvio patraukimo, poliežuvinio kaulo pritraukimo, žandikaulių padėties nosiaryklės atžvilgiu pakeitimo operacijos. Šių sudėtingų operacijų sėkmingumas beveik šimtaprocentinisGana dažnai atliekamos įvairios apimties ryklės operacijos: paveikiamas minkštasis gomurys su liežuvėliu, tuo pat metu šalinamos ir tonzilės. Šios operacijos atliekamos esant lengvai ir vidutinei miego apnėjai. Šių operacijų sėkmingumas taip pat priklauso nuo daugelio faktorių: tonzilių, liežuvio dydžio, minkštojo gomurio formos ir siekia iki 70%.
Get program blank atm card +393512615163 2022-06-14 16:28
Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163
I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com
Hangout : carolblankatmcard@gmail.com
What'sApp : +393512615163
They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.